Elegantni Sylvian i brižljivo sklopljena ekipa izvrsnih pratećih muzičara pružili su beogradskoj publici dobro izbalansiran presek obimne i neobično raznovrsne karijere čiju bujnost nije bilo lako predstaviti jednim koncertom. Ipak, uspelo je
Vreme: Ponedeljak, 15. oktobar 2007.
Mesto: Dom sindikata, Beograd
Organizacija: DOB i Long Play
David Sylvian je umetnik sa mnogo lica, i sva mu odlično pristaju. Od glamurozne pop zvezde do eksperimentalnog elektroničara; od suptilnog angažovanog umetnika do gotovo hermetično intimnog pripovedača; od našminkanog zavodnika do bradatog pustinjaka...
Turneja The World Is Everything, u okviru koje je sinoć nastupio u beogradskom Domu sindikata uglavnom je uspešan pokušaj da se svi ovi aspekti Sylvianog stvaralaštva i identiteta objedine i na pitak način predstave publici koja je verovatno heterogena koliko i njegov opus.
U ovom izdanju, Sylvian je tihi, graciozni lider koji mirno sedi, stameno se uzdajući u vrsne muzičare koji ga prate, među kojima dominira njegov brat Steve Jansen, čije bi se bubnjarsko umeće u najkraćem dalo opisati kao fascinantno. Primenjeni pristup riznici Sylvianove diskografije blizak je onom koji bi bio adekvatan za unplugged nastup.
Širok spektar stilova koji obuhvata njegova kompetencija bez puno muke uspešno je uklopljen u ponešto sveden izraz koji dobro komunicira sa širom publikom, bez suvišnog kompromisa koji bi potpuno zanemario njegove redovno uspešne oglede u manje komunikativnoj muzici.
Tako smo imali priliku da gledamo zaokružen, umeren nastup u kojem se, pored sigurnih favorita – hita Japan Ghosts ili etabliranih solo gromada poput Wanderlust - našlo mesta i za recentne numere koje zastupaju njegove istraživačke radove u saradnji sa drugim muzičarima.
Steve Jansen i u ovom pogledu dobija zasluženu pažnju. Nekadašnji bubnjar Japan i Sylvianov saradnik na raznim kasnijim projektima za nekoliko dana (22. oktobra) na etiketi Samadhisound objavljuje svoj prvi solo album Slope, koji je na koncertu uzorkovan odličnom pesmom Playground Martyr.
Iako bi se koncert u celini teško mogao nazvati baš uzbudljivim, u suštini nije bilo razloga da bilo ko ostane nezadovoljan ovim, malko konzervativnim, izdanjem iskusnog muzičara. Uostalom, čak i najveći elektro-sladokusci imali su priliku za svojih pet minuta blaženstva, koje je ispunila originalu iznenađujuće verna izvedba kompozicije Transit, koju je Sylvian snimio sa veličanstvenim Christianom Fenneszom.
Sylvianu su dobro poznati i centar i granice popa, i uspeva da vešto balansira sva svoja znanja, ostajući u isti mah potresno komunikativan i beskrajno tajanstven.
Hitovi, bisevi, ovacije, rukovanje sa publikom – sve je bilo tu. Pa ipak, teško da je David Sylvian iz Beograda otišao išta manje misteriozan nego što je u njega došao. Drugačije, po svoj prilici, nije ni moglo biti. Tu negde valjda i leži tajna njegove umetničke (i) pop vitalnosti.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari