Propustili ste koncert The Thing? Ništa strašno, osim što je pored vas neosetno i uz osmeh protrčao čitav 21. vek. Brzinom od 300 km na sat
Mesto: Velika sala SKC-a
Vreme: 15.02.2008.
Organizacija: Ring Ring i Multikultivator
Zahvaljujući ljudima okupljenim oko Ring Ring festivala i Multikultivator kolektiva, Beograd povremeno ima priliku da vidi i čuje neka od najinteresantnijih imena savremene nove muzike, bez obzira da li se ona vezuju za akademsku avangardu, ulično eksperimentisanje ili autentične narodnjake. Jazz, pogotovo njegovo slobodnije krilo je skoro uvek bio podrazumevani programski element ovakvih događaja. Čak i kada se nije eksplicitno mogao čuti, slobode izborene tokom decenija napora davale su muzici veliki deo identiteta.
Baš zbog toga bilo je osvežavajuće, čak lekovito konačno videti u akciji jedan od najvažnijih savremenih evropskih, ali i svetskih sastava sa veoma žive i dinamične avangardne jazz scene. The Thing su trio vrhunskih muzičara koji reč 'akcija' shvata krajnje ozbiljno. Svoj poslednji album su nazvali Action Jazz, pronašavši podesan termin da u što manje reči opišu muziku koja je toliko vrela da je skoro neverovatno da je nastala na relaciji Norveška-Švedska.
Međutim, čak i religiozno preslušavanje nevelikog opusa The Thing teško da je moglo da ikoga pripremi za divljački intenzitet živog nastupa ovog benda. Pravi je potez bio što je SKC obezbedio sedišta za publiku u velikoj sali, jer bi pred naletom zavidno agresivnog zvuka sa bine, bez njih mnogi završili na podu.
U slučaju The Thing, reč avangarda je pre svega sinonim za nesputano istraživanje, manje definisan muzički smer, a još manje ideologija. Gradeći podjednako na osnovi severnoameričkog new thing i evropskog free-improv i free-jazz nasleđa, The Thing su u sedam godina prešli put od projekta posvećenog sviranju kompozicija Dona Cherryja do paklene koncertne atrakcije koja jednog momenta svira razuzdani rokenrol (obrade White Stripes ili Lightning Bolt), sledećeg suludi, poliritmički post-bop, a sledećeg sledećeg surovu elektronsku buku, sve u okviru jednog neprekinutog muzičkog komada.
Post-moderni jazz je suviše izlizan termin i, uostalom ne uklapa se uz nešto što zvuči ovako spontano. Iako vrhunski muzičari i priznati solisti, sva trojica na bini funkcionišu kao jedan, unoseći u izvođenje toliko žestine da je na kraju sasvim svejedno proizvodi li se zvuk duvanjem u metalnu cev, udaranjem koža i metala, okidanjem žica na drvenom okviru, ili gaženjem pedala i okretanjem potenciometara. Jednog momenta dah i pokret se materijalizuju kao gromoglasan, prodoran zvuk, sledećeg samo prsti pokreću dugmad, a lica se grče u koncentraciji, ali zvuk je sve vreme jednako živ i snažan dok opčinjenu publiku iz zvučnika zapljuskuju abrazivni talasi bele, prečišćujuće buke.
Ovaj koncert je bio eksplozija radosti i kreativne energije ljudi koji baš svaki zvuk umeju autoritativno da stave u pravi muzički kontekst. Incidenti, buka, greške, sve ono što drugim muzičarima može da pokvari devojačku sreću, Gustafson, Flaten i Love dočekuju uz osmeh i smeštaju u svoje kompozicije. A one rastu i bujaju na sve strane odjednom.
Jazz nije samo svečano odavanje pošte davno umrlim ili prevaziđenim uzorima, već živa, još uvek za istraživanja zainteresovana muzika. The Thing su to ubedljivo dokazali prisutnima u SKC-u. Šteta je što u (pozitivno) šokiranoj publici skoro da nije bilo važnijih domaćih jazz imena. Imala bi šta da nauče.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari