Koliko se god puta gledalac probudio tokom Speed Racera, film je zakucan u tački iz koje sve druge deluju kao fatamorgana. Pošto izađete ispod te vašarske šatre, ostajete prekriveni pustinjskim peskom
Originalni naziv: Speed Racer
Scenario: Andy Wachowski i Larry Wachowski (prema mangi i animi Tatsua Yoshide)
Uloge: Emile Hirsch, Christina Ricci, John Goodman, Susan Sarandon, Matthew Fox, Hiroyuki Sanada
Žanr: akcioni
Trajanje: 135 min.
Proizvodnja: SAD
Speed Racer, priča preuzeta iz animirane serije pionira japanskih mangi Tatsua Yoshide, u filmu braće Wachowski dobila je specijalan tretman. Ceo film je urađen u hroma-ki tehnici poput Nebeskog kapetana i sveta sutrašnjice. Slično ovom filmu, i Racerov svet auto-trka je retrofuturistički. Ispolirane, uštirkane 60-e kompresovane su u digitalizovni format daleke budućnosti.
Jarke boje iz hipertrofiranog dečjeg almanaha, pretapanja sa scene na scenu i skokovi kroz vreme doprinose tome da dobar deo filma pošten čovek uglavnom pokušava da se izbori sa raskorakom između jednostavnosti priče i sumanutog eksperimenta kroz koji je braća Wachowski provlače. Kao da pokušavaju da dokažu neuništivost materijala kojim raspolažu. A taj materijal nisu automobilske gume, niti automobili o kojima se, povodom ovog filma, toliko pisalo, niti hrabrost Speed Racera i čast u borbi protiv Zle Korporacije koja mu se sveti jer je odbio da igra po njihovim pravilima.
Iako se o svim ovim stvarima u filmu govori, sve su one, nekakvom surovom alhemijom, pretopljene u potpuno apstraktnu rudu, od koje sad reditelji prave raznorazne oblike ne bi li zadovoljili čisto svoju autističnu fascinaciju. A sve je tobož krenulo od želje da se Speed Racer prilagodi što širem krugu gledalaca.
Speed Racer na platnu bi isto tako mogao biti i Reacerova devojka Trixie, jer kroz oboje teče ta jedna ruda, a mogla bih se zakleti da njome pune i rezervoare automobila kojima se šampioni voze, kao i kolače mame Racer koji im daju energiju za pobedu. I pobedu samu. I vreme i prostor, i junaci i obrti, sve odreda u Speed Raceru oblikovano je od jedne iste smese koja se preliva na beskonačnoj traci tupih vizuelnih fascinacija.
Umesto scene u kojoj Trixie i Speed Racer imaju romantične trenutke uz zalazak sunca, braća Wachowski su bez problema mogli tri minuta da projektuju brkove tate Racera, fleku na majici mlađeg Racerovog brata ili bilo koji drugi detalj iz nerazaznatljive smese od koje je tako velelepno umešan film.
Ovakav utisak nije toliko posledica tehnike kojom je film snimljen, već same tačke iz koje su reditelji krenuli kad su u ruke uzeli mangu iz 1965. i njenu animiranu verziju. Smišljali su koncept kojim će sve da zahvate i odvale nam vilice kako sve to moćno izgleda.
Zaboravili su na filmske trenutke, na činjenicu da je Speed Racer, ipak, priča o automobilskim trkama, te da automobili, ako je na njihov dizajn već ispucana tolika mašta, treba da ostave utisak da se njima neko ipak trka. Automobili su u filmu samo još jedan u nizu boja i oblika, bez ikakve brzine i snage.
Beživotnost likova i nezainteresovanost za njihove odnose nadoknađena je isforsiranim pikanterijama, npr. nesmešnim ludorijama Racerovog mlađeg brata i njegovog ljubimca majmuna ili prikazivanjem Racerove porodice kao porodice Kremenko koja u svakoj sceni iznova izgovara svoj kodeks časti s veštačkim sjajem na usnama.
Fetiš oponašanja drugog medija, u ovom slučaju stripa, koji je možda i pio vodu u Gradu greha, u Speed Raceru se sveo na besmislen eksperiment. Ako su u svom Matrixu pokazali da umeju da gledaju kroz zidove, braća Wachowski su u Speed Raceru pokazali da umeju da ih kreče. Svi delovi Speed Racera zamaskirani su detalji jedne jednolične i statične slike.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari