Ili: da li je moguć KST za rock bendove nove generacije?
Mesto: KST, Beograd
Vreme: Utorak, 7. april 2010.
Generacijama stasalim u ovom veku će možda zvučati čudno, ali beogradski Klub studenata tehnike je mesto bez kog bi bilo nemoguće ispričati istoriju ovdašnjeg rocka sada već famoznih 90-ih. U ovom klubu su svirali svi važni bendovi iz pomenute epohe (Dža ili Bu, DLM, Direktori, Plejboji, Sunshine, Eyesburn...), debi KKN-a Guardo Toma je tu snimljen, tu su se proživljavale kolektivne katarze na rasprodatim koncertima Obojenog Programa, Darkwood Dub je promovisao album U nedogled...
Ovo nasumično nabrajanje ne treba, međutim, da podstakne samo puki rad sećanja (uostalom, Bojan Slačala je sinoć, kao uostalom i prethodnog dana na Platou ispred Filozofskog fakulteta, tokom nastupa svog benda uzviknuo: „Ne budite patetični“), već da ukaže na jednu važnu pouku, staru koliko i rock muzika – da bi bendovi i autori izdržali probu vremena i opstali, moraju dobro da oznoje dlanove i poderu grla u klubovima poput KST-a, na mestima gde se stiču i potvrđuju najverniji fanovi.
Sinoćnji nastup Stuttgart Onlinea, Klopke za Pionira i Repetitora je imao upravo sve bitne elemente odlične klupske svirke. Što se tiče nastupa Stuttgarta i Repetitora sve je bilo potaman – praštale su distorzije, iz prvih redova je dolazila srčana podrška, bilo je i nekoliko šutki, a muzičari su bili vidno opušteni (koliko im to ’naelektrisanost’ pesama dozvoljava, naravno).
Našlo se tu mesta i za pominjanje rezultata u Ligi šampiona, penjanje na monitor... Takođe, i jedan i drugi bend su sinoć predstavili nove pesme (i to je jedan od razloga zbog kojih u principu ne treba propuštati ovakav tip svirke).
Pred početak nastupa Klopke za Pionira održan je minut ćutanja povodom jučerašnje pogibije Nikole Savića (24), studenta ETF-a. |
Nastup Klopke za Pionira se, zbog osobene poetike benda, mora uzeti zasebno. Njihova smesa dronea, industriala i noisea je tokom polusatnog nastupa žestoko šibala po svakom zadatom ’identitetu’ i naglašavala iluzornost osećanja pripadnosti (na njihovom MySpaceu piše da dolaze iz Pančeva, Beograda i Albanije). Kako u tekstovima tako i u svirci koja začas zna da se izmetne u čistu kakofoniju, čemu su se prvi redovi bezrezervno prepuštali, KzP uveličavaju destruktivne ljudske porive do granica izdržljivosti kod slušaoca.
Organizacija koncerta je tehnički bila besprekorna (dobar zvuk, dobro osvetljenje, korektna set lista između bendova koja podrazumeva i poslednji singl Jarbola npr, kratke pauze između nastupa ...), što nije zanemarljiva stvar kad je ovakav tip kluba u pitanju.
Ostaje, dakle, nada da će pored uobičajenog programa (domaćica, metal meltdown...), menadžeri KST-a pronaći interes i u organizovanju svirki mlađih rock bendova i u buduće, kako bismo gurnuli sećanja na 90-e (pa i te retke lepe trenutke) u neku sigurnu fijoku i usredsredili se na sadašnjost.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari