Snimljen samo za okorele fanove prva dva filma i još strastvenije ljubitelje žanrovskog B filma, kojima će Blejd 3 moguće biti gledljiv. Ali čak i u tom slučaju to je daleko od preporuke
scenario: David S. Goyer
uloge: Wesley Snipes, Kris Kristofferson, Dominic Purcell, Jessica Biel, Ryan Reynolds, Parker Posey
producenti: Peter Frankfurt, Wesley Snipes, David S. Goyer, Lynn Harris
žanr: akcija/horor
trajanje: 113 min.
proizvodnja: SAD, 2004.
svetska premijera: 8. decembar 2004.
zvanični web:
http://bladetrinity.com
fotografije:
IMDB
trejleri:
IMDB
Treći deo storije o ubici vampira Blejdu ponovo potpisuje David S. Goyer koji je i u prethodnim inkarnacijama ove nekada potentne franšize kao scenarista radio na tome da pretoči univerzum istoimenog Marvelovog stripa u drugi medij. Ovoga puta Goyer je i u rediteljskoj stolici gde je nasledio Stephena Norringtona i Guillerma del Toroa. Nažalost, nedostatak kompetentnog reditelja se oseća već od prvih kadrova zbrzanog prologa, a smesta se nameću poređenja sa filmovima Blejd i Blejd 2 koje Goyer nemilice reciklira što i ne bi bio problem da on to ne čini vrlo nespretno.
Zamor materijala koji često dovodi do toga da se serijali po inerciji protežu u beskonačnost, a nastavci odrađuju u rutinskom maniru je nešto što posle prvog nastavka nije delovalo kao realna opasnost kada je reč o Blejdu. Blejd 2 je kao samosvesni, a povremeno i samodovoljni akcioni film, začinjen sa nešto horora, uspeo da u sebe ugradi stripovski šarm, a zahvaljujući iskusnoj režiji Del Toroa, i da ga na pravi način nadogradi. Za razliku od Norringtonovog prvenca koji postavlja okvire jednog pomerenog univerzuma koji ipak nije previše izmešten iz ove naše realnosti, Blejd 2 je potpuni trijumf stilizacije nad sadržajem.
Goyer u Blejdu 3 ne bira nijedan od pomenutih pristupa, ali se ne trudi ni da ponudi nešto treće. On se odlučuje da nam servira pojedina opšta mesta preuzeta iz prva dva filma, malo prepakovana i kao takva nimalo upečatljiva u novoj ambalaži. Pri tom je izgovor za sav taj karambol i pirotehniku na platnu pojavljivanje Drakule lično, koji je kao posledica lošeg kastinga ovde tek običan pozer, više nalik izbacivaču iz noćnih klubova nego Princu Tame. Sâm Blejd je gurnut u stranu i ustupa mesto sporednim likovima, a u glumi Wesleyja Snipesa primetna je zasićenost likom i otud ne čudi njegova izjava kako više neće glumiti Blejda.
Goyerov pokušaj da snimi film koji bi funkcionisao, u slučaju da se serijal okonča, i kao završno poglavlje trilogije tako se izjalovilo već na prvom koraku: on ne uspeva da isporuči čak ni korektan repertoarski film. Ritam je u potpunosti narušen, film je istovremeno strahovito nedorečen i zbrzan, a začudo, i pored sve akcije, dosadan i nedinamičan. Blejd 3 kao da je snimljen na silu. Samo za okorele fanove prva dva filma i još strastvenije ljubitelje žanrovskog B filma, kojima će Blejd 3 moguće biti gledljiv. Ali čak i u tom slučaju to je daleko od preporuke.
Ukoliko Blejd 4 ipak bude snimljen, i bez Wesleyja Snipesa u naslovnoj ulozi, to će samo biti potvrda Blejdovog poraza. Dokaz da nam, ako/kada filmski vampiri budu istrebljeni, uvek preostaju krvopije na čelu holivudskih studija.
Komentari