Vriska obožavateljki, dvosatno jednoglasno pevanje čitave Arene, lov na autograme – u nedelju je popularna kultura u svom punom sjaju posetila Srbiju
Mesto: Beogradska arena, Beograd
Vreme: Nedelja, 7. septembar 2008.
Organizacija: Beogradska arena
Izabran u okviru „šireg kruga porodice“ za pratioca svoje 12-godišnje sestričine i njene devetogodišnje sestre od tetke na koncertu meksičke grupe RBD, nisam znao čemu da se nadam. RBD – grupa zbog čije sam tv serije Rebelde u poslednje 2-3 godine bio par puta prekinut u gledanju utakmica i filmova, čije sam spotove, muziku i fotografije jurio na netu po želji mlađih – za mene nije značila više od dečije atrakcije, potrošne robe industrije zabave, koja će „odsvirati svojih sat vremena koncerta i otići“.
Opremljeni velikim transparentom podrške RBD-u, stižemo u Arenu u 19h – sat i po pre zvaničnog početka koncerta. U Areni je već prilično veliki broj obožavalaca, odnosno obožavateljki, mahom uzrasta 9-15 godina. Obučene su u fan majice ili, ređe, od glave do pete u stilu likova iz serije Rebelde – nehajno vezane prugaste kravate, kratke suknje i duboke starke ili čizme – tzv. fresa stil koji uglavnom furaju devojčice iz bogatijih meksičkih porodica, učenice prestižnih privatnih škola nalik onoj koja je centar zbivanja u seriji.
RBD u Beogradu (1)
Već oko 19.45h, sa izlaskom tehničara i muzičara iz pratećeg benda RBD, kreće vriska publike koja se pojačava sa svakim intenzivnijim komešanjem na bini. Ta savršeno spontana reakcija istovremeno otkriva njihovu ogromnu želju da konačno vide i čuju svoje idole i činjenicu da je većini to verovatno jedan od prvih koncerata u životu.
Oko 21h, nakon nekoliko spotova Turističke organizacije Meksika, već prilično popunjena Arena tone u mrak, vriska postaje jača i stapa se sa instrumentalnim uvodom pratećeg benda. Izlazak članova RBD-a na binu, neki minut nakon 21h, izaziva nestvarno jaku erupciju oduševljenja.
Sestričina mi isprva zabrinuto saopštava kako „nema Lupite“ – jedne od članica RBD-a (pravog imena Maite Perroni). Njeno razočaranje, međutim, brzo nestaje dok uz ostale vršnjakinje peva naglas hit Fui la niña, pesmu kojom RBD otvaraju ovaj spektakl. Sledi solidna reggaeton numera Money Money a za njom – u naredna dva sata većina hitova grupe.
Uz oskudno poznavanje španskog, autor ovog teksta je u stihovima RBD-a prepoznao često ponavljanje španskih reči za ljubav, srce, poljubac i sl, pa se usuđuje da tvrdi da su pesme uglavnom ljubavne. Muzika RBD-a, koja se kreće u okvirima power popa i gitarskih balada uz blage uticaje drugih popularnih žanrova, umešno je komponovana a izvođenje pratećeg benda je na visokom nivou. Članovi grupe, većinom 25-godišnjaci – za koje tek nakon koncerta saznajem da su, ne samo meksičke, već i velike globalne zvezde – rade svoj posao vrhunski. Bez plejbeka, uz dobro izvežbane koreografije i, uopšte, čitav mizanscen, savršenu komunikaciju s publikom, redosled pesama – sve pokazuje da su RBD, iako proizvod industrije zabave, vraški dobar Proizvod.
RBD u Beogradu (2)
U nastup su vešto uklopljene solo pesme i predstavljanja članova. Najmlađi, 22-godišnji Christopher Uckermann, u stilu mladog Justina, u svojoj pozdravnoj reči baca beatbox i diže atmosferu još više. Kasnije, Dulce Maria, jedna od članica RBD-a, na kraju izvođenja balade No pares diže zastavu Srbije i ogrnuta njom odlazi u bekstejdž praćena ovacijama publike. Zastava će se do kraja koncerta još nekoliko puta naći na bini u rukama članova RBD-a, rekao bih, iz želje da simbolički zagrle sve koji su im dali ljubav i poštovanje.
Uz najviše ocene za RBD, najveći junaci nedeljnog koncerta su, čini se, obožavateljke grupe. Posle dva sata vrisaka i jednoglasnog pevanja na tečnom španskom, one više puta tokom koncerta dobijaju priznanje svojih idola, da bi na samom kraju svirke članovi RBD-a vikali „Serbia, Serbia“ dok im publika odgovara „Re-Be-De“.
Po zvaničnom završetku koncerta, veliki broj obožavateljki se, sa nesmanjenom energijom, grupiše pred izlazom podno južne tribine Arene, sa željom da dobiju još neki potpis, osmeh ili fotografiju pre nego što se RBD zapute ka hotelu. Obezbeđenje uspeva da napravi prolaz do dva parkirana kombija a vrisak obožavateljki, ne slabiji od onog s početka koncerta, jenjava tek posle 20-ak minuta, dok se prazni kombiji provlače kroz gužvu.
RBD u Beogradu (3)
Pravi značaj ovog koncerta za armiju ovdašnjih obožavateljki RBD-a shvatam tek po povratku kući. Naime, pored toga što je snimanje serije Rebelde završeno još 2006, u avgustu ove godine je za početak sledeće, nakon najave izlaska novog albuma RBD-a u novembru, najavljen i prestanak rada grupe. Krajem avgusta su širom sveta organizovani skupovi obožavalaca RBD-a koji su poslali poruku svojim idolima da ih žele i dalje zajedno na bini, a u toj globalnoj akciji se ovdašnji klub obožavalaca istakao uz svoje prijatelje iz Čilea, Brazila, Španije i drugih zemalja.
Potpisniku ovih redova, uz priče o opštoj apatiji i stalnoj rastrzanosti popularne kulture brojnim elitizmima u današnjoj Srbiji, izgleda krajnje nesvakidašnje stvaranje tako jake, samonikle pomame koja je, u velikoj meri, proširena od-uva-do-uva unutar jedne vršnjačke grupe. Pa ipak, te devojčice su, bez daljnjeg, buntovnice u okviru ovog društva, i imaju sve razloge sveta da dobiju to što vole. Štaviše, sudeći po komentarima na forumima, uskoro će uputiti i zvaničnu molbu organizatorima koncerta da pokušaju da još jednom dovedu RBD pre fajronta.
Devojke su, jednostavno, htele da se zabave i izborile su svoje pravo na žurku. Nije bilo žalbi ni na loše ozvučenje, ni na loše postavljene šankove, ni na nepravovernost muzičara. Svim starijim sugrađanima koji veruju da „obožavaju“ rad nekog muzičara su, prosto svojim ponašanjem, dale savet koji se najlakše može iskazati varijacijom Radovićeve pouke – „tucite sebe čim primetite da prestajete da ličite na (svoju) decu“.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari