Retko ko zna da ponudi svoje srce na dlanu na tako prefinjen način kao Takeshi Kitano. Izgarajuća želja za priznanjem (ponajviše od rodne japanske grude) uobličena je u intimni filmski esej o umetnosti
Naslov originala: Akiresu to kame
Scenario: Takeshi Kitano
Uloge: Takeshi Kitano, Kanako Higuchi, Yurei Yanagi...
Žanr: Drama, komedija
Trajanje: 119 min
Proizvodnja: Japan, 2008.
Završni deo Kitanove triologije o umetnosti je ujedno i najbolji. Dok je u prethodna dva filma iz "art and me" triptiha (Tachesis’ i Glory to the Filmmaker!) mogao da se delimično prekrije simboličnim preispitivanjima konflikata unutar umetničke ličnosti, pitanjima filmske industrije i smisla rada unutar nje, sada je Kitano ostao potpuno sam sa sobom (i svojim slikama) na terenu lične ambicije i shvatanja sopstvene uspešnosti.
Biografska potka filma je podeljena na tri segmenta života slikara Machisua: detinjstvo, mladost i zrelo doba.
Bezbrižno detinjstvo u bogatoj preduzetničkoj porodici koja podržava i učvršćuje Machisuovu želju za slikanjem biva prekinuto iznenadnim krahom porodične firme koji prouzrokuje samoubistvo oba roditelja. Nakon života kod surovih rođaka Machisu završava u sirotištu posle kojeg ga upoznajemo kao smirenog i tihog mladića opsesivno navučenog na slikanje.Drugi deo filma je posvećen umetničkim istraživanjima mladog slikara u okvirima savremene umetnosti i začetku porodičnog života sa devojkom/budućom ženom koja ga bezuslovno podržava u kreativnom radu.
Finalni deo filma se bavi zrelim, starijim Machisuom (kojeg igra sam Kitano) u beskonačnim kašnjenjima za aktuelnim umetničkim trendovima/teškoći pronalaženja sopstvenog stila i samim tim – komercijalnim neuspehom.
Kitano ima vrhunski osećaj za tempo. Ceo film teče u besprekornom zen tajmingu gde imate utisak da se svaka scena završava upravo kad i treba. Perfektno precizna filmska struktura koja se naslanja na najbolje momente francuske filmske škole naglašava lepotu promišljenih statičnih kadrova koji nas fokusiraju na dešavanja unutar slike. A unutar nje se odvija egzistencijalna drama koja tragikomičnim Kitano stilom razotkriva samog autora.
Dok se periodično smejemo nespretnim i često suludim pokušajima slikara da udovolji konstantno promenljivim zahtevima art dilera u službi najvećeg maestra - tržišta, istovremeno osećamo talase nežnosti podstaknute dirljivošću i nevinošću samih aktera koji su determinisani na luzersku poziciju do kraja. Kao i Ahil u filozofskoj trci sa kornjačom. Želja za priznanjem uz kvalitativno zacrtane ciljeve je motiv koji snagom trajektnih turbina pokreće samog Kitana da iznova pravi ni-manje-ni-više-nego-odlične filmove.
U svojoj detinjoj neposrednosti on ličnu priču postavlja na nivo univerzalnih emocija i (još jednom) uspešno dodiruje ljudsko u svima nama. A sam art/ist je shit u terminima kupoprodaje (setite se Warholove konzerve tog naziva – Kitano je sigurno zna). Ono što je suštinski bitno je unutrašnji imperativ rada koji opstaje i bez šuški.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari