U stvarnom životu većina luzera i nije baš previše simpatična. Jody Hill se kroz ovaj film nasmejao, i to pomalo gorko, toj životnoj istini
Naslov originala: Observe and Report
Scenario: Jody Hill
Uloge: Seth Rogen, Ray Liotta, Anna Faris, Michael Peña, Celia Weston, Collette Wolfe, Dan Bakkedahl
Žanr: komedija
Trajanje: 86 min.
Proizvodnja: SAD, 2009
Jody Hill (The Foot Fist Way) je opisao svoj film kao svojevrsnu komičnu verziju Taksiste. Priču o luzeru koji radi kao šef obezbeđenja u tržnom centru i mašta da postane pravi policajac, Hill koristi kao polazište za subverzivnu komediju koja će neke oduševiti dok će drugi biti smoreni, iznervirani, a možda i zgađeni. Ništa lepše od komedije o autsajderu koja ima potencijal da tako oštro podeli publiku.
Na prvi pogled, sve je već i suviše poznato: zaplet o gubitniku koji pokušava da ostvari svoje snove je ozbiljni deja vu, a Seth Rogen se ispraksirao u ulogama simpatičnih luzera kod Apatowa. Međutim, u pitanju je dobro promišljena diverzija, koju Hill garnira sa dovoljno vulgarnog humora.
Za razliku od holivudske formule, nema propovedničkog hepienda u kome gubitnik nauči životnu lekciju. Jok. Ronnie (Rogen) je sociopata koji će sopstveno luzerstvo da doživi kao ličnu pobedu. Bar do sledeće krize. I upravo zbog toga je kraj u Observe and Report srećan koliko i onaj u Taksisti, samo uz nešto manje prolivene krvi.
Ronnie je poput narcisoidnog ali i vrlo naivnog deteta, kada su u pitanju odnosi s drugim ljudima. Bilo da je reč o njegovom navodno najboljem prijatelju i kolegi Dennisu (Michael Pena), detektivu Harrisonu (Ray Liota) ili pak o izblajhanoj fufici Brandi (standardno odlična Anna Faris) koju Ronnie idealizuje preko svake mere, iako se njihov odnos svodi na pijani-seks-za-jednu-noć. Čak i izgledna romansa sa simpatičnom Nell (Collette Wolfe) deluje tragikomično usled Ronniejevog neshvatanja šta se od njega očekuje u takvoj situaciji.
Međutim, uz sav bogat dramski podtekst, Observe and Report je u svojoj suštini ipak jedna poprilično zabavna komedija. Po površini mora gegova pluta dosta politički nekorektnog humora, sočnog poigravanja psovkama, realističkih scena nasilja koje dobijaju komični obrt i vice versa, ali i neprijatnih situacija iz kojih se neočekivano rađa humor, kao što je sada već ozloglašena scena zbog koje su neki histerično optužili Hilla da promoviše date rape.
Vrhunac filma je potera za egzibicionistom kroz tržni centar uz Where Is My Mind. Treba se usuditi, pa nakon Borilačkog kluba ponovo upotrebiti tu pesmu u potencijalno ikoničkoj sceni. Doduše, kod Finchera uz pesmu ide tek jedan frejm penisa, dok se kod Hilla klati puna dva minuta u ritmu muzike. Ali možemo to da posmatramo na ovaj način – par minuta golotinje nakon skoro sat i po ogoljenosti duha je sasvim smislena i efektna završnica.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari