Radio Studio B odlučio se na hrabar korak. Osim promocije novih i/ili nepoznatih grupa postavljanjem svojih pesama na listu Diskomera (možda i najstarije radio emisije o domaćoj muzici), tri sastava koja su u poslednje vreme dospela na značajnije pozicije na njoj u subotu su održala zajednički koncert
Mesto: Klub Akademija, Beograd
Vreme: Subota, 17. novembar 2007.
Organizacija: Studio B i Akademija
Koncerti na kojima ravnopravno nastupa više grupa (nema headlinera) u Beogradu su svakodnevica. Nekad se oni organizuju zato što sastavi pojedinačno ne mogu da privuku dovoljno publike, nekad zato što nemaju dovoljno pesama za solo koncert, a nekad jer su članovi grupa dobri prijatelji ili se čak članstvo bendova preklapa.
Iako bi verovatno svaki od ovih razloga donekle pogađao istinu, zvanični razlog zajedničkog koncerta beogradskih grupa Aftersleep, sevdahBABY i Lowpez zvuči bolje i uliva nadu kad je u pitanju budućnost popularne muzike kod nas: Radio Studio B i emisija Diskomer, koju već decenijama uređuje Slobodan Konjović, odlučili su da delimično nepoznate grupe – koje su postigle značajan uspeh na domaćoj listi pomenute emisije – predstave i uživo, i to zajedničkim koncertom u Akademiji.
Aftersleep (foto: Milenko Miklja)
Šarolika publika je skoro popunila veliku salu još u 23 časa, ali, naravno, početak koncerta nije bio ni na pomolu još oko sat vremena. Ipak, nakon superlativne najave, koju je s bine isporučio jedan od voditelja Studija B Uroš Milovanović (autor emisije Kreni!), i nekoliko minuta koji su prošli u tehničkim poteškoćama, Aftersleep su uspešno počeli nastup koji je od tada tekao bez ikakvih značajnih zvučnih problema i uz odličnu vokalnu izvedbu.
Najveći deo nastupa ovog elektropop dua zvuk su oblikovali samo računar i ženski glas (pevačica je u jednoj pesmi svirala gitaru), što samo još više baca naglasak na pitanje koje se od samog početka nametalo: kako to da jedna ovakva grupa, koja se skoro u potpunosti bazira na elektronici, bolje zvuči uživo nego na snimku?
Zaista, čini se da su glavne stvari na kojima ovaj bend treba da poradi - bolja produkcija i aranžman snimljenog materijala; a što se tiče koncerata, pre svega, treba da se pozabave scenskim nastupom (koji je ponekad delovao suviše „kućno“, a u drugim trenucima pomalo usiljeno) i da steknu veći broj što vernije publike (verovatno pod okriljem ili u blizini ovdašnje etikete Cold Trinity ili eventualno saradnjom s organizacijom Parafin).
No, daleko je od toga da je publika loše reagovala – ljudi nisu odlazili, uglavnom su slušali i čak se pomerali – samo što ovakva muzika i njoj slična kao da još čekaju da u Beogradu dobiju značajniji broj aktivnih poštovalaca. Naravno, publika je najbolje reagovala na pesme poznate upravo s Diskomera: Stars in my pocket i My baby’s got nightmares.
SevdahBaby (foto: Jovana Ćirić)
Nakon Aftersleepa scenu su preuzeli sevdahBABY (Milan Stanković) s gostom za miksetom i gošćom za mikrofonom. Ova trojka, koja je bez sumnje sačinjena od talentovanih muzičara, predstavila je nešto što bi izgleda trebalo da bude samo izraz neustrašivosti autora da se upusti u raznovrsne i različite muzičke žanrove.
Nažalost, upravo ta spremnost i insistiranje da se oproba svaki postojeći žanr, jesu ono što je nastup sevdahBABY učinilo gotovo neslušljivim. Istina, svaka pesma ponaosob jeste zaokružena, brižljivo osmišljena i profesionalno izvedena, ali zvuči potpuno nezgrapno kada posle čiste house numere sledi nešto što zvuči kao klupski remiks kakvog indie popa, pa odmah zatim čujemo hibrid s jasnim mirisom industriala i EBM-a ili balkanskih folklornih melodija. Povrh toga, u nekoliko pesama je gost s miksete prelazio za mikrofon i, fasciniran svojim kačketom, bacao rime i pozivao na žurku dok mu se žaketa sjajila u stilu sastava poput 187.
Čini se da bi ovakav projekat bilo bolje podeliti na nekoliko, od kojih bi onda svaki mogao da stekne svoje poštovaoce i malo jasnije se opredeli što se tiče zvuka. Ovako je publika, koja se već pomalo razišla posle Aftersleepa, bila potpuno podeljena po pitanju reakcija na pesme. Dok bi jedni odlazili do malog kluba, drugi bi stajali, a treći skakali – samo da bi se u sledećoj pesmi uloge u publici zamenile.
Lowpez Soundsystem (foto: Nikolina Pavlović)
Na samom kraju večeri, slušali smo nastup grupe Lowpez Soundsystem. Ovaj sastav čine računar s pratećom tehnikom, bas, gitara i perkusije (saksofoniste nije bilo, iako se navodi kao član ove skupine). Nakon samo nekoliko pesama, koje su jedva pružile mogućnost malobrojnoj preostaloj publici da se opredeli prema njihovom zvuku, ovaj kvartet se sveo na duo: gitaru i perkusije.
Dugotrajan i dosadan, ostatak nastupa zvučao je kao džem talentovanih, ali nezainteresovanih i umornih muzičara. Ovaj koncert svakako nije bio prilika za takav nastup, što je i publika jasno pokazala polako ali sigurno napuštajući Akademiju.
Koncert se završio nešto pre tri ujutro.
Planirano je da ovakva dešavanja postanu redovna, a tek ostaje da se vidi koliko će se ti planovi ostvariti. Zanimljivo je da se na veoma sličnu akciju nedavno odlučio i Radio B92, koji je 30. oktobra koncertom Petrola u Plastiku započeo serijal pod nazivom Stand By Live, koji bi trebalo da se održava svakog poslednjeg utorka u mesecu i prenosi uživo.
Još nekoliko ovakvih akcija, po mogućstvu što raznovrsnijih po žanru, i srpska scena možda najzad doživi svoju dugo očekivanu reinkarnaciju.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari