Sublimirajući hipi ikonografiju i punk idelogiju, apostoli grunge pokreta su u nihilističkom buntu u vreme kada je njihov
Bog kretao ka
Vasksnuću stajali pred dilemom: prava pobuna ili samo skandal, razobličavanje u ime makar nagoveštenih vrednosti ili samo rušilački spektakl radi spektakla.
I jedno i drugo rešenje značilo je kraj revolucije, i ona je zato i bila kratkog veka. Ali, za sobom je ostavila jedan karakterističan stav i ogroman potencijal za dalju eksploataciju.
Ipak, grešno bi bilo ne prećutati kako je grunge uticaj kasnije prečesto i tendenciozno pominjan: od objašnjenja fenomena Eminem do činjenice da se i tadašnji papa počeo zanimati za muziku mladih.
Pearl Jam od tada, prokleti
Cobainovom odbacivanjem kao “korporacijskog benda”, pokušavaju nemoguće: da od svih tih krhotina sastave novo javanđelje, da uspostave novu geografiju novog sveta. Od Kurtovog samoubistva - kojim su, ni krivi ni dužni, uveliko profitirali, baš kao što se i njihov debi album
Ten krajem ’91. ka vrhovima top lista vinuo na histeriji oko
Neverminda – PJ lutaju po pustinji u kojoj divlji mtv-geffen vetrovi raznose nekadašnje blistave kulise velike
teen-spirit utopije i to u jednom problematičnom postapokaliptičkom dobu bez orjentira i ideje.
Jer nije problem u tome da Pearl Jamu na novom albumu ponestaje daha kada je u pitanju strategija i koncept - ideološki ili bilo kakav drugi: militantnost, kao ključna tema ploče, je toliko jaka konstanta da joj ništa drugo skoro neće dostići ni pete, a kamoli je primirisati. Ali, naša suštinska nemoć tu borbu ne čini manje vrednom, naprotiv!
Rifovska pesme odličnog naziva Life Wasted ili hitoidni singl World Wide Suicide, himnična Unemployable i punkerska Camatose su, svaka za sebe, male ode radničkoj klasi, moralnom i socijalnom posrnuću, američkoj samoizolaciji, licemerju i surovošću društva koje ispod spoljnog sjaja krije potresne priče o armiju gubitnika i prezrenih. I o tome kako čovek zaslepljen tom snenom borbom ne vidi sitne emocije i radosti svakodnevnog života. Pa postaje tragični junak osuđen na gubitništvo, dok mu šareni likovi sa ekrana, kao u filmu Rekvijem za snove, viču: "Ti si pobednik! Ti si pobednik!".
Pearl Jam se, da poentiramo, na ovom
još-jednom-u-nizu-izdanja zaista bave gorkom svakodnevicom, ali tek na nivou konstatacije. Ne daju joj nijednu nijansu ili odgovor više, i tako povremeno dolaze do groteske i apsurda. Eddie Vedder je detaljista gesta, ponekad stilski i tematski nedovršen, a instrumentalna pratnja mu je počesto dosadna. Jeff Ament, Stone Gossard, Dave Kruger, Mike McCready i Vedder su divovi američkog stadionskog rocka, i nije ih prijatno slušati u maršuti „korak napred - dva nazad“. Nekadašnja dubina je ustupila mesto rutinskom ispitivanju tradicije smeštene između The Who i
Neila Younga.
Bend tako borhesovski pokušava da u bukvalno virtuelnom svetu izvede akciju koja će sve vezati za stvarnost i od paralelnog sveta načiniti drugi svet. Ali, novi život i nova geografija ne mogu dovesti do onog ključnog - nove istorije! Jer, bez pokreta, naravno, nema ni vremena, a time ni istorije.
Ako već predentuje na nju, Veddera bi mogao sa značajno više takta da preuzme svoju ulogu middle of the road zvezde. Dosadašnju estetsku rascepljenost PJ dobro ulustruje njihova strategija po kojoj ne žele da daju intervjue i drže srednju cenu koncertnih ulaznica, ali su zato u periodu 2000-2004 za Sony izdali preko 70 besmislenih koncertnih albuma - kako bi nadmudrili bootleggere!
To Eddie Veddera naravno, smešta u pretinac istorije. Ali ga, s obzirom na njegov očigledan kompleks boga i ulogu globalnog dobrotvora i pomiritelja, i opasno približava Bonu i još nekolicini art-lešinara.
Komentari