Ko je sinoć prisustvovao koncertu grupe Animal Collective u Beogradu, mogao je da čuje kako zvuči dobro strukturisani haos
Mesto: SKC, Beograd
Vreme: Nedelja, 19. oktobar 2008.
Organizacija: Popboks koncert
Lepo je videti uživo aktuelne muzičke zvezde, jer Animal Collective zaslužuju taj epitet bez obzira što se njihova trenutna “zvezdanost” ne meri astronomskim ciframa.
Organizator je dobro osmislio celokupan događaj. Publika je najpre mogla da vidi i čuje polučasovni nastup domaćeg post-surf-rok benda Petrol koji je u holu ispred velike sale odsvirao nekoliko pesama sa upravo objavljenog debija Nezgodno vreme opasni dani, a odmah nakon brzog prestrojavanja u salu i pratioca Animal Collectiva na ovoj turneji, eksperimentalnog violiniste i elektroničara Karla Bauera a.k.a Axolotl.
Tokom 20-minutnog seta, možda i skraćenog jer se činilo da je bilo tehničkih poteškoća, Bauer je u tri numere prikazao dovoljno za čitav koncert. Svakako bi bilo bolje da je duže trajalo. Ovako je delovalo otvoreno, kao razrađivanje ideja i bez pravog kraja, kako su se inače završile sve njegove numere.
A onda, nakon kratkog predaha i psihološke pripreme, David Portner a.k.a Avey Tare, Noah Lennox a.k.a Panda Bear i Brian Weitz a.k.a Geologist zauzeli su pozicije na sceni, i počeli lagano, nepretenciozno. Publika, da li očarana ili nedovoljno zagrejana, stidljivo se meškoljila, bez previše buke.
Ni Leaf House nije bitnije uticao na raspoloženje publike, a zatim su Collectiveci plasirali adut koji najčešće ostavljaju za kraj koncerta — Peacebone sa poslednjeg albuma Strawberry Jam. To je bilo dovoljno, i zato smo dobili prvo Portnerovo 'thank-you-for-coming' od ukupno dva, jer ova trojka i ne insistira na direktnoj komunikaciji sa publikom.
A Publika je konačno zaplesala, nakon čega je usledila lista već proverenih numera sa albuma Merriweather Post Pavilion koji je najavljen za januar naredne godine: Daily Routine, Behrug iliti Summertime Clothes, uz kombinaciju Fireworks/Essplode sa prošlog, odnosno drugog albuma, pa zatim Brother Sport.
Ko nije dopustio aktiviranje svih čula na ovom koncertu, neće nikad! A evo i zašto. Trio na sceni je prikazao zavidne izvođačke kvalitete i pojedine pesme prilagodio jačem koncertnom grooveu. A razlog zbog kojeg muzika Animal Collectivea muči one koji pokušavaju da je prilagode preciznoj žanrovskoj defniciji leži u tome što je ona razultat intenzivne fuzije elemenata onoliko muzičkih idioma, pravaca, instrumentalnih, vokalnih i vokalno-instrumentalnih žanrova koliko biste mogli da se setite u narednih minut i po.
Kada bismo samo pokušali da ih sve pobrojimo, mesta za ovaj tekst ne bi bilo ili bi se on sveo samo na dugo nabrajanje, a kod cenjenih čitalaca bi došlo do blage vrtoglavice zbog nemogućnosti procesurianja svih informacija, laganog padanja u trans i na kraju sveopšte psihodelije!
I eto nas do ekstatičnog osećaja koji vas obuzima dok slušate ovu muziku na koncertu. Iako je ideja i organizacija tri događaja u jednom dobro zamišljena i sprovedena, mala zamerka bi se mogla uputiti na račun ne dovoljno jakih vokala Portnera i Lennoxa, koji su tokom solidnih sat i po svirke uz bis (Chocolate Girl, Comfy in Nautica), pevanjem asocirali na vokalne tradicije raznih meridijana. Ali gotovo da nema tog ozvučenja koje će na licu mesta pružiti uvid u sve detalje kompleksnog zvuka ovog jedinstvenog benda.
Često pogrešno nazivani avangardnim sastavom, jer nije sve što uključuje eksperiment u oblasti zvuka i istraživanje instrumenata jednako avangardi, ovaj baltimorško-njujorški bend je dečačku radoznalost, kreativnost, radost muziciranja i zajedničkog stvaranja sjajno pretočio u muziku.
Sinoćni događaj nije trebalo propustiti i zbog toga što Animal Collective ne svira često u Evropi. Ali, ako je za utehu onima koji su se možda već pokajali, postoje glasine da pripremaju novu evropsku turneju na proleće, pa se nadamo da će, ako ne u Beogradu, biti negde u regionu. A možda nam do tada ukinu i vize…
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari