Posle prvih par epizoda, postaje jasno da je pred nama još jedan neuspeo pokušaj Gorčina Stojanovića da napravi TV seriju po meri urbane populacije
Scenario: Tatjana Ilić
Uloge: Nikola Kojo, Sergej Trifunović, Sonja Kolačarić, Bojana Stefanović, Ljubomir Bandović, Nataša Marković
Žanr: komedija
Trajanje epizode: 45 min.
Broj sezona: 1
Broj epizoda: 20
Proizvodnja: RTS, 2009.
Nakon niza serija sa seoskom i palanačkom tematikom koje su poslednjih godina preplavile srpsko TV nebo (Seljaci, Selo gori, a baba se češlja, Moj rođak sa sela, Kad na vrbi rodi grožđe...), došlo je vreme za gradske teme i urbani humor. Ili je bar to bio plan režisera Gorčina Stojanovića i scenaristkinje Tatjane Ilić.
Koncept serije Ono kao ljubav pozajmljen je iz poznatih inostranih serija - na orgraničenom prostoru (svega nekoliko stalnih enterijera) ispredaju se ljubavne zgode i nezgode šestoro prijatelja. Ono kao ljubav trebalo je da bude srpski sitkom, naš odgovor na Parove ili Prijatelje. Ali, želje su jedno, mogućnosti nešto sasvim drugo.
Ispostavilo se da je Ono kao ljubav nalik Parovima podjednako kao što su Lisice (još jedno Stojanovićevo TV čedo) podsećale na Seks i grad.
Prvobitno je bilo planirano da svaka epizoda traje 25 minuta (uobičajena sitkom minutaža) a onda se neko dosetio da trajanje razvuče na 45 minuta. Ovo gotovo-pa-dupliranje dovelo je do tromosti koju ovaj TV format ne podnosi.
Dok se „gledali ste u prethodnim epizodama“ i beskrajna najavna špica još mogu i oprostiti, razvlačenje scena kao labavo povezanih skečeva garniranih „ispovestima u kameru“ i usporavanje radnje čestim ubacivanjem nesuvislih muzičkih numera (Sergej peva u realnom vremenu!) teška su ogrešenja o formu sitkoma.
Glumačka ekipa je uglavnom ili na auto-pilotu (Kojo, Trifunović) ili neuspešno pokušava da se izbori sa neduhovitim replikama koje mora da izgovara (zanimljivo je ali i bolno posmatrati kako entuzijazam i koncentracija Sonje Kolačarić opadaju iz epizode u epizodu).
U cilju popunjavanja vremena i privlačenja publike, u svakoj epizodi pojavljuje se po neka javna ličnost koja glumi samu sebe. Dragana Nikolića, na primer, na samom kraju prve epizode napadne čopor tinejdžerki, zatim sledi objektivizacija Gordana Kičića kao „vodećeg beogradskog frajera“, pa grupa Beauty Queens koja, ničim izazvana, peva skandinavsku verziju Molitve...
Ove VIP međuigre krajnje su bizarne i neuklopljene u epizode kao celine, samodovoljne u nepotrebnom odvalačenju pažnje u seriji koja je već sva u digresijama.
Ono kao ljubav je, trgovački gledano, promišljen projekat svojih investitora jer je bilo izvesno da će ga RTS prihvatiti, kakav god da je, ne bi li uspostavio barem privid ravnoteže sa ruralnim mikrokosmosmosom Bajićevog Sela.... Nažalost, sve je ostalo na namerama jer i u tom poređenju Ono kao kao ljubav gubi. Sa ubedljivom razlikom i u svim aspektima.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari