Najnovija knjiga Dejana Ognjanovića, jednog od najvećih autoriteta za horor u nas, studiozna je analiza prošlosti i sadašnjosti srpskog horor filma i može se doživeti kao prototip nekog budućeg udžbenika za još nepostojeći predmet u našim filmskim školama
„Kad god bih nekome pomenuo nameru da napišem knjigu o srpskim horor filmovima, nailazio sam na gotovo uniformnu reakciju – začuđen pogled, i reči ’Zar mi to imamo?’“
Ovaj citat, kojim započinje uvod knjige U brdima, horori (Niški kulturni centar), možda je najbolja ilustracija kulturnog i umetničkog miljea u kom je u poslednje četiri decenije nastajao srpski horor film. Politički sumnjiv, estetski potpuno neshvatljiv, stran ovdašnjem kulturnom prostoru, horor je, uprkos svemu, uhvatio korena i u Srbiji.
Ognjanovićeva knjiga je plod napora da se u gotovo neprozirnoj tmini istorije srpske kinematografije, upetljanoj u ionako konfuznu pripovest o jugoslovenskom filmu, iscrtaju mape koje će prikazati rađanje, tretman i evoluciju motiva strave tako značajnih za svetsku filmsku produkciju gotovo od samog nastanka medija.
Ovo je u neku ruku i pionirski rad, značajan i izvan granica direktnog bavljenja hororom, jer ova knjiga zrelo i odmereno tretira i neka pitanja od velikog značaja za srpski film, ne samo istorijski već i u svakodnevnom, praktičnom pogledu. Večita tenzija na relaciji „žanrovski (repertoarski) – autorski (umetnički) film“ u ovoj knjizi se promišlja razložno, bez navijanja, a odgovori koji se nude ne samo da pokazuju zašto su se stvari poslednjih decenija događale onako kako jesu, već daju i dragocene pouke za budućnost.
Ognjanović detaljno i s puno autoriteta analizira četrnaest srpskih filmova u razdoblju od 1973. (Leptirica Đorđa Kadijevića, prvi „pravi“ srpski horor film) pa do 2006. (Šejtanov ratnik Stevana Filipovića, možda poslednji „pravi“ srpski horor film?).
On živim, detaljnim slikama prikazuje uspon i razvoj ideje iz opskurnih eksperimenata televizijske produkcije (rani Kadijevićevi horor radovi, Plešina Prokletinja), preko dekadentnih ekscesa doba ekonomskog procvata kasnih 70-ih (Kičma Vlatka Gilića, Čovek koga treba ubiti Veljka Bulajića), postmoderne sprdnje (Šijanov Davitelj protiv davitelja), autorskog pristupa žanru (Markovićevi hitovi iz 80-ih Variola vera i Već viđeno) i pune umetničke zrelosti pred sam rat (ponovo Kadijević sa Svetim mestom), pa do ratnog i postmiloševićevskog bauljanja po mraku (Pun mesec nad Beogradom Dragana Kresoje i Krojačeva tajna Miloša Avramovića) i nove žanrovske svesti (Šejtanov ratnik, TT Sindrom Dejana Zečevića).
Autor nam daje svoj pun program, rado se hvatajući u koštac kako s metafizičkim i mitološkim elementima žanra i filmova o kojima priča, tako i sa konkretnim, čak tehničkim pojedinostima, koje ga prikazuju kao poznavaoca filmskog jezika i savremene svetske kinematografske kulture. Možda najvažnije od svega, on sebi nijednom ne dopušta da upadne u bilo koju od dve očigledne zamke: akademski, intelektualni snobizam i geekovska žanrovska apologija podjednako su čvrsto držani pod kontrolom.
Ovo knjigu U brdima, horori čini istinski autoritativnim radom koji se žanrom ne bavi s pozicija ni emotivno angažovanog ljubitelja niti hladnog fenomenologa, već pogađa zlatnu sredinu poštujući film kao totalno iskustvo čiji svi elementi, zaključno sa kontekstom (a koji stvaralac ne može da kontroliše), daju ono što pamtimo kao njegovu vrednost.
Ako bismo knjizi morali da uputimo zamerke, odnosile bi se pre svega na naglašeno polemički ton u pojedinim momentima, koji može da deluje kao preteran, s obzirom na arhaičnost nekih od teza koje se pobijaju, kao i na prisustvo slovoslagačkih grešaka koje podseća na partizanske uslove u kojima ovakva dela danas nastaju. Ovo prvo je možda samo stvar ukusa. Drugo će svakako biti ispravljeno u nekom hipotetičkom narednom izdanju.
Posebnu težinu daju i intervjui kojima se knjiga zatvara i u kojima je autor znalački predstavio tri ličnosti od značaja za priču koja je ovom knjigom tek započeta. Đorđe Kadijević (erudicijom obdareni intelektualac) priča o veličanstvenoj i naivnoj prošlosti, Dejan Zečević (odmereni profesionalac) o ekonomiji podređenoj sadašnjosti, a Dimitrije Vojnov (enfant terrible s velikom, plemenitom vizijom) o mogućoj budućnosti srpskog filma. Ne samo horor filma. Ne samo žanrovskog filma. Jednostavno – filma.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari