Danny Boyle otkriva Delfsko proročište usred studija TV kviza. Tamo se smrtnici znoje odgonetajući zagonetke TV sfingi što kandžama grebu kožne fotelje dok ljudskim osmesima hrabre puk u svojim virtuelnim feudima.
Scenario: Simon Beaufoy (prema romanu Vikasa Swarupa)
Uloge: Dev Patel, Freida Pinto, Madhur Mittal, Azharuddin Mohammed Ismail, Ayush Mahesh Khedekar, Rubiana Ali, Tanay Cheda, Ashutosh Lobo Gajiwala, Tanvi Ganesh Lonkar, Anil Kapoor, Saurabh Shukla, Rajendranath Zutshi, Irrfan Khan
Žanr: drama, triler
Trajanje: 120 min.
Proizvodnja: UK/USA, 2008.
Nalik filmu Milioni, jednom od svojih manje zapaženih ostvarenja u kome dvojica dečaka pronalaze vreću s ukradenim novcem kome za dve nedelje prestaje da važi valuta, Danny Boyle i u Slumdog Millionaire pronalazi ljudsku dramu u treptaju berze. Reč je o sekundama u kojima oko savremenog čoveka trepne previđajući da se dešava drama: novci menjaju valutu, kvizovi obaraju i uzdižu pobednike i gubitnike.
Pod sumnjom da je varao na kvizu Kako postati milioner, Jamal Malik je podvrgnut surovom ispitivanju tokom koga, ne bi li objasnio kako je neobrazovani potrčko u nekom indijskom Mobtelu znao odgovore, priča svoju životnu priču.
Forma kviza i tenzija koju ona nudi poslužili su kao poglavlja za ključne tačke Jamalovog odrastanja. Unutar ove isleđivačke forme odvija se socijalna drama prokrvljena lokalnim bojama indijskih sirotinjskih kvartova, prosjačenja i borbe za život dvojice dečaka, nalik vatrometu slika iz brazilskog remek-dela Grad bogova.
Otuda Jamalova priča deluje kao neka skrivena verzija – podzemlje sjajnog TV zamka i njegovih lažnih uzbuđenja. Zaustavljajući kolo virtuelne sreće, Danny Boyle prevrće formu lažne bajke o sreći u tradicionalnu bajku, a koncept tombole poražava konceptom sudbine, tj. sreće, koji je zaboravljen.
Tako se u Malikovoj priči prepoznaju toponimi bajki: dva brata koji se razilaze tako što jedan postaje „đavolov šegrt“ a drugi odlazi u potragu za srećom, motiv princeze koju otimaju zmajevi s licima makroa, trgovaca robljem i kralja prosjaka. Otuda i sam kviz, prekidan Jamalovim flešbekovima, prerasta u nekakvo surovo razmeđe iz bajki na kome junak odgoneta zagonetke pred čudovišnim kerberima i sfingama ne bi li došao do svoje sreće.
Jamal je zapamtio sve što je naučio zato što su te lekcije i njihovo usvajanje bile cena preživljavanja. Samim tim, kontekst u kome su usvojene i u kome ih Jamal prepričava (isleđivanje praćeno fizičkim mučenjem) izvlači ova znanja iz njihovih knjiških okvira i humanističkog diskursa za koji se obično vezuju.
Budući na repu lanca ishrane tokom većeg dela svog odrastanja, Jamal sva znanja srče s kraja zašiljenog levka do koga, i kada dođu, ove lekcije već budu unovčene, pretvorene u krv ili prosejane u mrve hleba. Tako su lekcije o religiji one koje su mu, u verskom sukobu, odnele majku, o istoriji one koje se, u likovima predsednika, nalaze na novčanicama.
Takoreći, polovna znanja koja je društvo, pošto se humanizovalo, posejalo diljem planete u vidu konkretnih plodova – metaka, pop zvezda, fekalija, novca. Pošto je Jamal ova znanja preživeo, njegove puškice iz magareće klupe eksplodiraju pred očima sfinge zaslepljujući je kao najlepši vatromet.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari