Jedan od najboljih filmova iz prošle godine koji nećete videti na Festu, uprkos tome što je jedan od glumaca bio gost festivala. No, i pored propuštene prilike, valjalo bi se podsetiti ovog zaturenog bisera iz 2008.
Scenario: Martin McDonagh
Uloge: Brendan Gleeson, Colin Farrell, Ralph Fiennes, Clémence Poésy, Jordan Prentice, Thekla Reuten
Žanr: drama/crna komedija
Trajanje: 107 min.
Proizvodnja: UK, 2008.
Martin McDonagh je 2005. dobio Oskara za najbolji kratki film Six Shooter. Brendan Gleeson, voz, neobični mladić brz na jeziku, jedan pištolj koji (ne) opali kad treba i jedna krava koja eksplodira (!). Kao i pregršt crnog humora sabijenog u 20-ak minuta filmskog vremena, tokom koga je McDonagh uspeo da se ozbiljno zamisli nad smrću i nad ironijom sudbine usled koje se životi prerano gase, bilo u talasu nasilja ili tiho, poput sveće.
Četiri godine kasnije sve to (osim krave), ali i još ponešto pride, McDonagh je smestio u blizu dva sata filmskog vremena, u grad koji se (bukvalno) mora videti pre smrti. Što se Oskara tiče, ostao je na nominaciji za scenario, mada je zaslužio mnogo, mnogo više...
Ken (Brendan Gleeson) i Ray (Collin Farrell) su plaćene ubice koji stižu u Briž, nakon što je jedan posao pošao naopako, kako bi tamo sačekali na dalja uputstva. I dok je Pinter na ovome bazirao kompletnu dramu The Dumb Waiter, McDonagh istu premisu koristi kao početnu tačku iz koje se dalje granaju situacije bazirane na sadejstvu usuda, slučajnosti, ali i promišljenih postupaka dvojice glavnih junaka koji su se izdvojeni iz njihovog sveta, u novoj sredini, našli na životnim prekretnicama.
Junaci film In Bruges su ubice ophrvane etičkim dilemama. Reditelj ih ne opravdava, ne osuđuje i ne glamurizuje. Bez potrebe da nam objašnjava kako su i ubice ljudi, McDonagh poštuje svoju publiku i direktno zaseca dramsko tkivo tamo gde najviše boli. In Bruges je natopljen melanholijom (predivna muzika Cartera Burwella to dodatno ističe), ali je i beskrajno duhovit. Upravo su najveće životne krize i lomovi trenuci kada je humor najpotrebniji, a McDonaghov humor je direktan, crn, politički nekorektan, ali i bolno iskren.
Smrt kao deo mračne prošlosti, bliže ili dalje, kao životna svakodnevica, i kao sve opipljiviji konačni usud, predstavlja tačku preseka u kojoj se susreću i lome različiti etički kodeksi, dileme i lični demoni. Briž u tom smislu predstavlja svojevrsno čistilište, kako za vremešnog Kena tako i za mladog Raya. I dok Ray pokušava da pobegne od prošlosti, Ken se polako i metodično oprašta sa njome, zagledan u budućnost u kojoj vidi poslednju šansu za sopstveno iskupljenje tako što će pokušati da nekome, za promenu, pokloni novi život.
Brendan Gleeson je jedan od najboljih glumaca svoje generacije i to ovde potvrđuje; sačekajte samo na njegovu ključnu scenu, uz savršeno tempirane Dublinerse i žmarce koji neizbežno slede. Colinu Farrellu je ovo verovatno najbolja uloga u dosadašnjoj karijeri; simpatična irska protuva u Farrellovoj izvedbi je neko sa kim bi rado podelili piće i razmenili par psovki u dobrom raspoloženju. Ralph Fiennes kao gangsterski bos sociopata upečatljiv je koliko i Ben Kinglsey u filmu Sexy Beast; a u nekoj filmskoj realnosti njih dvojica bi bili braća.
Četvrti glavni glumac je sâm Briž. McDonagh kao iskusni pozorišni autor (i kod nas su igrane njegove drame Jastučko i Sakati Bili) koristi ovaj bajkoviti grad kao pozornicu za dramu, romansu, farsu i triler. Na samom kraju, u crnohumornom obrtu, koji poput na vreme napunjene čehovljevske puške opali iznenada, McDonagh kroz simpatični omaž priziva u sećanje Roegov Don’t Look Now, u kome pak Venecija glumi grad iz (krvave) bajke iz koga je nemoguće pobeći.
In Bruges je savršen spoj komičnog i tragičnog – dva životna pola koja se u svakodnevici zapravo neprestano prepliću, iako su na filmskom platnu često oštro odvojeni, ponajviše zbog nemogućnosti filmskih autora da ih na pravi način spoje u čvrstom zagrljaju.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari