„Treba da izgubimo ljude koje volimo. Kako bismo inače znali koliko su nam važni?”
Naslov originala: The Curious Case of Benjamin Button
Scenario: Eric Roth, Robin Swicord, po kratkoj priči F.Scotta Fitzgeralda
Uloge: Brad Pitt, Cate Blanchett, Taraji P. Henson, Julia Ormond, Tilda Swinton, Mahershalalhashbaz Ali, Jared Harris, Jason Flemyng
Žanr: drama/ fantastika
Trajanje: 166 minuta
Produkcija: SAD, 2008.
Osim imena i osnovnog motiva – čoveka koji je rođen sa 80 godina i stari unazad (podmlađuje se) – novi film Davida Finchera nema mnogo zajedničkog s kratkom pričom F. Scotta Fitzgeralda po kojoj je nastao. Fincherov Benjamin Button je, naime, samo rođen u starom telu, dok je Fitzgeraldov starac i duhom. Dok originalni Benjamin izaziva čuđenje, strah i zaziranje okruženja u kome „raste“, Fincherov nailazi na začuđujuće blagonaklonu sredinu.
Gde nam Fitzgerald priča apsurdnu životnu priču čoveka koji i sam smatra da je čudovište, Fincher bi hteo da nam uvali romantičnu melodramu o tome kako svako ima svoje mesto na ovom čudnom svetu i kako prava ljubav sve može da prevaziđe. Najčudnije od svega je što mu to uspeva.
Iako Benjamin Button (Pitt) u svom naopačke okrenutom životu doživljava razne avanture, film je fokusiran na ljubav između njega i Daisy (Blanchett), koju upoznaje kao devojčicu, da bi se konačno „našli“ negde oko četrdesete. Pošto su veći deo života u potpuno različitim razvojnim fazama, Benjamin i Daisy su osuđeni na povremene susrete u potpuno odvojenim životima, što ih čini dragocenim.
Da nije Brada Pitta i Cate Blanchett, koji očigledno svaku ulogu koja im je dodeljena uspevaju da dignu na viši nivo, i neporecive hemije između njih, ovakvo romantično jurenje kroz vreme možda bi ispalo banalno. Međutim, ubedljivost i čistota njihove emocije uspeva da potisne moralnu sumnjičavost i da nas kroz tragiku njihove priče podseti da treba ceniti svaki trenutak svoje prolazne egzistencije.
Benjamin to shvata veoma rano, i bez obzira na to šta mu se dešava, on uspeva iz toga da izvuče nešto pozitivno. Zamišljen kao čovek čije su telo i duša u konstantnom neslaganju, on u prvoj polovini filma svojom dobroćudnom naivnošću podseća na Forresta Gumpa, starije čedo svog scenariste, da bi se u drugoj polovini pretvorio u deprimiranog i dezorijentisanog mladića.
Ipak, njegova ljubav je do kraja nepokolebljiva, do granica nerealnosti, i ne možemo da se ne zapitamo zašto ovo nije problematičnije? Kako je moguće da on (zajedno sa svim ljudima u svojoj okolini) sve vreme tako mirno prihvata svoj usud? Zaista, sve mogućnosti za konflikt su vešto izbegnute: iako se spolja razlikuju, Benjamin i Daisy su uvek na istom mentalnom nivou, a njihova veza je prikazana kao potpuno izolovana od socijuma, što priču čini pomalo upeglanom i bez pravog faktora napetosti.
Za Finchera bi se, osim što je evidentno da voli da u glavnoj ulozi svog filma vidi Brada Pitta, moglo reći da nikako nije dosadan reditelj. Iako mu se i ranije dešavalo da mu se film razvuče preko pristojnih granica za gledanje u bioskopu (Zodiac, 2007), čak i kada ne barata nogotresućom akcijom, u čemu je najbolji, on uspeva da isplete prijemčiv narativ i verodostojno ilustruje emocije, što je dovoljno da se gledalac zainteresuje za priču koja sama po sebi nije bez manjkavosti.
Iako možda nije zaslužio baš svih 13 nominacija za Oskara, Neobični slučaj... je lep film u koji će vas pre svega uvući atmosfera, dobra gluma i povremeni izleti u metafiziku (a la Forrest Gump – u jednostavnosti je mudrost).
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari