Vladimir Arsenijević u Predatoru uspeva tek da problematizuje pozicije društvenog aktivizma u srpskoj književnosti
Vladimir Arsenijević, književno čudo olovnih 90-ih (najmlađi dobitnik Ninove nagrade i jedini debitant koji ju je dobio), napokon se vratio na teren romanopisanja. Autor hvaljenog prvenca U potpalublju (1994) potrošio je dosta vremena lutajući idejno, prostorno i vokacijski, te nije čudo što je njegov Predator, izdanje s kraja prethodne godine, pobudilo veliku pažnju.
Anđela (’97), drugi deo zamišljene i nikad do kraja ostvarene tetralogije Kloaka Maksima, ostavila je jak utisak iznuđenosti i njena recepcija u javnosti se mahom svela na puki refleks. Dokumentaristička proza MEKSIKO ratni dnevnik (2000) i Išmail (2004) kao oprobavanje u mediju stripa izazvali su slabo interesovanje.
U međuvremenu, Arsenijević se etablirao kao književni izdavač, urednik i javni tribun, te je teren za Predatora bio spreman – pažnja, znatiželja, probitačan izdavač (Samizdat B-92) i medijski prostor, sve je bilo tu.
Problem nastaje kada se Predator sa plana željenog i očekivanog izmesti na nivo onoga što nudi. A nudi malo. Zapravo, kada utihne sva halabuka, kada se suština ogoli ljušćenjem stilskih i propagandnih kinđurenja, pred nama je manjkava i pretenciozna proza.
Pretencioznost je, čini se, predstavljala kamen o vratu ovog naslova već u samom konceptualnom zametku. Naime, Predator je osmišljen kao roman-pletenica (terminologijom Dubravke Ugrešić – roman reka), tj. niz labavo umreženih pripovesti čiji se junaci prelivaju iz priče u priču, gradeći tako koloplet sudbina i naravi. Složen i zahtevan naum i za najvičnije.
Međutim, Arsenijević se do kraja nekako (uz dosta neravnina i nelogičnosti na planu naracije) izbori sa odabranim okvirnim konceptom, ali njegova proza zapravo najviše posrće na najbitnijem planu – u sadržaju. Autor nastoji da ispriča dosta toga, da isprede mrežu likova s raznih meridijana koje povezuju melanholija, zla kob i zapitanost nad sudbinom ovog globalizovanog a tako nepravičnog sveta.
Želja pisca je da stvori bitno delo stvarnosne, verističke proze, i on se svojski upinje da likove što više ukoreni u dimenziju realnog, a utisak je da se od silnog truda završilo upravo na njenom antipodu. Arsenijevićevi junaci su tek puke konstrukcije, plošne (?) i neuverljive pojave koje žarko žele da nas uvere u svoju nepatvorenost i ukorenjenost u stvarnom svetu, gde je bol – bol, a ne samo stilska figura.
Arsenijević ne uspeva svojim faličnim herojima da obezbedi potrebni žig stvarnosti, a i pitanje je koji bi se to literata izborio sa ovakvim skupom odabranih sudbina – potrošena američka TV zvezda koja mašta da skonča pojedena, mladi Kurd koji po internetu propoveda o svojim ratnim, kanibalističkim iskustvima, obolela danska biseksualna dokumentaristkinja, neskladni par balkanskih pesnika koji prodaju svoj čemer evropskim levičarima, tek stasali albanski panker koji se nađe u okružernju evroskvotera i anarhista, BH ovisnik koji umire pred očima turista u Barseloni...
Društveni aktivizam je poželjan, a ni političnost ne može da smeta dobroj prozi, ali problem nastaje kada proza postane talac autorovih suštinski neknjiževnih pretenzija.
Arsenijević nastoji da oneobiči svoj izraz i time ublaži pompeznost predočenog, ima tu i epistole i promene gledišta, i poigravanja sa interpunkcijom, ispovednih tonova, ali zaravnjenost njegovih karaktera ostaje isuviše veliko ograničenje. Kao dodatni balast javlja se Arsenijevićeva pomalo iracionalna težnja da fascinira čitaoce u međuvremenu stečenim znanjem, te Predator posrće pod izlišnim opterećenjem pasaža na kurdskom i ostalim jezicima.
Formalno-stilski gledano, Arsenijević je napredovao u odnosu na dane Potpalublja, to je primetno i za svaku pohvalu, ali stil i sama tehnika pisanja su nešto što se dâ učiti, brusiti i dorađivati (naročito tokom tako dugog perioda stvaralačke hibernacije). Avaj, u konačnom ishodu Predator predstavlja promašaj nekoga ko, čini se, o književnosti zna mnogo više nego što je (trenutno) u stanju da stvori.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari