Neverovatan broj nerešenih zločina u Americi: 2005. godina, osam likova, 100 kvadrata, 90 minuta, teror… i sve što to znači na srpskom i engleskom
Scenario: Bryan Bertino
Uloge: Liv Tyler, Scott Speedman
Žanr: horor/triler
Trajanje: 85 minuta
Proizvodnja: SAD, 2008.
Kad je horor u pitanju, mladi reditelji željni slave prvence uglavnom snimaju po proverenoj formuli „krv, sise, konzumiranje lakih droga, neslušljivi soundtrack mladih američkih punk-rock bendova, krv, sise...“. Ipak, dešavaju se izuzeci.
Debitant Bryan Bertino s minimumom novca i bez te čuvene formule tokom 90-ak minuta uspeva da drži publiku prikovanu za ekran. Ako se uzme u obzir i da je radnja filma svedena na maltene stotinak kvadrata jedne kuće, te da u filmu ima tačno osam likova (od kojih se troje pojavljuje na manje od tri minuta), onda priča o uspehu mladog reditelja još više dolazi do izražaja.
Naime, Bertino se po izgledu debija vratio korenima, tzv. „zlatnim godinama novotalasnog horora“, u kojima su tadašnji mladi autori (Craven, Romero, Coen...) uz pomoć zombija, mutirane novorođenčadi i ostalih karakondžula upućivali kritiku društvu smatrajući ga odgovornim za enormnu količinu svih vidova nasilja.
Na tragu takvog razmišljanja, Bertino svoj film započinje neverovatnim podatkom o broju nerešenih zločina u Americi i najavom da ono što će publika videti jeste rekonstrukcija jednog od njih, koji se dogodio mladom paru 2005. godine (uz glas iz offa, bila bi to sjajna posveta Hooperovom Teksaškom masakru...).
Vraćajući se s venčanja prijatelja, par odlučuje da prespava u brvnari mladićevog oca. I sve je naizgled sjajno i bajno, dok im u četiri ujutro na vrata ne zakuca tinejdžerka tražeći svoju drugaricu... A onda počinje besani ostatak noći!
Ovako nabacan siže filma neodoljivo podseća na francuski film Ils Davida Moreaua i Xaviera Paluda. Međutim, za razliku od ovog dvojca bez kormilara, koji se zbilja potrudio oko istinske jeze, Bertino scenario upotpunjuje (pogotovu u drugom delu filma) dobro poznatim arsenalom štosova za jeftino plašenje publike tipa iskakanja iz mračnih uglova uz glasnu muziku i gomilu nelogičnosti!
Najočigledniji primer: dok prilazite automobilom kući, neko puca iz nje i urniše vam šoferšajbnu. Šta ćete uraditi: a) pozvati policiju mobilnim telefonom, b) istog trenutka okrenuti automobil i odjuriti u policijsku stanicu, c) bez obzira na sve, ući u kuću i zaraditi metak u glavu? Da, da, odgovor je c!!!
Naravno, na sve to može i da se zažmuri jer, ruku na srce, većina horor-dela pati od takvih bolesti. Za svaku pohvalu je odluka autora da tokom prve polovine filma konstantno vrši pritisak na publiku dozirajući tenziju nagoveštajima da su uljezi u kući, do kulminacije oko 45-og minuta.
Međutim, glavni problem jeste otkrivanje sudbine glavnih protagonista u prvim sekundama filma, što, priznaćete, i te kako može da ubije neizvesnost samog dela, prvenstveno što je, ipak, reč o žanru u kojem nije poenta u intelektualnom „kako se nešto dogodilo“, već u adrenalinskom „šta se dogodilo“.
Sve u svemu, hrabar pokušaj Bertina da posle svega viđenog napravi film različit od štancovanja poznatog kao „savremeni holivudski horor“.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari