Odavno u domaće bioskope nije stigao jedan tako savršen repertoarski film. Iako francuski po krštenici, ovaj film očekivanoj melvillovskoj suptilnosti pretpostavlja strastveno posezanje za bučnom američkom akcijom starog kova i ozbiljnog kalibra
Naslov originala: Taken
Scenario: Luc Besson, Robert Mark Kamen
Uloge: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen
Žanr: akcija
Trajanje: 93 min.
Produkcija: Francuska, 2008.
96 sati je film koji je nastao za francuske pare i van holivudskih okvira. Majstor euro spektakla, Luc Besson, producirao je i osmislio scenario uz pomoć Roberta Marka Kamena (Karate kid, Smrtonosno oružje 3), svog proverenog saradnika (Peti element, Transporter, Poljubac zmaja). Ovoga puta je Besson, sasvim neočekivano, briljirao i postigao čist gol.
Priča je, kako dolikuje gotovo svakom dobrom akcionom filmu, jednostavna i dinamična. Neeson glumi bivšeg CIA agenta Bryana Millsa koji se povukao sa posla kako bi imao više vremena za svoju 17-ogodišnju kći. Devojčurak želi da provede leto u Parizu, Mills se protivi, nanovo ulazeći u sukob sa fino udomljenom bivšom suprugom (Famke Jennsen).
Brižni tata i prezreni suprug ipak leže na rudu, Kim sa prijateljicom odlazi u Pariz i već prvog dana one postaju žrtve albanskih trgovaca ljudima. Zabrinuti otac kreće u akciju spašavanja gazeći preko leševa zlikovaca koji su mu oteli dete. Začkoljica (iz koje proizilazi i srpski distributerski naziv filma) je u tome da ako u prvih 96 sati od nestanka Kim ne bude pronađena – velike šanse da nikada i neće.
Iako je snimljen na prepoznatljivim pariškim lokacijama, iako veći deo ekipe čine francuski državljani, ovo je po svim klučnim aspektima američko ostvarenje u tradiciji najboljih delova serijala Umri muški i Posmrtna želja – jednostavan zaplet, motiv ekspresne i ekstremne osvete, uz to i vremenski ograničene, preuzet iz western prethodnica, beskompromisnost i učinkovitost po svaku cenu. Treba naglasiti i da se ovaj film nadovezuje na narastajući talas ostvarenja koji se preporučuju pešačkom, verističkom akcijom (tom trendu se priklonio i poslednji Bond u Zrnu utehe). Poneki mobilni telefon, dve-tri narodske napavice i mnogo krvi i znoja.
Pierre Morel je još pre pet godina pokazao da zna da režira odličnu akciju potpisujući Okrug 13 ali 96 sati je pravi pravcati tour de force koji se bez razmišljanja može svrstati u akcione klasike. U ovom filmu jednostavno sve funkcioniše kako treba i on nudi sve što se od jedne osvetničke akcije poželeti može - ovoga puta nerazvodnjeno stalnom holivudskom opsesijom korektnostima svih vrsta. Neeson je izvanredan u glavnoj ulozi i valja mu skinuti kapu na veštini da izbalansira dramske momente sa scenama eruptivnog nasilja i akcije.
I to nije sve. Mamac za domaću publiku su tri zanimljive epizode u tumačenju glumaca koji imaju veze sa ovim prostorima - Somborac Radivoje Raša Bukvić, Goran Kostić i Holly Vukadinović (poznatija po umetničkom prezimenu Valance), australijska muzičarka i glumica srpskog porekla.
O primamljivosti i uspelosti ovog filma može da govori i podatak da je, bez obzira što je piratizovan mesecima ranije i u okruženju ozbiljne konkurencije mahom iz više lige, u Americi postigao ogroman uspeh i na blagajnama inkasirao gotovo 150 miliona $. Kako će proći u domaćim bioskopima ostaje da se vidi ali zakasnela srpska premijera ne bi trebalo da odbije potencijalne gledaoce.
96 sati je ostvarenje koje sigurno ima adute da izmami ushićenje i, zašto ne, iskrene navijačke poklike publike pogleda prikovanog za vrtoglavu akciju na bioskopskog platnu. A o političkoj korektnosti na nekom drugom mestu. Sada je vreme za odmazdu i podmazani adrenalinski tobogan.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari