Nakon gotovo dve decenije Svetislav Bata Prelić, reditelj nekadašnjeg filmskog hita Šećerna vodica, izbacuje novi film. Biro za izgubljene stvari je film „o generaciji koja je izgubila vreme“; bavi se "problemima urbanih, obrazovanih ljudi, zaglavljenih u vremenu od mladosti do sazrevanja"
Scenario: Svetislav – Bata Prelić
Uloge: Andrej Šepetkovski, Jelena Ilić, Bojan Lazarov, Zoran Ćosić
Žanr: drama/komedija/biografski
Trajanje: 126 min.
Proizvodnja: Srbija 2008.
Da ne poznajem Batu Prelića, bila bih objektivna i slobodna da se upitam šta će u jednom intelektualnom Džojs-Prust-Servantes filmu antireklame za narodnjačku koaliciju. Ovako, subjektivno znam da je ideologija turbulentne današnjice nastavak samodovoljne intelektualnosti 70-ih i 80-ih.
“Prema svecu se i tropar poje” izreka je koja definiše kakav i koliki može biti komentar određene pojave ili ličnosti. U ovom slučaju reč je o pojavi, tj. onome što bi se moglo nazvati specifičnim umetničkim krugom, a Prelićev je film u funkciji tropara, tj. njime se jedan, u svoje vreme neosvešćen umetnički krug prikazuje, analizira i na određen gorko-humoran način glorifikuje.
Reč je o filmu kakvi se prave o dadaistima, o nadrealistima, o Doroti Parker. Ljudi sličnih senzibiliteta, umetničkih i idejnih ubeđenja jedne generacije često su se kroz istoriju družili i tako tvorili određene mini-elite. Oni su uticali jedni na druge, a kao zajednica su uticali i na svoje vreme ili vremena koja dolaze. Pročitate li Bunjuelovu autobiografiju i Dalijev Moj poslednji uzdah, pored zabavnosti videćete i važnost privatnih kontakata umetnika.
U našoj zemlji intelektualno i umetničko udruživanje nije uobičajeno. Pojedinci se radije priklanjaju političkim zajednicama, nemilosrdno ratujući jedni protiv drugih. Umetnici su još izdvojeniji i usamljeniji nego što je to uobičajeno. Gora od usamljenosti umetnika jeste usamljenošću podstaknuta poetika njihovih dela punih gorčine, nemoći i neaktivnosti glavnih junaka u odnosu na represivnost svemoćnog sistema na vlasti koji se podrazumeva, a ne pokazuje.
Suprotno tome, Bata Prelić u svom Birou za izgubljene stvari priča priču o uzajamnoj bliskosti grupe intelektualaca i umetnika koji su postojali. U to vreme oni nisu formulisali svoje druženje manifestnim pripadanjem umetničkom krugu, ali ih danas, s vremenske distance, lako možemo identifikovati i definisati.
Po analogiji, Prelić nam nudi pretpostavku da neosvešćeni krugovi i danas postoje. Likovi koji su u filmu prikazani kao deo savremenog beogradskog miljea inspirisani su stvarnim ljudima i događajima iz 70-ih i 80-ih. Ta družina nije izbijala iz nekadašnjeg Šumatovca, Proleća ili Kluba književnika, a ekonomski je skromno ali sigurno bila obezbeđena komunističkim izobiljem.
Stoga je i mogla, osim što je to htela, da prvenstveno bude okrenuta tzv. sekundarnim ljudskim potrebama: kulturi, slobodi, ljubavi. Odatle je poniklo nekoliko značajnih pisaca srednje generacije (među kojima su Dragan Velikić i Radoslav Petković), nekoliko novinara (među kojima je Goran Opačić), izdavača (među kojima je Predrag Marković), neki političari, neki autsajderi i najzad, sam Prelić.
Oslanjanje na stvarne ljude i događaje je, naravno, uslovno, pa je tako stvarni lik koji se u filmu zove Magi (sjajan Andrej Šepetkovski!) živ, a umrla je žena koja je poslužila za stvaranje lika Selene; lik izdavača kompiliran je od nekolicine kultur-tregera te vrste, itd.
I, iako duhovna zajednica u filmu Bate Prelića postoji, ona, nažalost, ne stvara aktivnije junake nego što to biva u domaćim filmovima koji propagiraju usamljenost. Pamet, učenost, dobrota i duhovitost i junaka i autora kao da čeznu za aktivnim negativcem koji bi ih razdrmao u njihovoj intelektualnoj inerciji i primorao ih na stvarno delanje.
Prelić, autor filmova Šećerna vodica, Majstor i šampita i Poltron, svesno se, dakle, odlučio da ovog puta ne podilazi publici zabavnošću. U situaciji totalnog nefunkcionisanja domaćih bioskopa, a s obzirom na to da u produkcionom smislu nikome nije oteo novac koji se mogao i bolje upotrebiti, Preliću nema šta da se zameri. U svom žanru Biro za izgubljene stvari je solidan film koji će naći put do svoje publike, a ostalima nije ni namenjen.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari