Dve četvrtine istorijskog spektakla Queen i prekaljeni pevač Paul Rodgers pokazali su se kao korektno rešenje za biološku zagonetku budućnosti bez Freddieja Mercuryja
Mesto: Beogradska arena, Beograd
Vreme: Sreda, 29. oktobar 2008.
Organizacija: Lupapromotion
Queen i Paul Rodgers došli su u Beograd u dosta zanimljivom momentu – upravo nakon što se ispostavilo da Led Zeppelin zaista ima nameru da nastavi karijeru bez Roberta Planta. I Queen i Led Zep – odnosno, ono što je od njih ostalo – odabrali su da ponesu potencijalno opasno modifikovani teret monumentalnog brenda na svojim ne baš mlađahnim plećima.
Dosta tu, naravno, zavisi, od pristupa, koji opet dobrim delom zavisi od onog čime se biološki i istorijski raspolaže pred donošenje takve odluke. Kad je u pitanju Queen, ta postavka je bila jasna. Ako zanemarimo s uspehom oprobanu, ali glomaznu mogućnost gostovanja različitih pevača u različitim pesmama, mogli su ili da odustanu, ili da puštaju pokojnog (vrlo) originalnog pevača sa trake i/ili nađu nekog drugog da peva. Ostalo su finese, od kojih, opet, puno toga zavisi.
Odustavši od odustajanja, (vrlo) originalni gitarista dr (astronomije) Brian May i (prilično) originalni bubnjar Roger Taylor – bez nezanemarljivo originalnog basiste Johna Deacona – odlučili su da iskombinuju preostale varijante, i da porade na finesama. Celu stvar su gotovo skromno nazvali novim-starim imenom – Queen + Paul Rodgers.
Nesumnjivo kompetentni Rodgers, koji se raspevao u grupama sumnjive sofisticiranosti Free i Bad Company, zanimljiv je izbor: potpuno je jasno da ideja nije bila da novi pevač izigrava po definiciji apsolutno unikatnog Freddieja Mercuryja – ni pojavom, ni ponašanjem, ni samim pevanjem.
Srž problema ove postave tiče se suštine i formata estetike koju je grupa Queen kroz decenije karijere odnegovala. U stvaralaštvu Queena ne manjka moćnih kompozicija, neobičnih ideja i delikatnih pasaža koji sami po sebi predstavljaju neprolazne rock vrednosti, ali ono što u "kolektivnoj pop svesti" ostaje kao glavna odlika ove grupe je histrionski überkič zamah za koji je pokojni Mercury svakako bio najzaslužniji.
Stidljivi mačizam brižljivo stilizovanog Rodgersa svetlosnim godinama je daleko od gotovo omniseksualnog Mercuryjevog prisustva, ali njegovo pevanje, pouzdano i razigrano osobenim ukrasima, sasvim je solidno – kako u novim pesmama Q+PR - od kojih se samo We Believe doimala previše patetično i banalno (mada je iz pesničke konkurencije za najbolji govor za izbor za mis prilično vadi solidan rif) – i prilikom zahvatanja u sopstveno nasleđe (All Right Now tokom bisa mami osmeh ne baš razgovetne sadržine - kombinacija probuđene prostodušnosti i blage nelagode, možda), tako i u Queenovim klasicima čije je izvođenje u publici svojevremeno izazivalo prave sletove.
Dr Maya svakako vredi videti. Svaka kovrdža i dalje je na svom mestu, kao i svaka poza. Što se tonova tiče, ponekad je teško reći jer voli da svira veoma brzo; kad granica između muzike i sporta postaje nejasna, možda i nije vreme za aktivan rad na kvalitativnim sudovima. Dok Brian May u oblaku dima plasira pirotehniku na koju je očigledno ponosan, verovatno je najbolje uopšte ne razmišljati.
May je ipak najjači tamo gde se i dalo očekivati – na kraju ćuprije koja se kao ekstenzija stejdža proteže u publiku, na kojoj je svačije prisustvo brižljivo dozirano (što je jedna od gorepomenutih važnih finesa), dok peva Love of My Life uz samopratnju na akustičnoj gitari. Svima koji misle da je Queen uvek bio i ostao jedan megalomanski, a isprazan komad kiča i ništa više od toga trebalo bi pustiti ovu pesmu: ako im pogled bar malo ne odluta unutra i/ili u daljinu, i ako i nakon intoniranja budu mislili isto, s njima verovatno ni ne vredi razgovarati o muzici. Možda ni o bilo čemu drugom.
I Roger Taylor je opravdao svoj zvezdani status, između ostalog i sopstvenom pirotehničkom tačkom, ali i solidnim pevanjem; njegova I’m in Love with My Car, u kojoj mu oduvek pripada glavni vokal, bila je jedan od ubedljivijih delova koncerta.
May i Taylor su se opredelili za korektnu varijantu, i publika u uglavnom popunjenoj Areni bila je uglavnom zadovoljna. Sad, koliko je suština Queena svodiva na nešto što bi se moglo opisati kroz korišćenje reči "uglavnom" i "korektno" - veliko je pitanje. Mercury i ekipa blistali su na sceni prvenstveno zbog ranije nezapamćene, i kasnije neprevaziđene teatralnosti, upisujući u rock istoriju neskromnost ogromnih razmera. U odnosu na to, ono sinoć je bilo skromno. Ali, u specifičnoj varijaciji na drevnu temu izbora između ičega i ničega u kojoj su se našli, May i Taylor su se solidno snašli.
A što se Zeppelina tiče, ne mogu da budem baš skroz pametan... U svakom slučaju, bar neće biti Led Zeppelin +, šta ja znam, Steve Vai.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari