Umesto nekakvog new agea sa botoksom ili prodavanja starih ideja, dobili smo istinski oživljenu muzejsku postavku, 70-minutni civilizacijski čas na temu vrhunskog izvođenja remek dela ambijentalne elektronike na analognim instrumentima
U pristojno popunjenoj Beogradskoj areni (parter i tribine, osim gornjih tribina koje nisu ni bile u fukciji), koncert Žan-Mišel Žara počeo je sa nepristojnim kašnjenjem od 40-ak minuta
Ipak, kada se pojavio sa zapadne strane i prošao kroz publiku da bi se popeo na binu na istočnoj strani, bio je to radosni trenutak. Kako za Beograđane, tako i za gosta koji prvi put dolazi u Srbiju, zemlju odakle mu je, po sopstvenom priznanju, nakon izlaska prvenca Oxygène stigla i prva pohvala od poštovalaca van Francuske.
Srećom, to je bio samo jedan od povoda zbog kojih je nastup Ž.M. Žara u Beogradu bio poseban.
Naime, povodom tri decenije od objavljivanja Žar je izveo kompletnu verziju Oxygènea (originalno izdanje 1976. u Francuskoj, svetski debi godinu dana kasnije, a odnedavno DVD pod nazivom Oxygène: New Mater Recording). Reč je, dakle, o prezentovanju remek dela elektronske muzike, koje je bilo izvedeno isključivo na analognim instrumentima (analogni sintisajzeri, melotron i teremin – to je ona šipka oko koje se maše rukom i tako proizvodi zvuk).
Ž.M. Žar je napomenuo da su na bini i prvi sintisajzeri, čiji je značaj za elektronsku muziku jednak onome što Stradivari predstavlja za violine, pa otuda rukovanje tim „starim damama“ mora da bude pažljivo. Sa njima su bili trojica višegodišnjih saradnika, Dominik Perije, Fransis Rambar i Klod Samar.
Na početku, Ž.M. Žar je rekao da je ovo, u poređenju sa velikim ambijentalnim spektaklima kojima se bavi poslednjih godina (i ruši Ginisove rekorde!), jedan intiman koncert bez obzira na više hiljada prisutnih, i bio je sasvim u pravu. Višeslojna ekološka epopeja razrađena u više muzičkih planova, suptilna ali dramatična, prekidana je melodijskim ugrušcima čuvenih motiva, koji prizivaju mogućnost da se diše punim plućima i opravdavaju naziv projekta.
Sve je to zaista bilo dovoljno lično i blisko da ste mogli da meditirate u gomili. A kada bi se prepoznatljivi motivi razasuli po Areni, bilo je onih koji su spontano skočili i mahali rukama kao da su doživeli katarzu.
Teatralan s pokrićem, sâm Ž.M. Žar je, osim skakanja od jednog do drugog instrumenta, uspevao da održava kontakt s publikom, otkrivajući ravelovske korene u trenucima dok je svirao na „gitarskim“ klavijaturama.
Diskretna upotreba svetla i dva pomoćna ekrana pojačana je širenjem platna iza izvođača, gde se, kasnije u toku nastupa, pojavila čuvena lobanja koja probija Zemljinu loptu. Napokon, u finalnom krešendu, uz crnobele slike cvetova i očiju živih bića, Ž.M. Žar je pokazao da nije samo mentor ambijentalne, elektronske i new age muzike, već i hipnotičkog trensa.
Možda i neplanirana, dva bisa su pokazala koliko je sam Ž.M. Žar bio zadovoljan nastupom. Prvi bis posvetio je posetiocima, a drugi je bio prepoznatljivi, epohalni motiv Oxygènea, koji su svi dočekali na nogama.
Ako je suditi po ushićenju samog gosta, Ž.M. Žar je otišao sa bine kao da je otrčao da odmah ugovori svoj sledeći nastup u Beogradu već dogodine, ali na mnogo većem prostoru.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari