Ambiciozan treći album “zlatnog deteta Nevade”. Da li je iko sumnjao da će biti drugačije?
I na trećem albumu Joanne Newsom je očigledno da imamo posla sa visoko obrazovanom muzičarkom. Svirala je klavir, onda se prebacila na harfu, studirala kreativno pisanje, a već u srednjoj školi odlučila je da će biti kompozitorka kad poraste...
Ali cela ta priča o mami koncertnoj pijanistkinji, tati gitaristi, bratu bubnjaru i sestri čelistkinji (zamislite, čak joj je i prvi komšija u Nevadi kompozitor!) deluje pretenciozno i potencira se u medijima i njenoj muzici do granice iritantnosti.
Definitivno je trebalo prostora da svi ti uticaji i čitava filharmonija stanu na jedan album, i tako smo počašćeni trostrukim dugosvirajućim izdanjem. Prosečno trajanje pesme na ovom, ponavljam, trostrukom (!) albumu je šest minuta. Čak i kritičar Pitchforka, koji je, naravno, Have One On Me proglasio za remek-delo, u svom tekstu daje instrukcije čitaocu kako treba da ga sluša (odnosno, zašto ne treba da odustane).
Na Have One On Me sve zvuči idealno. Joanna nesumnjivo ume da izgradi i isprati jasnu muzičku strukturu u svojim pesmama, njen glas je toliko čist da steriliše uho. Istina je da ubacuje nove zvukove u odnosu na prethodni Ys, “naslanja” tamburu na harfu i električnu gitaru, da bi finalizirala na klaviru.
I sigurno joj nije za zameriti što kombinuje soul, blues i jazz, i što ih uvodi u svoju prepoznatljivu modernu folk bazu… Ali u tom muzičkom zanosu nema nigde onog suštinskog krešenda, već sve deluje kao da je profesionalizam zamenio igru i emociju. Mislim da nije neophodna ta preciznost jednog građevinskog inženjera, koji mora najtačnije da izračuna statiku, kako se zgrada ne bi srušila.
Atmosfera na ovom albumu je plišana. Nešto kao kad bi Regina Spektor izgubila taj nerv, živac inventivnosti, ili kao kad bi misticizam sestara Cocorosie dobio predznak wannabe. Podseća čak i na Tori Amos, u folk izdanju, s tim što se gospođica Newsom trudi da izmisli sve te frustracije, kako bi bolje zvučala. Mogla bi se povući paralela sa nekim ko odraste na Senjaku, a odluči da bude reper.
Ako bismo se vodili po proračunatom načinu razmišljanja i sve bacili na papir, njen glas bi bio za čistu desetku, kompozicija takođe, a i narativni tekstovi bi dobili jednu sasvim solidnu osmicu... i sve je to toliko “na mestu“, ali muzika bi valjda trebalo da bude i nešto više, a ne samo težnja ka zanatskom perfekcionizmu?
Evidentno je da je Joanna sela sa Ryanom Francesconijem (aranžer), i Nealom Morganom (zadužen za perkusije), kako bi pročešljali svaku pesmu takt po takt, analizirajući do detalja svaki smisao, raspoloženje i teme koje se provlače kroz album.
I tako je stvoreno ovo remek-delo. Doduše, namenjeno arogantnim kritičarima. Oni koji od muzike očekuju da im probudi i neku emociju, ovde se sigurno neće zasititi.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari