Radiohead sedmim albumom ponovo uspevaju da iznenade: muzička impresivnost koja je u njihovom slučaju podrazumevajuća, ovoga puta skromno ustupa prvi plan – toplini
Danas je teško i setiti se vremena kada su Radiohead bili običan bend.
Mišljenje da je Radiohead jedinstven bend toliko je usađeno u kolektivnu pop svest da se pitanje zbog čega su oni, zapravo, toliko posebni gotovo i ne postavlja. Pa se često previđa da na njega i nije baš lako odgovoriti. Zapravo, gotovo sve čega uspevam da se setim, a usmerava misli u ovom pravcu, pre njih je uradio neko drugi.
Na primer, OK Computer je 1997. bio veoma upečatljiv korak u njihovoj karijeri – ali su, recimo, Pink Floyd objavili The Dark Side of the Moon 24 godine ranije. Početni tonovi Kid A (2000) zvuče hrabro i zamamno, ma fascinantno – ali R.E.M. su album Up dve godine ranije otvorili pesmom Airportman. Radiohead su In Rainbows sami objavili kao download - ali to je samo jedan u uveliko započetom nizu poduhvata koji dovode u pitanje stara pravila muzičke industrije.
Itd.
Pa opet, Radiohead jesu jedinstveni. Ne zato što rade nešto posebno novo, nego zato što to što rade, rade sada i uvek, sa umećem, upornošću i intenzitetom dostojnim formata velikih savremenika. Njihova „vladavina“, uostalom, previše dugo traje da bi se dala objasniti čisto fabrikovanim hajp-razlozima.
Iako Thom Yorke i ekipa to verovatno neće reći - jer su suviše svesni važnosti aure, imidža i ostalih stvari koje nikada nije bilo moguće sasvim odvojiti od bilo kog vida iole popularne muzike - In Rainbows je valjda najmanje riskantan album koji su Radiohead mogli da snime u ovoj fazi karijere. To je, imajući u vidu dosadašnji tok njihove diskografije, sasvim logično i – dobro.
Kao ni prethodni Hail to the Thief (’03), album In Rainbows ne pravi sonični korak napred kao raniji radovi grupe, zaključno sa Kid A i Amnesiac (’01). Na Hail to the Thief bend je zastao i praktično napravio zrelu kompilaciju svojih različitih estetika. Ni In Rainbows ne iskoračuje iz tih prostora, ali je značajno različit: on od brojnih veština grupe ne pravi kolaž, nego vrtlog u koji bend uranja.
Zbog toga, In Rainbows je muzički, zapravo, uz Amnesiac, najmanje „čitak“ album grupe. Pa dobro, možda ćete pitati, kako onda nije riskantan? Zato što Radiohead imaju poverenja u svoju publiku kao što ona ima poverenja u njih. Među svim stvarima o kojima Radiohead ne moraju da brinu – izdavači, radio, MTV... – to je ona koja je najvažnija. Oni koji su ih do sada pratili u daljine i širine pratiće ih i u dubinu.
Ključ koji potpuno otvara In Rainbows nije analitički pristup njegovim sazvučjima, nego emotivno predavanje. Ovo je topla i komunikativna ploča koja alijenaciju zamenjuje iznenađujuće neposrednom osećajnošću. Mekota ovog albuma u drastičnom je kontrastu sa izoštrenom autsajderski neurotičnom poetikom ranijih radova grupe. Registar albuma daleko je od veselog, ali je konačni ton koji ostaje da odzvanja nakon što utihnu poslednji zvuci završne Videotape,zapravo, impresivno optimističan.
Jer, grč angsta je zamenila zdrava tuga.
Jedan od poslednjih zabeleženih krikova Kurta Cobaina bio je „I miss the comfort in being sad“. Ne mislim da su Radiohead popunili kvalitativnu rupčagu koja je u rock ’n’ rollu ostala nakon tragedije Nirvane – ali to, uostalom, nije njihov, ni bilo čiji posao; ako neko uspe – odlično; ako ne – šta da se radi, idemo dalje.
Svoj prostor, međutim, ovoga puta su ispunili više nego dobrodošlom toplinom koja na novi način potvrđuje njihov značaj i afirmiše ih u novom svetlu.
Audio:
Video:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari