Ovaj roman se ne čita samo kao poslednji deo sedmoknjižja, ma koliko ono bilo popularno. Reč je o kulminaciji decenijskog spisateljskog napora koji se prostire na preko četiri hiljade stranica. Roulingovoj je pošlo za rukom da oformi životan i živopisan fantazijski svet sa svojom kulturom, tradicijom, istorijom i mitologijom, kao i bogatim nizom likova koji se čitaocima prosto obraćaju sa stranica i uspešno ih uvlače u izmaštanu stvarnost
Nakon velikih nedoumica oko toga ko će biti izdavač poslednjeg (barem zasada) romana o Hariju Poteru, srpsko-italijanska izdavačka kuća Evro-Đunti obradovala je sve poklonike dečaka čarobnjaka objavljivanjem sedmog nastavka najčitanijeg romana 20. veka.
Roman Hari Poter i relikvije smrti nadmašuje sva očekivanja i nameće se kao najbolji nastavak u serijalu. Verni čitaoci pripovesti o Hariju Poteru bogato su nagrađeni epskom završnicom najpopularnije bajke savremenog doba. Sedma knjiga je daleko mračnija od prethodnika i obraća se starijim čitaocima. Roulingovoj je pošlo za rukom da iz knjige u knjigu ton pripovedanja, kao i zaplet, prilagođava svojim čitaocima koji su uz njene romane rasli i sazrevali.
Hari Poter i relikvije smrti počinju namerom Reda feniksa da Harija preseli na bezbedno mesto – budući da mu preti smrt od strane Voldermortovih sledbenika – a nastavlja se strmoglavim poterama na metlama preko noćnog neba, odsudnim borbama – počesto sa smrtonosnim ishodom – i završava novim životom i novim početkom.
Nakon Dambldorove smrti u prethodnom romanu, Voldemortu je pošlo za rukom da se dokopa vlasti i moći, te su mnoge njegove pristalice oslobođene iz čarobnjačkog zatvora Azkabana, isto kao i dementori, koji sada bespogovorno služe svog mračnog gospodara. Glava Harija Potera ucenjena je na dve hiljade galeona, tako da je mladi čarobnjak preko noći od slavne ličnosti postao progonjen i prinuđen da se krije kako bi spasao goli život.
Hari je u Relikvijama smrti stariji, mudriji i staloženiji nego prilikom poslednjeg susreta s čitaocima. Više nije reč o nadurenom tinejdžeru kivnom na čitav svet, u stalnom sukobu s najbližima, već o zrelom mladiću, spremnom da se uhvati u koštac s gotovo nemogućim zadacima koji su pred njim. Isto važi i za ostale glavne likove – Rona i Hermionu. Kako se roman odvija, vidimo koliko su zapravo veze između njih troje čvrste, zrele i omogućavaju im da premoste i nadvladaju nedaće koje uveliko prevazilaze njihove pojedinačne sposobnosti.
Kao i u prvih šest naslova, Roulingova se trudi da uspostavi ravnotežu u obraćanju zrelijoj čitalačkoj publici – onoj koja je uz Harija Potera već deset godina i koja je, kao i on, na pragu punoletstva – i u obraćanju mlađim čitaocima, koji se možda prvi put sreću s njenim izmaštanim svetom. To joj, kao nikada dosad, polazi za rukom, pa se Hari Poter i relikvije smrti odlikuju lepotom jezika i čistotom stila koji uveliko nadmašuju njena prethodna spisateljska ostvarenja, i zaista se mogu opisati kao velika završnica.
Povezani članci:
Hari Poter i Red Feniksa – recenzija filma
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari