Posle dugogodišnje pauze, Koja se vraća na veliko platno, i to filmom u kom je glavni junak - jam session
Učestvuju: Dušan Đukić Đuka, Nemanja Aćimović, Rade Vulić, Kele, Alek Petrović, Buca, Miki Ristić, Bata Božanić, Branko Marković, Vladislav Rac, Švaba, Dejan Utvar, Vasil Hadžimanov, Sonja Lončar, Miloš Petrović, Željko Nikolić, Vlaca Đorđević, Anton, Ljuba Paunić, Banana, Zerkman, Dule Petrović, Nemanja Kojić Kojot, Cane, Manja Đorđević, Vuča, Zoja, Bojana Bulatović Bo.
Žanr: dokumentarni, muzički
Trajanje: 88 min
Proizvodnja: Srbija, 2009.
Poznatiji po svojim muzičkim samodoprinosima popularnoj kulturi ovih prostora, Dušan Kojić Koja je u prošlosti već imao nekoliko itekako zapaženih flertova sa sedmom umetnošću.
Kult filmova Dečko koji obećava (koji sa današnje tačke gledišta oko sebe okuplja nezamislivu družinu), te omnibus Kako je propao rokenrol i posle više decenija od svog nastanka slove za urbane bisere domaće kinematografije, koja se, makar u svojim vrhuncima, nikada nije zadovoljavala pukim podražavanjem zapadnih uticaja.
Posle dugogodišnje pauze, Koja se vraća u objektiv kamere. Fank-I-Lastiš Crnog Zuba predstavlja samit više generacija gradskih muzičara na jam sessionu upriličenom u Akademiji maja meseca leta gospodnjeg 2004. godine.
Stara novotalasna lica poput Caneta, Švabe i Banane, preko pomalo zaboravljenih Željka Nikolića, lidera sastava Roze Poze - možda i poslednje čistokrvne rok grupe u balkanskim okvirima koja je osetila delić estradne popularnosti (jedan njihov hit se i dalje peva po stadionima), Keleta - jednog od osnivača prve reinkarnacije Discipline Kičme ili Zerkmana, trubača finalne postave benda, Koja je upario sa generacijama muzičara 90-ih (Vuča, Miki, Kojot, Mengele, Dule Petrović, Zoja, Utvar, Nemanja i Sonja iz Jarbola) i 2000-ih (Manja, Bo, Vasil Hadžimanov). Dakle, posve neobično društvo koje na asocijativnom nivou podseća na personalno šarenilo filma čiji se glavni junak zove Slobodan Milošević.
Jam sessioni su kao ping pong – najbolja stvar kada u njima učestvujete, nedovoljno uzbudljivi kada ih posmatrate, pogotovo zakovani za bioskopsko sedište. Filmski ram ovog ostvarenja je nešto poput kaveza sa zlatnim rešetkama za njegov gruvokuljajući sadržaj, u kome se prevejani muzičari među sobom izvrsno zabavljaju u improvizacijama, većinski dobro koncipiranim, ali katkad potpuno pogubljenim u svojoj bezobličnosti. Ukoliko ste fan Kojinog muzičkog nasleđa, lastiš uglavnom ne spada, a tu je i čitava bulumenta sviraca da pripomogne.
Za sve ostale, preostaju animirane intervencije i kratki filmovani pasaži koji prate svirku. Od odavanja počasti crnim velikanima poput Jamesa Browna ili Betty Davis, te raznih filmskih inserata preko prizora sa beogradskih ulica, Koja najveći prostor ustupa „jugo“ memorabiliji. U fokusu su kako proizvodni artefakti svakodnevice (ključ vode u džezvi) - zaboravljene marke cigarete te i dalje na tržištu prisutne sorte margarina i čokolade, tako i razne zanatske radnje i preostali relikti komunizma, kojima Koja u prolazu skida svoj video šešir.
VHS šmek oličen u titrajućoj beloj štrafti pri dnu platna i agitpropovski slogani (talenat + iskustvo = poverenje) zaokružuje poetiku ovog filma koja se u najvećoj meri bazira na simbolizmu (pop)kulturne arheologije.
Možda ne više u svom stvaralačkom zenitu, Koja sa decenijama građenim dignitetom ulazi u četvrtu deceniju svog prisustva na umetničkoj sceni, vešto se odupirući iskušenjima povlađivanja publici jeftinim sentimentima.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari