(Laguna)
Ima nade za poštovaoce anglosaksonskog štiva umorne od dobronamernih ali trivijalnih kupoholičarki, paraistorijskih hronika iz pluskvamperfekta, brzopoteznih fantasy skromnosti i/ili etabliranih i (mrtvo)ozbiljnih autora poput Mejuena i Kucija. Martin Ejmis još uspeva da zadrži apatridnu poziciju u svoj toj vrevi. Može mu se
Nakon izuzetnih radova manjeg obima – Putokaz vremena (Clio, 2001) i Noćni voz (Laguna, 2005) – sada su tu Londonska polja (Laguna, 2008), zamašno delo koje je na matičnom britanskom tržištu osvanulo još 1989. godine i do nas dolazi uz dodatnu popkult referencu – niz godina ovaj se roman visoko kotirao na listi želja Dejvida Kronenberga za skoru adaptaciju. Do tog samita na vrhu, nažalost, nikad nije došlo...
U Londonskim poljima američki pisac Martin Ejmis sa gotovo dvodecenijskom kreativnom blokadom putem razmene dospeva u stan britanskog kolege. Ubijajući vreme tumaranjem po predmilenijumskom Londonu, on konačno pronalazi priču i junake koji će je izneti.
Kreće od sitnog cockney prevaranta sa strašću ka tuđim ženama i pikadu, koga uparuje s bogatim berzanskim mešetarom što teži samoizgonu iz porodičnog pakla u luksuznom predgrađu. Treći stub predstavlja misteriozna femme fatale Nikola, koja je, zahvaljujući daru predviđnja sudbine, svesna da će biti ubijena na svoj (skori) 35. rođendan, i koja čini baš sve da se to i dogodi, ali i da pre toga dozna odgovor na svoje „zašto“. Pisac romana u nastajanju drsko i obilato se meša u živote i putanje heroja odabranih da dočaraju priču čiji je on autor, ali, čini se, i svedok.
Martin Ejmis odlučno barata dekonstrukcijom ove priče o nastajanju priče, polazeći od postmodernog stanovišta da je sve dopušteno jer vreme već odavno ne postoji kao (linearni) kontinuum. Stoga Ejmisov pripovedački diskurs žustro pretpostavlja fikciju stvarnosti, te se čitaoci već posle nekoliko desetina strana nađu u pogibeljnom kovitlacu zajedno sa akterima i pripovedačem.
Pomniji pratioci njegovog opusa kao ključnu osobenost često ističu njegovo stremljenje američkim uticajima. I to stoji. Londonska polja obiluju posvetama i zahvatima karakterističnim za Pinčona i Foknera, ali, na drugoj strani, Ejmis ovde stvara i specifično obojenu dikensovsku društvenu hroniku, garniranu apsurdom po receptu Borisa Vijana.
Ovo je neporecivo remek-delo, majstorija koja baca u dubiozu i često oduzima dah, literarna ekstravaganca koja zahteva usredsređenog i strpljivog čitaoca (reč je o gotovo 600 strana). Drčni i mudri koji dospeju do kraja možda i dobiju neko „zato“.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari