Steve Albini je nekada u Japanu pronalazio krvoločne varvare poput Zeni Geva. Danas, stariji i očigledno mekši, zabavlja se emotivcima kao što su Mono koji su sinoć dobro protresli kišni Beograd
Mesto: Living Room SKC-a, Beograd
Vreme: Sreda, 24. februar 2010.
Početak nastupa, koji je kasnio oko sat vremena (ovde bismo opsovali kada bi Popboks to dopuštao), proveli smo slušajući preko razglasa empetrojke Henryka Goreckog. Gorecki i njegov sakralni minimalizam odavno su postali lozinka za prepoznavanje među mnogim čupavim gitarskim bendovima sklonijim hipnotičkim ambijentima i ponavljanju nego refrenima i pravljenju hitova, a Mono u svom zvuku uredno prolaze kroz sve očekivane čekpointe: bučni britanski shoegaze pop, posredovan kroz širinu Savage Republic i potentni post-rock Godspeed You! Black Emperor, koji se završava u „čistoj“ buci.
Tokom sat i po njihovog nastupa zvuk poznat sa njihovih pet albuma (i pregršti EP-jeva) pojačan je i otežan tako da se odjeci nebeskih orkestracija koje je Albini u ulozi producenta uhvatio na prošlogodišnjem Hymn to the Immortal Wind dobro čuju sred buke i odjeka.
Za razliku od pomenutih GY!BE na koje Mono u ovoj fazi najviše liči (mada i subotički Ana Never dolazi u obzir), monumentalna emotivnost ove muzike nema iza sebe nikakvu političku ambiciju. Mono su mnogo bliži istočnjačkom hvatanju beskrajne melanholije, neka vrsta zvučnog haikua, te njihova „epska lirika“ u svakoj od kompozicija ide prepoznatljivim tokom od razloženih tonova na gitari i glokenspilu, preko valjajućih talasa odjekivanja i interferencija, do paljenja svih distorzija, korusa, flendžera i wah-wahova odjednom.
Zavodljiv je to put od zamišljenog šapata do neprekidnog vriska i ravnoteža uzdržane kontemplacije i sažimajuće katarze ume da ponese publiku i izmami zdušnu i, uostalom sasvim zasluženu podršku.
No, ponavljanje je mač sa dve oštrice i Mono, sa svojom jednom jedinom idejom koju ponavljaju već 10 godina sa ravni rituala umeju da skliznu pravo u ravan proste formule. Komšijski bendovi poput Boris ili Acid Mothers Temple su sa sličnim početnim premisama umeli da urade daleko više kroz svoju karijeru, rizikujući i povremeno se gubeći, ali i otkrivajući neistražene teritorije.
Mono su zadovoljni svojim komadom ranjene duše koju iznova i iznova pokazuju publici ali samo je pitanje vaše strpljivosti i pristojnosti kada ćete im reći da ste shvatili i da jednom moraju da odu korak dalje.
Ili da kažemo to ovako: Mono trenutno izvode najduži haiku na svetu. A sećate se one priče o čoveku koji je napisao najduži haiku na svetu:
„Čovek koji je napisao najduži haiku na svetu sedeo je pod drvetom. Prišao mu je drugi čovek i rekao:
– Pa brate, ti si sve naopako shvatio, haiku je da bude kratak, ono ’Mesec nad potokom i moje lice u vodi. Mislim o noći’, a ne to tvoje...
Čovek ga pogleda i kaže mu:
– Jebi se.
Ovaj se na trenutak ućuti, razmisli, kaže ’Dobar haiku’ i ode.“
Mono još nisu stigli do tog „Jebi se“ stadijuma. I možda nikad ni neće. No ovih sat i po bilo je nabijeno i emocijom i zanosom i dobrim zvukom i drago nam je da smo ih gledali.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari