„Mislim da, praveći film, reditelj treba da oseća određenu dozu straha!“, Tim Story
Scenario: Don Payne, Mark Frost
Uloge: Ioan Gruffudd, Jesica Alba, Chirs Evans, Michael Chiklis
Žanr: strip-film
Proizvodnja: SAD/Nemačka, 2007.
Trajanje: 92 min.
Web:
www.fantasticfourmovie.com
Postoji li ili ne žanr strip-film i koliko je jasna ta odrednica kad pored mnogih takvih filmova kroz istoriju postoje i netom viđeni kao Raimijev Spiderman i Asteriks i vikinzi Fjeldmarka i Mollera? Da li je strip-film samo onaj koji je nastao prema stripu ili bi se tako mogao nazvati svaki šematizovano-stilizovani akcioni film?
Francusko-danski, najnoviji Asteriks vaspitava junaka koji nije ništa drugo do personifikacija ironično predstavljenog razmaženog, pasivnog i kukavnog prosečnog mladog gledaoca; Spiderman 3 razrešava, pak, probleme roditelja ovako zamišljenog mladca, a spajdermenština je poistovećena s bilo kakvom profesionalnom uspešnošću jednog partnera, što, avaj, ugrožava drugog koji je manje uspešan.
Superherojstvo je, dakle, propalo, ili barem posrnulo, i ne pokazuje nam više na šta treba da se ugledamo nego se ugleda na nas. Uz to, po sistemu „drumovi će poželet’ Turaka“, emancipovani ženski likovi umesto da poprave stvar, upropaštavaju je osvojenim pravom na zvocavost i sitničavost, a ne na sopstvenu akciju.
U takvoj atmosferi, Storyjeva Fantastična četvorka, kako god bila naivna i s tim u vezi prva koja posle dugo vremena ima samo PG za cenzorsko upozorenje, odlična je! U njoj svi junaci delaju i niko nikoga ne vređa. Čak i zlikovcu se predočava da čovek uvek može da bira i da nas ništa ne obavezuje prema zlu. Odrasli, naravno, znaju da nije baš tako, ali nema nikakvog razloga da i u bioskopu gledamo ono što gledamo u životu: uvek je u žanrovskom filmu zabavnije gledati stvari onakve kakve bi trebalo da budu, nego onakve kakve jesu.
A, ko nam priča ovu priču? Scenarista Simpsonovih Don Payne, scenarista Tvin Piksa Mark Frost i tridesetsedmogodišnji crni reditelj Tim Story. Da li je bilo koji reditelj crn ili beo nije uopšte važno, ali činjenica da je Story crn u ovom slučaju izgleda kao dobra stvar. Naime, iako je Storyja, prema njegovim sopstvenim rečima, jedino opšteljudski zanimalo da ne uprska stvar, na tu rediteljsku muku dodat mu je i rasni teret. Rečeno mu je: „To je glavno. Ti si crni reditelj Fantastične četvorke. Ako zezneš stvar, svi smo u problemu!“ „Čoveče, još i to!“, užasnuo se Story i krenuo da izabere najmanje zlo u stvaranju ovog dela.
Cela stvar podesća na roman Neverovatne avanture Kavalijera & Kleja Pulicerom ovenčanog Michaela Chabona. Ništa tu, zapravo, nije slično, osim opšte psihološke atmosfere uklještenosti autora ličnim identitetom s jedne strane i njegovim radom na superherojima s druge. No, baš ta neprijatna pozicija i njeno uviđanje jeste zanimljiva.
Pojednostavljeno, ona glasi: ja sam u problemu. Stvaram junake koji s lakoćom rešavaju probleme. Ali oni ne smeju da rešavaju problem za koji sam lično zainteresovan, nego sve ono što mene uopšte ne interesuje. Jedina moja stvar koja sme da opstane na putu od mene kao pošiljaoca do primaoca poruke jeste moja energija i žar s kojim bih govorio o nečemu sasvim drugom.
Od svih grešaka koje su na ovom teškom, komplilkovanom i, što je najgore, lično kontrolisanom putu mogle da se dogode autoru Fantastične četvorke, Storyju se dogodila najmanja: infantilnost! Vrlo dobro! Čekaćemo sledeći, ili ko zna koji po redu Storyjev film u kojem će konačno biti u prilici da kaže ono što hoće, a ne samo da o tome kreativno ćuti, jer, kako je govorio slikar i profesor Vasa Pomorišac: „Život mora jednom da vrisne!“.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.