Plastic Beach je ostrvo na-kraj-sveta: ne pripada nigde, ne graniči se ni sa kim, ne očekuje ništa i upravo zato zvuči toliko dobro
Damon Albarn nije žurio da, kao nekakav novokomponovani autor objavi nastavak Demon Daysa (2005) i tako na brzaka pokupi kajmak, već je treći nastavak priče o Gorillaz pažljivo planirao dve godine. I nije organizovao reunion Blura kako bi zara]ivao za džeparac svirajući iznova već toliko puta sažvakani hit Girls and Boys na turneji po balkanskim zemljama.
I evo rezultata.
Gorillaz i na novom albumu eksperimentišu, igraju se žanrovima, kombinuju nespojivo, ali tako da to ne zvuči ni malo nezgrapno. Izbor gostiju dovoljno govori o tome da je Albarn usvojeno britansko unuče Dragoljuba Aleksića.
On toliko dobro balansira između Snoop Dogga i Loua Reeda, akrobatiše sa Bobbyjem Womackom i Mickom Jonesom, i žonglira na jednom kanalu sa De La Soulom, a na drugom sa Libanskim Nacionalnim Orkestrom za Orijentalnu Arapsku Muziku… a da mu se ni u jednom trenutku ne zavrti u glavi. A ni nama.
U zvaničnom saopštenju povodom izlaska Plastic Beacha, Albarn i njegova vizuelna polovina Jamie Hewlett kažu da su se za potrebe snimanja izolovali na tajno lebdeće ostrvo duboko u Južnom Pacifiku, koje je nastalo od ostataka čovečanstva. Radi se o najnapuštenijem mestu na planeti, i taj osećaj bajkovitog i nestvarnog (koji, sa druge strane, toliko puno govori o svetu u kom živimo) je prisutan u svakoj pesmi.
Plastic Beach dakle nije samo površinski-vizuelno i produkcijski-savršeno izveden projekat, on zaista priča jednu bajku. Na njemu se svaki stih nadovezuje na prethodni i predstavlja uvod u sledeći, svaki takt deluje ubedljivo baš na mestu na kom se nalazi, u (uspešnom) pokušaju da se prenese melanholija koju bi, kako nas sam Albarn opominje, trebalo da osećamo kad kupujemo gotovu hranu u plastičnom pakovanju.
Jasno je da iza ovog projekta stoji čovek koji nije juče uhvatio instrumente u ruke i počeo da iživljava svoje frustracije. I posle toliko godina na sceni, Albarn se traži, sazreva kroz komponovanje i ulaže u svoj autorski izraz. Kao rezultat tog procesa imamo jedan harmoničan pop album koji miri zapadni svet i Afriku (na Plastic Beachu je prisutan evidentan uticaj Albarnovog boravka na Maliju), venčava konzumerizam sa reciklažom, i vraća plastiku prirodi.
I tek sad, dok slušam 'na repeat' Plastic Beach, apsolutno mi je jasno zašto sam onomad u ratu između Oasisa i Blura uvek bila na Damonovoj strani. Poštovanje.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari