(Alnari)
Da li su Srbi zaista odabran narod? Knežević nudi odgovor
Boban Knežević je preko 30 godina na domaćoj književnoj sceni. U svojoj bibliografiji ima nekoliko desetina objavljenih priča, dve zbirke i tri romana kojima se nedavno pridružio i četvrti - Poslednji Srbin. U pitanju je njegov do sada najambiciozniji i najobimniji roman, koji na 400 strana zgusnutog teksta nudi gejmanovsku fantastiku sa patriotskim nabojem Dobrice Ćosića.
Knežević se, očekivano, opredeljuje za žanrovski pristup, fantastiku, ali, kako već i sam naslov nagoveštava, sa snažnim uplivom nacionalnog. Na sreću, bar ovog recenzenta, nacionalizam u romanu nije zadojen gorkim mlekom šovinizma. Srbi su, u piščevom pokušaju da nam - bar na papiru - vrati malo dostojanstva, u romanu predstavljeni kao izuzetan i odabran narod. To je posebno naglašeno u završnici dela koja donosi nekoliko zgodnih otkrovenja - ali nipodaštavanje i unižavanje ostalih nacija izostaje (istina, Amerikanci par puta dobijaju po prstima, ali znatno blaže nego što su zaslužili). Knežević rešavanje problema vidi u ujedinjenju, ne u sukobu i istrebljenju jedne od suprotstavljenih strana.
Fantastika Poslednjeg Srbina je ezoterične prirode. Putovanje na talasima uzburkanog mora pseudoistorije (minuli događaji na Balkanu su vremenski pomereni i blago preoblikovani), reinkarnacija i postojanje čitavog jednog skrivenog sveta (paralelne dimenzije), samo su neke od tema koje Knežević istražuje u romanu.
Od zabiti Bosne, preko vrleti Crne Gore i prostranstava Amerike, junaci Poslednjeg Srbina, želeli to oni ili ne, postaju akteri drevne borbe za opstanak i prevlast. Od sudbine se ne može pobeći - čak ni bekstvo preko okeana ne može da zaštiti od onoga što je zapisano u krvi.
Iseljenike srpskog porekla, jednog po jednog, pipci sudbine vraćaju u postojbinu kako bi se suočili sa svojim demonima, kako onim unutrašnjim, tako i onim drugim, od krvi i mesa, obdarenim natprirodnim moćima i poslatih da ubijaju i ruše.
Knežević je gusto naselio svoj književni svet - likova u romanu ima tuštma i tma. Neki od njih umeju da budu veoma intrigantni, često se javljaju u više različitih pojavnih oblika, ali pisac nikada do kraja ne otkriva sve njihove tajne. Novi likovi se uvode do pred sam kraj, i to ume da bude iscrpljujuće pa makar bilo deo unapred isplanirane strategije.
Roman u sebi prepliće čak četiri različita vremenska/narativna toka. Priča krivuda poput Unca, reke tako često pominjane u tekstu romana, ali se sve pritoke na kraju ulivaju u ušće u kojem se sve narativne niti povezuju. Poslednji Srbin je roman koji zahteva usresređenost, posvećenost i koncentraciju. Nagradiće, ali samo strpljive i pažljive čitaoce.
Poslednji Srbin je nastajao godinama. Nije napisan na brzinu, nego domaćinski, sporo i meraklijski. Tim pre smetaju propusti koji nisu smeli da promaknu veštom uredničkom oku. Pre štampe, tekst je morao biti očišćen od ponavljanja. Glagol naplaviti (u raznim varijantama) je nerezonski učestao, a primera ove vrste ima još.
Krupnijih zamerki na stil nema. Knežević u romanu dosledno neguje raspojasani epski zahvat ali pritom uspeva da izbegne suvoparnost, obogaćujući priču uzbudljivim i napetim momentima.
Poslednji Srbin pripada ambicioznijem delu talasu domaće žanrovske kniževnosti u koji se mogu ubrojati Stojiljkovićevo Konstantinovo raskršće, Petrovićevi Bakarni bubnjevi i Oltvanjijeva Kičma noći (uskoro će im se pridružiti i Skrobonjin Čovek koji je ubio Teslu). Ovi pisci, svaki na svoj način, pokušavaju da približe fantastiku široj publici i naprave prodor u sfere književnosti glavnog toka.
Reklo bi se da brana polako popušta.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari