Za razliku od autora koji hoće mnogo da kažu pa im ne uspe, Vaughan je, čini se, želeo da napravi površan, komercijalni film, ali je u toj motivacionoj pomračini naleteo na svetli smisao i prilično se izubijao
Naslov originala: What Happens In Vegas
Scenario: Dana Fox
Uloge: Cameron Diaz, Ashton Kutcher, Dennis Farina, Queen Latifah
Žarn: komedija
Trajanje: 99 min.
Proizvodnja: SAD, 2008.
Autori i producenti Vegasa za dvoje odabrali su Cameron Diaz i Ashtona Kutchera i po svoj prilici zaputili se da po prinicipu „uzmi pare i beži“ naprave laku, romantičnu komediju i zarade onoliko koliko je to uobičajeno kod prodaje šarene bofl-robe.
Međutim, priča im se „otela“ i postala zahtevna na način filmova Billyja Wildera ili barem gorko ironičnih komedija iz 70-ih. Taj višak smisla koji je nekada stvarao teške socijalne drame, a koje su autori pakovali u oblande genijalnih komedija, ovde je sam ušetao u priču i, tako nekontrolisan, gotovo da je dotukao svaku humornost.
Naime, Vegas za dvoje je nedovoljno smešna komedija sa jednoličnom, nerazvijenom dramaturgijom i hladnom, distanciranom režijom. A sa druge strane, simboli su krupni, humanistički orijentisani i ozbiljni, te i-te-kako traže svoje na putu ka organizaciji života pojedinaca i društva.
Glavni junaci slučajno se sretnu u Vegasu u nameri da se opuste, pa se napiju, venčaju i ostalo. Uz venčanje ili kao simbol za njega, oni na džek-potu dobiju gomilu para koju ne umeju da podele. Zbog toga, falš mladenci završe pred sudijom koji im ne dozvoljava da dobitak podele i ponište brak, već - besan na generaciju koja se bavi internetom (!?) i sve, pa i brak shvata olako –osudi ih na šest meseci braka pod prismotrom bračnog terapeuta.
Šargarepica za trud u ovom pravcu jesu pare koje ostaju konfiskovane u sudu, odnosno brak sâm, ako ga shvatimo kao džek-pot, kako nam se sugeriše. Budući da su oboje mladenaca već finansijski bezbedni - on kao sin bogatog oca, a ona kao vredna brokerka - čini se da ih ka dobijenom novcu tera samo obična ljudska alavost.
Ali uspust se nekako shvati da mladoženja treba da odraste i prestane da bude definisan tatom, a da mlada treba da odustane od emancipovane uloge superorganizovane zaposlene žene i da se zamisli na sopstvom - tj. bazičnom, ženskom ulogom. Iako bi se i tome štošta dalo prigovoriti, priča ipak predlaže hvale vredno usporenje za prelazak iz kvantiteta u kvalitet.
Dakle, nudi nam se da na kockarskom automatu stečen novac shvatimo kao energetski ekonomsko-društveno-ljubavni potencijal svakog para pri stupanju u brak, bilo da je reč o dogovorenim brakovima iz davne prošlosti ili o ličnim izborima savremenog sveta, bez obzira ima li tu promišljenosti ili mnogo-hvaljene hemije ili ih nema.
Ono za šta Vegas za dvoje optužuje savremene udavače i mladoženje je nedovoljna posvećenost osnovnoj jedinici društva (ili jednoj od svetih tajni, kako se uzme) i nedovoljnoj brizi da ta stvar uspe, te da postane izvor ispunjenosti, sreće i one vrste opšte kreativnosti na kojoj svet treba da ostane.
Ono što se u Vegasu za dvoje na bioskopskom platnu zaista vidi, zaslužuje ocenu manju od šestice, a ono o čemu se u vezi sa tim filmom može razmišljati, zaslužuje, pak, mnogo višu ocenu. Šestica je, dakle, aritmetička sredina, a matematika je, ovih dana, jedna veoma popularna disciplina svuda oko nas.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari