Ovo je film čiji junaci sa punim pravom zahtevaju dopuštenje da se lično izbore sa vlastitim paklom, a uz to ovo je film koji je sa punim pravom zavredeo tolike i toliko gromoglasne hvalospeve
Naslov originala: Silver Linings Playbook
Scenarista: David O. Russell (po romanu Matthewa Quicka)
Uloge: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker
Žanr: dramedija
Trajanje: 122 minuta
Proizvodnja: SAD, 2012.
Čovek se uči dok je živ, a civili su ionako tek čovek do čoveka u nizu. Prvo smo naučili da disleksija nije tek hollywoodski eufemizam za intelektualnu lenjost, a onda nam je dopalo da savladamo i termin bipolarni poremećaj. Istini za volju, mnogi, koji dotada nisu ni sumnjali u vlastitu psihičku stabilnost u priručno skraćenom pojašnjenju ovog poremećaja (burne i česte smene oprečnih duševnih stanja – potištenosti i euforije) bili su zbunjeni prepoznavši tu i dobar deo vlastitih obrazaa smena raspoloženja.
Filmom I u dobru i u zlu David O. Russell napokon bipolarnom poremećaju, možda i previše učestalom filmskom motivu, obezbeđuje dolično filmsko ruho. I u dobru i u zlu polazi od davnih dana izraubovanih postulata američkog nezavisnog filma dramedijskog usmerenja, ali u izvođenju Russella konačno dobivamo film, koji se u neku ruku i dalje, uprkos pristojnom budžetu i silini poznatih glumačkih prvoligaša, može podvesti pod termin nezavisnog filma, a koji predstavlja uspelo stvarenje i unutar korpusa indie filma i unutar konteksta tematski srodnih naslova.
I u dobru i u zlu je ostvarenje koje na prvom mestu pokreće energija zbilja superiornog i usaglašenog glumačkog ansambla; glumačka igra je ovde na tako zavidnom nivou da se lako zaboravlja da je pre ovoga Robert De Niro zapravo deceniju i kusur svog i našeg/gledalačkog vremena uglavnom protraćio na iritantni manirizam, a da je ovde spektakularna Jennifer Lawrence (nedavno nagrađena i Oskarom za upravo ovu ulogu) ipak premlada za lik raspamećene i buntovne udovice. Priča o susretu i laganom uplovljanju u suštinski krajnje proživljenu romansu i jeste čist zicer za glumce koji znaju da prepoznaju i iskoriste vako zgodno i plodno lobovanje, i teško je zamisliti kako bi ovaj film funkcionisao sa drugačijom i opuštenije orkestriranm glumačkom podelom.
Russell, na uzorku prethodno viđenog, autor koji ume i da zablista i da dosta razočara, ovde je potpuno rezonski izabrao funkciju diskretnog orkestatora i pripovedača priče koja je bezmalo sasvim lišena zapleta, a kojoj to ipak ide na ruku. Russellovo pripovedanje je ovde sigurno, uvođenje u donekle neprivlačne duševne mikrouniverzume junaka je postupno i lišeno metiljavosti kakvu obično srećemo u sličnim ostvarenjima indie provinijencije, a priča je znalački i na pravim mestima garnirana humorom zasnovanim na (auto)ironiji. U tom smislu Russell se ovde vraća svom možda i ponajboljim ranijim ostvarenjem Flirting with Disaster iz sredine devedestih.
Delo kome se na dušu da staviti tek donekle neumerena minutaža u krajnjem zbiru dospeva do tačke filma koji je sa punim pravom izdvojen u sam vrh prošlogodišnje američke produkcije i koji bi se, ma koliko njegovi junaci bili srčani i bučni, mogao okititi i atributom tiha majstorija.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari