(Hyperdub)
Iako je dubstep kao prepoznat žanr star već više od pola decenije i sluša se i pravi posvuda na planeti, introvertnost kao da je njegova najznačajnija osobina
Steve Goodman, vlasnik i šef etikete Hyperdub, te producent i izvođač pod imenom Kode 9, jedan je od najzaslužnijih ljudi što je dubstep nakon probijanja iz spavaćih soba i klubova u svet diskografskih izdanja, uspeo da osvoji i sačuva poseban identitet.
Moglo bi se špekulisati o tome da li bi bez Goodmanovog izdavačkog instinkta i visokih estetskih standarda dubstep uopšte zaživeo kao nešto novo i posebno, ili bi ostao zapamćen samo među najljućim klaberima kao tek jedan od uzgrednih varijeteta UK Garagea sa nešto više basa.
No, Goodman je u muziku uložio i vreme i novac i dušu, pa smo danas svedoci fenomena da je dubstep globalno popularan pravac, ali da je njegov duhovni i estetski centar i dalje spakovan u svega nekoliko blokova južnog Londona.
Ne treba, naravno, zaboraviti da se i drugde događaju (ili su se događale) značajne stvari za ovaj pravac. Čak i u samom Londonu imamo ekipu Vex’d, okupljenu oko pokojne etikete Skull Disco, u Irskoj imamo Boxcuttera, u Japanu Goth Trada, a u Hrvatskoj Dubwayja... No, ako postoji mejnstrim dubstep muzike, onda se njegov presek najbolje može oslušnuti na kompilaciji kojom Kode 9 i ekipa slave pet godina uspešnog kulturno-umetničkog preduzetništva.
Sklopljen po principu „nešto za neupućene, nešto za sladokusce“, ovaj paket će vas svojim drugim diskom provesti kroz neke od najsvetlijih trenutaka Hyperduba, i dubstep muzike uopšte, nežno vas podučavajući zašto su niske frekvencije lekovite, kako se pleše uz ritmove koji kao da i sami stoje, i na koji se način dubstep i grime razlikuju čak i kad ovaj prvi uz bitove švercuje i ljudske glasove.
Ovaj disk prepun je klasika kao što su emotivna Burialova South London Boroughs, Kode 9-ova i Space Apeova besna saradnja Fukkaz, ili dementni Money Honey (Remix) u kome The Bug tera Warrior Queen da se gubi u lavirintima odjekujućih ritmova.
Prvi disk, je, zauzvrat, namenjen Hyperdub veteranima i natrpan je do vrha ekskluzivnom, do sada neobjavljenom muzikom. Zanima vas kako zvuči neobjavljeni Burialov materijal (pomoć: zvuči isto kao i uvek)? Tu je Fostercare! Pitate se da li Flying Lotus može svoj WARP-ovski IDM da prilagodi dubstep publici (pomoć: ne, ne može)? Evo ga kako pokušava sa Disco Balls!
Za klasičniji zvuk zadužen je King Midas Sound sa paranoidnom Meltdown, dok Martyn (Mega Drive Generation) i Quarta 330 (Bleeps from outer space) svaki na svoj način pokazuju koliko dubstep autori za svoju muziku duguju klasičnim 16-bitnim igračkim konzolama.
No, preovlađujući utisak je i dalje onaj o prećutanosti, o fokusu na prazninu i odjek, osećanju ritma i basa više nego slušanju muzike. Kode 9 i Hyperdub možda nisu agresivni ezoterici, ali muzika kojoj pomažu da se rodi i ode u svet i dalje je oda izolacionizmu najfinije vrste.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari