Opet te, stara boemčino, vode u noćni provod kod “Crvenog pevca”? Ili to žuriš da uhvatiš avion? Ili si pri dolasku ovamo slušao Ramonese, pa već planiraš novi album na kojem ćeš obraditi njihove pesme nakon ovog, sa pesmama Boba Dylana?
Vreme: Nedelja, 07. oktobar 2007.
Mesto: Sava Centar, Beograd
Organizacija: Sava centar
Sve sam to hteo da pitam Bryana Ferryja kada se, posle 85 minuta svirke, poklonio publici u Sava centru i otišao, pomalo naglo. Svetla su se upalila, ocrtavši publiku u neverici. Štoperica je, na žalost, neumoljiva, a dva i dva su i dalje četiri, bez obzira na Velikog Brata. Dakle, u julu prošle godine, na istom mestu, Ferry je sa grupom Roxy Music otpevao 20 pesama. Isto toliko je otpevao večeras. Ali, ranija svirka je bila 15 minuta duža.
Sličnosti je bilo još. Puna sala ljudi veći deo koncerta je provela na nogama, igrajući i pevajući. Završnica je donela iste pesme – Virginia Plain, Love Is The Drug, Let’s Stick Together. Gospodin Ferry je opet nosio sako sa šljokicama, pevao je više nego korektno, a s obzirom na poodmaklu životnu dob – 62 godine – pošteno se oznojio: pri kraju koncerta, košulja mu je bila natopljena. Prateći bend, koji Ferry uvek pažljivo bira, nijednom nije pao ispod profesionalnog nivoa, i neretko je svirao vrlo nadahnuto. Još jedna repriza sa prošlog koncerta, Jealous Guy, zvučala je intenzivnije i poletnije nego u izvođenju Roxy Music.
Štaviše, ceo koncert je delovao žešće od prethodnog, a fantastično izvođenje When She Walks In The Room sa The Bride Stripped Bare (1978), sve sa gudačima, bilo je jedno od retkih odmorišta.
Dok se Phil Manzanera – jedan od bezobraznije potcenjenih gitarista svih vremena – trudio da soliranjem ne remeti zvučnu sliku Roxy Music, Ferryjev rent-a-gitarista Chris Spalding je itekako znao da “zaprži čorbu”. I u tome leži ključna razlika između dva benda uživo: koncertni Roxy Music se, uz sve improvizacije, trudio da liči kao studijski Roxy Music, a Ferryjev solo bend je od uglačanih studijskih verzija pravio otresite rok kompozicije. Kiss And Tell, sa naglaskom na gitari, zvučala je mračnije i manje plesno od originala. Slave To Love je dobila hard rok prizvuk. Najekstremnije odstupanje dogodilo se kod Don’t Stop The Dance. Pesma je bila neupeglana, veoma ubrzana i – skraćena.
A kako su se u koncert uklopile obrade Boba Dylana? Pa, gospodin Zimmerman je, ako mene pitate, prošao sasvim dobro još na albumu “Dylanesque” (2007) jer je Ferry dao sve od sebe da proživi emocije originalnih pesama, pa ih je tek onda preradio i obojio na svoj način. Možda je vrhunac, i na albumu i na koncertu, bila Positively 4th Street – Dylanova oda iskrenosti nasuprot licemerju. Dok su u Sava centru klavir, plavičasta izmaglica i fluorescentne zelene tačkice sugerisali romantiku, Feri je drhtavo-setnim vokalom tretirao prezir, osnovnu emociju pesme, kao elegantno osećanje, prikazavši ga ubojitijim od mržnje. All Along The Watchtower, više obrada Hendrixa nego Dylana takođe je delovala impresivno, sa gaženjem vah-vah pedale koje je prizivalo atmosferu Otpisanih. Nebrojeno puta obrađivana Knockin’ On Heaven’s Door nije se, možda, pomerila mnogo od Dylanove verzije, ali je svakako zvučala dostojanstvenije od skičeće obrade Guns ’n’ Roses.
Sa druge strane, koncertno izvođenje The Times They Are A-Changing podcrtalo je manjkavost Ferryjevog studijskog pristupa i same obrade. Originalje, naime, veoma jednostavan i neposredan – glas, akustična gitara i usna harmonika – i kao stvoren za pevanje uz logorsku vatru. Kada se čuje Ferryjeva obrada, sa višeslojnom instrumentalizacijom i pratećim vokalima u refrenu, teško je poverovati da je to, zapravo, protestna pesma. Pridodata solo gitara više je deo atmosfere nego što je nosilac melodije, a kada je na koncertu Chris Spalding zasvira malo bučnije, pokazuje se da je ne samo neinspirisana već i – suvišna.
Pri njenom izvođenju shvatio sam još jednu stvar – da ju je Ferry na koncertu poprilično skratio, kao i Kiss And Tell i Don’t Stop The Dance. Pauza između izvođenja gotovo da nije bilo, osim kad bi Ferry predstavljao bend. Posle Love Is The Drug je otišao, ostavivši bend na pozornici, i pola minuta kasnije se vratio na (lažni) bis: Let’s Stick Together i Hold On. Ćao, nema više. Ferry tezgario? Ma kud bi on. A kad je sve tako lepo zapakovao, sabio i odradio sa srcem, ko će onda da mu zameri čak i da jeste tezgario.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari