Posle 19 godina pauze Spielberg i Lucas su konačno izbacili taj dugo očekivani četvrti nastavak serije filmova o Indiani Jonesu. Automatski se nameće pitanje kako se Harrison Ford, koji ni u vreme snimanja prvog filma nije bio u prvoj mladosti, snašao u ovoj ulozi sada
Naslov originala: Indiana Jones and the Kingdom of the Crystall Skull
Scenario: David Koepp
Uloge: Harrison Ford, Cate Blanchett, Karen Allen, Ray Winstone, John Hurt, Jim Broadbent, Shia LaBeouf
Žanr: avanturistički
Trajanje: 124 minuta
Produkcija: SAD, 2008.
Život počinje u 30-oj, rekoše pre nekoliko godina Darkwood Dub, i nema boljeg primera za to od Harrisona Forda, čija je filmska karijera krenula uzlaznom putanjom tek kad je bio dobrano zagazio u treću deceniju života. Ni danas, u šezdeset petoj godini, nije za bacanje, što je ovog puta dokazao. Na kraju 50-ih godina 20. veka, u koje je smeštena radnja filma, Indiana Jones je matoriji, ali i mudriji. Ne može baš da skače visoko kao pre 20 godina, ali je ta činjenica dobro iskorišćena kao geg koji se provlači kroz ceo film.
Takav Indiana dostojan je protivnik mnogo mlađim negativcima: KGB-u i ruskoj vojsci (a kome drugom, ipak je 1957). Predvođeni prelepom i briljantnom ali potpuno poremećenom Irinom Spalko (ledeno precizna Cate Blanchett), svi su oni u potrazi za misterioznom kristalnom lobanjom i, ni manje ni više, El Doradom.
Naravno, Indiana sve to ne može sam, pa umesto visprenog tate Jonesa (Sean Connery previše uživa u penziji) i stručnog ali pogubljenog Marcusa Brodyja (Denholm Elliott je umro 1992), u ekipi imamo niz zanimljivih likova: mladog i drčnog ali brzopletog bajkera (La Beouf), davno izgubljenu ljubav (Allen), genijalnog ludog naučnika (Hurt) i šarmantnog ali prevrtljivog pomoćnika (Winstone).
Osim Winstoneovog lika, čija je motivacija slaba a kredibilitet nepovratno poljuljan još na početku, Indy i društvo nepogrešivo osvajaju simpatije gledaoca, a njihovi komplikovani i često ambivalentni međusobni odnosi dovode do niza smešnih situacija i eksplozivnih rasprava.
Sama priča nije preterano inventivna. Pažljiv gledalac će već na početku shvatiti šta se krije iza misterije kristalne lobanje, tako da može da pomisli da će gledanje ostatka filma biti džombast put ka očekivanom kraju. Međutim, kao i u prethodnim nastavcima, visprene opaske, dobro osmišljeni likovi i odlično režirane akcione sekvence čine film dovoljno uzbudljivim da održi napetost i dovoljno samoironičnim da ne bude bljutav.
U komplikovanu jurnjavu za misterioznim arheološkim objektom uklopljene su brojne reference na prethodne filmove (Idianin legendarni strah od zmija, npr.), kao i na pop-kulturu i aktuelna pitanja 50-ih („greaser“ supkultura, rock’n’roll, hladni rat…), što celu stvar čini pitkom i zabavnom. Na kraju film uspeva da prenese pomalo izlizanu ali i dalje važnu poruku da ljudski um ne može da pojmi tajne univerzuma i da se gordost surovo kažnjava.
Mnogi će film dočekati na nož jedva čekajući da mu nađu mane. Ipak, iako ne tako legendaran kao prvi ili treći film, Indijana Džons i kraljevstvo kristalne lobanje je vrhunski producirana filmska poslastica i uspešno zaokruživanje priče o šarmantnom arheologu. Lepo podsećanje za nas, stare fanove, kao i neodoljiv mamac za nove!
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari