Prvi kineski car, glineni ratnici, magija pet elemenata, borilačke veštine, Jet Li i Michelle Yeoh… Šta tu može da omane? Nažalost, mnogo toga
Naslov originala: The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
Scenario: Alfred Gough, Miles Millar
Uloge: Brendan Fraser, Jet Li, Maria Bello, John Hannah, Luke Ford, Isabella Leong, Michelle Yeoh
Žanr: avanturistički
Trajanje: 111 minuta
Produkcija: SAD, 2008.
Ničega od onoga što avanturistički film čini zanimljivim ovde nema. Zaboravite na visprene opaske i ironični humor filmova o Indijani Džonsu. Ne očekujte komplikovane klopke, zamršene lavirinte, neočekivana rešenja nerešivih zagonetki i jeziva mitska stvorenja koja vrebaju na dnu svake neistražene jame. Ne nadajte se maštovitoj koreografiji borbe i fantazmagoričnoj predstavi istočnjačkih borilačkih veština na koje su nas navikli Heroj i Pritajeni tigar, skriveni zmaj. Čak i samoparodični autorski kemp pristup iz prethodna dva nastavka ovog puta je, izgleda, ispario u procesu produkcije.
Rob Cohen je, najavljujući film, kao veliku prednost u odnosu na prethodna dva Sommersova dela istakao istorijsku verodostojnost. To delimično jeste tačno jer su scenaristi krenuli od mešavine činjenica i legendi povezanih s ličnošću prvog kineskog cara Qin Shi Huanga (koji se, doduše, u filmu valjda zbog izgovora, zove Han!), oslanjajući se na već postojeću priču o njegovoj žudnji za besmrtnošću.
Ipak, i uz malo magije i romantike, ovakav predložak nije dovoljno dobro iskorišćen. Istorijsko-mitološka podloga, kao i harizmatične ličnosti Jeta Lija i Michelle Yeoh, tu su samo da bi penzionisanu porodicu Carnahan-O’Connell gurnuli u novo egzotično putovanje. Nažalost, oni su mnogo manje živopisni i privlačni od svojih protivnika, a osim bezumne jurnjave i nekoliko predvidivih zamki, ništa im se interesantno neće desiti sve do samog kraja i konačnog suočenja sa imperatorom.
Oni ne izgovaraju duhovite replike, njihovi odnosi uglavnom su pravolinijski, a uprkos tome što su Fraser i Hannah na visini (kakvog-takvog) zadatka, više pažnje privlače glumački talenat Mariae Bello (pod hitno je nominovati za Najgori Lažni Britanski Akcenat Ikad Viđen Na Filmu) i mlađanog Lukea Forda, koji bi se mogli uporediti s glumcima iz prosečne latinoameričke sapunice.
Kada su u pitanju vizuelni dizajn i specijalni efekti čiji značaj ne smemo zanemariti u filmu ove provenijencije, Grobnica zmaja imperatora ne nudi ništa što već nije viđeno, a uz budžet od 145 miliona dolara mogli su biti znatno bolji. Vojnici od terakote, zajedno s carem koji većinu filma provodi u ovoj inkarnaciji (što gledaoca primorava da se sve vreme pita: „A kad će opet Jet Li?“), izgledaju kao likovi iz prosečne video-igrice, a isto važi i za zmaja, u koga se car u jednom trenutku pretvara.
U takvoj situaciji ne pomaže spektakularno suočenje glinenih ratnika i cara (Li) s jedne strane i vojske neupokojenih na čelu s dobrom vešticom (Yeoh) s druge, a kojima nas na kraju filma reditelj časti za izdržljivost. Ipak, s obzirom na to da je i ta jedina zanimljiva scena upropašćena patetičnim krajem koji sledi, toplo savetujem svim ljubiteljima avanturističkih filmova da u širokom luku zaobiđu ovu besmislicu, a verovatno i naredna dva već najavljena nastavka.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari