Pre nekoliko godina među filmofilima u Srbiji kružila je fotokopija romana po imenu Flicker. Originalno objavljen 1991. i godinama van štampe, ovaj metafilmski triler postao je svojevrsno kultno štivo. Ubrzo nakon reizdanja iz 2005. i domaći izdavač je priredio prigodno izdanje pred kraj 2007.
Treptaj (IPS, Beograd, 2007) je roman bez pravog glavnog junaka. Naravno, tu je mladi i naivni proučavalac filma Džonatan Gejts, čija nas naracija vodi kroz priču, ali on je ovde tek ravno i prazno platno na koje se projektuju ostali intrigantniji, živopisniji i mističniji likovi: netipična femme fatale – filmska kritičarka Kler Svon, ostareli kamerman Zip Lipski, Orson Vels glavom i bradom, i najvažniji od svih: Maks Kasl, ukleti reditelj, misteriozna figura i predmet Gejtsove opsesije.
Svojevrsni glavni junak Treptaja zapravo je film sâm, čija zavodljiva moć pokreće mladog Gejtsa u pravcu neverovatnih otkrića o prirodi pokretnih slika, ali i sveta uopšte. Seksualna radoznalost tinejdžera koji se prvi put sreće s čarolijom bioskopa vremenom prerasta u intelektualnu radoznalost, i njih dve su neko vreme neodvojive, izmešane u činu filmofilske inicijacije koja se odvija u krevetu, dok Gejts postaje Klerin štićenik i ljubavnik. Nakon toga se budi morbidna radoznalost i Gejts sve više ponire u mračni svet Maksa Kasla.
Znate onu priču kako filmovi ne mogu da promene svet, obično izrečenu razočaranim i setnim tonom? Gejts otkriva kako se svet, naprotiv, već uveliko menja i oblikuje pod uticajem filma, i kako će naposletku to dovesti do opšte propasti.
Međutim, način na koji je Tedor Rosak opisao ulogu filma u konačnoj apokalipsi do te mere je neodoljiv, filmofilski uzbudljiv i zavodljivo mračan da vas hipnotički vuče tamnoj strani. Bez ubedljivog protagoniste priče, i nema drugog izbora do saživeti se sa sinom celuloida koji možda nema sopstvenu dušu, ali zbir odjeka miliona tuđih duša zarobljenih u večnosti poseduje dovoljnu snagu da makar privremeno stvori iluziju života.
Može se povući paralela s Knjigom opsena Pola Ostera. Međutim, dok je kod Ostera naglasak na živim ljudima, uzburkanim emocijama i životu koji je nesumnjivo čudniji, fascinantniji od filma, Rosak postavlja stvari drugačije. Kod njega film preuzima ulogu gospodara ljudskih sudbina a njegov junak Gejts se žrtvuje kako bi sprečio neizbežno. A opet – neizbežno – čitalac ostaje na strani filma, na strani iluzije koja je u stanju da i zlo iz realnog života učini privlačnim, da kroz sopstvenu amoralnu vizuru učini mogućim ono zabranjeno i potisnuto.
Na kraju krajeva, ako svet i propadne, neka to bar bude efektna završnica, nalik na nešto što bi režirali Kjubrik, Kronenberg, Hercog... ili možda baš Orson Vels dok u senci stoji Maks Kasl i vuče konce.
Ostaje donekle nedorečeno da li Rosak svesno šalje subverzivnu poruku kroz detaljne i fascinantne opise filmova za koje bi većina filmofila dala sve na svetu da zaista postoje, bez obzira na posledice. Shvaćena kao kritičko preispitivanje temelja na kojima počiva današnja popularna kultura, ova knjiga je pomalo površna, a izvesna monotonija pripovedanja (naracija glavnog junaka, dugi dijalozi koji se vrte oko filma, istorije, religije, dobra i zla...) neke će odbiti.
Oni strpljiviji će, i pored povremenog praznog hoda, biti bogato nagrađeni spletom filmskih i istorijskih referenci koje međusobno prožete čine građu za alternativni univerzum u kome se tajni život filma odvija paralelno s realnošću.
Treptaj je zanimljiv i kao beleška o vremenu kad je došlo do sudara različitih supkultura od kojih su se neke upravo rađale; sukoba različitih estetika, pa i sistema vrednosti iz koga se vremenom formirala današnja popularna kultura. U ono vreme, sedamdesetih, bio je to vrli novi svet u kome su se otvarale razne mogućnosti, staze od kojih neke, po Rosaku, možda vode pravo u propast. Na kojoj li se mi sada nalazimo? Možda se odgovor krije tamo gde ga najmanje očekujete, u onom zrncu svetlosti između dve zamrznute slike, treptaju koji daje iluziju pokreta i koji možda krije još ponešto.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari