Davinčijevsko upisivanje Kusturičinog autoportreta u Maradonin portret deluje kao neskromno i odokativno poistovećivanje sa herojem koje ne dolikuje dokumentarcu. Međutim, samo ako gledalac očekuje standardni dokumentarac
Scenario: Emir Kusturica
Uloge: Diego Armando Maradona, Emir Kusturica, Lucas Fuica, Claudia Villafañe, Dalma Nerea, Giannina Dinorah, Stribor Kusturica
Žanr: dokumentarni
Proizvodnja: Španija, Francuska, 2008.
Trajanje: 90 min.
Kako sam naslov kaže, u svom poslednjem filmu Maradona by Kusturica reditelj sebi posvećuje jednako pažnje koliko i Maradoni. Tako faze u životu slavnog fudbalera Kusturica tumači insertima iz svojih ranijih filmova: detinjstvo u sirotinjskom predgrađu Buenos Airesa scenama iz Sjećaš li se Doli Bel i Otac na službenom putu, a autodestruktivnost i žilavost u borbi sa samim sobom filmom Crna mačka, beli mačor.
Činjenica da film počinje snimkom koncerta No Smoking Orchestra, te da Kusturica sebe naziva „Maradonom sveta filma“, doprinela je da neki kritičari govore o „penis-envy“ i „mačo filmu“, aludirajući na Kusturičino neskromno poistovećivanje s Maradonom.
Iako ovakva reakcija ima pokriće, žestina napada i filmskih kritičara i Maradoninih fanova otkriva analitički nastrojeno društvo kome je sumnjiva svaka sinteza. Tako se dešava da se Maradonini fanovi ne identifikuju sa Kusturičinom očiglednom zaljubljenošću u svog heroja, tražeći distancu. A Kusturica je napravio upravo fanovski film umesto očekivane priče u trećem licu.
I sa ovom ogradom, ima samopromoterskih detalja koji bodu oči budući da za oslonac nemaju emotivno portretisanje, već su isključivo višak samosvesti koji je mogao biti izbačen u montaži. Takve su scene Maradoninog silaska među fanove u Napulju, koje su, paralelnom montažom, povezane s Kusturičinim iskrcavanjem na aerodrom u Buenos Airesu.
Ili scene u kojima se, kao u onim igrama „prepoznaj uljeza na slici“, dok Maradona govori, u ogledalu do njega vidi Kusturičin odraz.
Kako sam kaže, Kusturica je zatekao Maradonu usred faze odvikavanja od droge, te je film snimljen nakon niza neuspelih pokušaja da s njim stupi u kontakt. Otuda je Maradonin portret sačinjen od mešavine nostalgične ispovesti i bodrenja samog sebe i, delimično, samopreispitivanja.
Iako je koristio dosta arhivskih snimaka, među kojima ima dragocenih i duhovitih detalja, Kusturica se nije previše oslanjao na pripovedanje poglavlja iz života fudbalera, a izjava drugih o Maradoni gotovo i da nema. Otuda utisak odsustva kritičnosti prema junaku, što se, očigledno, smatra obaveznim. Pogotovu kada je reč o Maradoninim političkim stavovima koji su plasirani u navijačkom, pomalo infantilnom maniru.
U pokušaju da poveže Maradoninu fudbalsku karijeru i njegove političke stavove, Kusturica stvara najslabije delove filma. Čuveni gol koji je Maradona postigao na Svetskom prvenstvu 1986, u utakmici Argentina – Engleska, ponavlja se sedam puta u filmu, u kombinaciji sa satiričnim animacijama uz pratnju Sex Pistolsa – God Save the Queen.
Analizom gola, Kusturica je došao do ideje da svakog od sedam engleskih igrača pretvori u karikaturu imperijalističkih demona Zapada. Veličanstvenost trenutka pretvorena je u jeftinu karikaturu emotivnog značaja koji Maradona pripisuje ovom golu.
Budući da, pored Kusturice, dosta prostora zauzimaju i ostali Maradonini fanovi – pripadnici crkve koja mu je posvećena, film manje dokumentuje celovitu sliku svog heroja, a više razmenu energije između obožavalaca i idola iz koga su godinama crpli snagu. Kao da se okrnjena figura vraća u ljudskiji kontekst, bilo da je reč o ličnim uspomenama, hodočašću na stadione ili porodičnom okupljanju.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari