Grunge opet, ili kad je rock poslednji put bio mlad
Čovek bi rekao da ima malo razloga da se neko vraća na grunge posle 5. aprila 1994, ali nije baš tako – novi album Pearl Jam zalepio se za prvo mesto Billboardove liste dok si rekao Jeremy, na njemu oni zvuče kao da su tek naučili da lete, daju sve od sebe i uopšte čine sve ono što njihovi i dalje mnogobrojni fanovi očekuju, ali i malo više: rasklimatani rifovi Backspacera na godišnjicu nastanka tog pravca podsećaju kako je grunge epizoda u rock’n’ rolu imala snagu zaklapanja korica jedne velike istorijske knjige.
Nikad posle tog doba rock muzika nije više pretendovala da utiče i govori u ime neke generacije.
Da li više nije bilo rock muzike na isti način kao nekad ili više nije bilo generacije u onom celovitom smislu, svejedno je - oba pojma su posle digitalizacije muzike postala istorijske kategorije koje su se povukle pred naletom trgovačkih niša, u njima su sve naše želje bile eto bar pomalo zadovoljene. Pošto bar pomalo zadovoljnom čoveku ne treba ništa što bi remetilo njegovo bar pomalo zadovoljstvo, za otpadnike od normi više nije bilo mesta, a i kako bi neko mogao da bude otpadnik bar pomalo?
Industrija je verovala da se i to može, tako da je grunge jednim delom bio dotadašnji alternativni rock koji su velike korporacije podržale, u pokaznoj vežbi modernog brandiranja – bio je laka meta kao izvorni rock’n’roll novog doba u nepatvorenom obliku, streetwise, komunikativan i komercijalno potentan, na način nekadašnjih najboljih rock iskaza. Industrija je zato spinovala grunge dok smrt nije pohodila to polje.
Backspacer zato funkcioniše ne samo kao pomen onome što je nekad bilo, nego i kao spomenik onom što smo mogli da budemo. Vođeni sigurnim širokim potezima Brendana O’Briana (producenta albuma: Vs., Vitalogy, No Code i Yield), Pearl Jam ovde otkrivaju suviše pamtljivih pesama i pozitivnog elana da bi to bilo ignorisano na nivou usputnog come-backa lakše kategorije, posebno posle već obavljenog solidnog povratka rockerskom zvuku sa razlogom, na prethodnom albumu Pearl Jam.
Njihove visoke moralne prohteve ne moram ni da pominjem, ali je mnogo bitnije da Pearl Jam ovde – prvi put ikad – zvuče kao da se dobro zabavljaju, kao namćor koji je i dalje namćorast, ali se tamo negde u svom ćošku ipak smeje tokom svih jezgrovitih 36 minuta ovog albuma.
Prvih pet pesama funkcioniše kao neosporno veliki album: Gonna See My Friend je tipična neobuzdana otvaračka pesma u grunge ključu koji slavi zajednicu, garažno snažne gitare i glas na ivici cepanja, ali se crta nikad ne prelazi (bio je samo jedan koji je crtu prešao i taj se nije vratio) - u tumačenju Pearl Jama, grunge je ipak stil. No rock’n’roll sadržaja iz podsvesti ima dovoljno, kao što razjareno melodična Got Some i ekplozija optimizma prvog singla The Fixer to kazuju – klasični komadi u kojima nas Vedder ostavlja bez daha svojom akrobatskim uzdasima dok peva na ivici prigušenog vriska.
Kao i prethodne pesme u nezapamćeno agresivnom stampedu kojim album počinje, ona koja nudi opis ličnosti, Johnny Guitar, ima prijateljskih starinskih elemenata što čine da se osećate kao pred posetiocem iz nekog drugog vremena – sadrži koliko hoćete raspevavanja kakva danas niko ne praktikuje, gitarskih nadigravanja, srećom kratkih, i new waveu bliskih nestrpljivosti da se nešto već jednom kaže.
I tu je razlika između ove i mnogih drugih ploča koje možete naći okolo – iz svakog muzičkog pokušaja u svakom taktu svake pesme, bilo dobre ili loše, kod Pearl Jam i dalje probija želja da nam kažu nešto što je njima užasno i neizmerno važno. S obzirom na sve te grupe koje su umetnost napravile od poze koja kazuje da im ništa nije važno, i da je ama baš sve šou, ovo je definitivno i dalje vrednost po sebi.
Bolji deo ploče se polako zaokružuje na, kao vrhovi vlati nežnoj Just Breathe, čije karakteristike baladerske ode ljubavnoj sreći nekad davno nismo mogli da zamislimo u okviru dešparatne gitarijade koju Pearl Jam obično prave od svojih albuma. Njeno poreklo se ne može objasniti ničim drugim osim naslućivanjem da je Vedder, kao što je odavno pretio, izbegao nabeđenoj ukletosti i uplovio u spokojstvo koje priliči njegovim godinama.
U sličnom maniru, Untought Known ima elemente mini-opere, Vedderu drage, a nama baš i ne, no to je ona pesma u kojoj su pompeznost i rockerska zagriženost (dve bitne osobine Pearl Jam tokom karijere) u nestabilnom ali skladnom pomirenju, što ovom albumu dodaje smelu epsku notu. Da li je neko pomenuo Thin White Rope?
Posle euforične tematske Supersonic, sa jednim pomalo smešnim solom, ne dešava se tako puno toga na ovoj ploči, ne onoliko koliko bi svi voleli, sve do introvertnog klimaksa na temu krhkosti novonađenog unutrašnjeg mira u vidu big-starovske The End, okružujući Backspacer zasluženom poentom koju imaju samo dobre ploče.
„Intelektualno“ je danas marketinška kategorija, niko pametan više se ne pravi pametan, knjige više ne stoje ni na polici, za poeziju odavno niko više nije čuo, a ploče izgleda snima ko mora. Ali tako i treba - sad još više možemo da verujemo da su Pearl Jam svaku svoju ploču morali da snime baš tako kako su uradili, ostajući verni samo sebi na tom čudnom putu koji ih je nekako ipak mimo industrije održao u vrhu preostalih svetskih rock grupa.
U godinama u kojima se svi žanrovi istovremeno pomalo vraćaju, Backspacer je, uz Music For Men Gossipa i Primary Colors Horrorsa, jedna od najboljih novih ploča pomalo zaboravljenog žanra alternativnog rocka, bez obzira kako bi Pearl Jam voleli sebe danas da vide, i u tome ima nevine kosmičke pravde.
Neke stvari su zaista onakve kakve se predstavljaju i to je veliko olakšanje.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari