(Columbia)
David Bowie je još 1999. godine na albumu Hours počeo da kontemplira na temu starosti. Legendarni muzički kameleon je u to vreme prešao pedesetu; njegovi eksperimentalni albumi Outside (1995) i Earthling (1997) na kojima je manje-više nategnuto dokazivao da i dalje ume da manipuliše trendovima nisu bili komercijalno uspešni, ali su ga definitivno vratili u milost kritičara. Mogao je za sebe da kaže kako se posle mejnstrim žabokrečine osamdesetih vratio na staze avangarde i da mu se to konačno priznaje, ali fakat je da ni Outside ni Earthling nisu bili na nivou njegovih majstorija iz sedamdesetih kojima je žarko želeo da parira.
U to vreme, Bob Dylan je sa briljantnim albumom Time Out Of Mind (1997) pokazao da se i u poznim godinama može stvoriti remek delo – napisao je gomilu vrhunskih, do koske proživljenih pesama inspirisanih sopstvenom smrtnošću, i izveo ih spontano i jednostavno. Bowie je sa Hours pokušao nešto slično: napravio je sumorno, introspektivno “nežanrovsko” ostvarenje koje po instrumentalnoj ogoljenosti i neposrednosti ponajviše priziva njegov album Hunky Dory (1971). Avaj, ma koliko dopadljiv i slušljiv, Hours je ispao kalkulantski, u suštini nategnut produkt poput oba svoja prethodnika. Bowie je, isto kao Dylan, pevao o prolaznosti života, ali je depresivnom muzikom pokušao da prikrije činjenicu da umetnički nije zagrizao do kraja.
Sve suprotno od onog što je ponudio na albumu The Next Day (2013).
Tokom 14 godina između, Bowie je radio svašta i ništa – sa dobrim razlogom. Isprva je bio pun energije. Definitivno prepustivši trendove mlađima, snimio je vrlo hvaljeni album Heathen (2002), na kojem se, znatno ubedljivije nego na Hours, oslonio na sopstvenu muzičku zaostavštinu. Razlog uspeha Heathen, i umetničkog i komercijalnog, jeste povratak Tonya Viscontija, čoveka koji je producirao najbolje Bowijeve albume iz sedamdesetih uključujući poslednji veliki, Scary Monsters (1980). U saradnji sa Viscontijem, produktivni Bowie je izbacio još jedan neoklasičarski album, Reality (2003), da bi se na potonjoj svetskoj turneji, jednoj od najboljih u njegovoj karijeri, najdirektnije suočio sa smrtnošću – doživeo je infarkt. Prekinuo je turneju ali i prestao da snima. Čak je i njegov sajt zamro. U javnosti se pojavljivao tek sporadično, posvećen porodičnom životu sa Iman. Nagađalo se da se on zauvek povukao jer mu je žena tobož zabranila da se forsira. Drugi su pričali da je posegao za hudinijevskim trikom i ostvario davnašnju fantaziju o bekstvu iz slave u potpunu anonimnost. Treći su pak ukazivali da Bowie zapravo nema šta da kaže, ali da je, naučivši lekciju iz osamdesetih, odlučio da mu je bolje da ne objavljuje ništa nego da stvara na silu i skrnavi svoju reputaciju kao sa Tonight (1984) i Never Let Me Down (1987).
Onda je, posle desetogodišnje noći, osvanuo sledeći dan, sasvim neočekivano. Bowie ga je najavio za svoj 66. rođendan elegantnom baladom Where Are We Now u kojoj se dirljivo oronulim glasom pita šta je ostalo od Berlina koji je poznavao, od grada koji mu je u drugoj polovini sedamdesetih pružio utočište od ludila slave, i u kojem je za samo godinu dana (1977) snimio četiri istorijska albuma (Low i Heroes za sebe i The Idiot i Lust For Life za svog pajtaša Iggyja Popa). Ova nostalgična posveta Berlinu iz prošlosti, najveći Bowijev hit još od Jump They Say (1993), zapravo je posveta danima kada je Bowie bio najkreativniji i najuticajniji, što nadahnjuje, u najpozitivnijem smislu, čitav album The Next Day, počev od provokativnog, drskog omota (preslikani Heroes sa belim kvadratom na mestu Bowijevog lica) pa do ritma i zvuka bubnjeva u You Feel So Lonely You Could Die koji je preuzet direktno iz Five Years sa albuma Ziggy Stardust (1972).
Ovaj očigledni omaž je, opet, jedini te vrste na celom albumu, koji je ponovo producirao Visconti. The Next Day nije zbirka vrištećih samocitata – što je lako mogao da bude – već zbirka fantastičnih pesama sa zajedničkim konceptom. Ono što toliko intrigira u vezi sa ovim albumom – izdižući ga iznad Heathen i Reality na nivo Scary Monsters – nije činjenica da on nudi nikad kvalitetnije podsećanje na najslavniji period Bowieve karijere, već činjenica da Bowie tom podsećanju ne robuje već ga smešta u kontekst svog životnog iskustva i – ide dalje. Kad Bowie u oštroj, pretećoj Love Is Lost otpeva „Reci zbogom uzbuđenjima života / kad ljubav beše dobra, kad ljubav beše loša / pozdravi se s životom kad nije bilo bola“, ti jezivi stihovi su – činjenično stanje njegovih godina a ne žal za mladošću. On korača u budućnost, bez obzira na bol, ne glumi da mu je glas bolji nego što jeste, i nosi svoju kožu dostojanstveno.
Pesme na albumu su uglavnom pitke – The Stars (Are Out Tonight), Valentine’s Day, Boss Of Me, rifoidna (You Will) Set The World On Fire i spomenuta Where Are We Now rođene su da budu singlovi – ali iz muzike i tekstova vreba mrak. Bowie i dalje peva o samoubicama, masovnim ubicama, grobljima, i nije ništa manje uznemirujuć nego ranije. Naslov albuma ne treba da zavara svojim tobožnjim optimizmom. Režeća pesma po kojoj je The Next Day nazvan svakako ne nudi prizor toplog letnjeg dana. Njen gotski, košmarni refren „Evo me, nisam baš mrtav / telo mi trune u šupljem drvetu / što mu grane bacaju senke / preko vešala napravljenih za mene“, komotno bi mogli da otpevaju Andrew Eldritch ili Ian Curtis.
Šesnaest godina posle Dylana, Bowie je uspeo da napravi sopstveni Time Out Of Mind, a ostaje da se vidi, s obzirom na novi stvaralački nalet (novi album se očekuje već 2014!) hoće li možda napraviti svoj Love And Theft ili Modern Times. U međuvremenu, The Next Day ostaje trijumfalni dokaz umetničke vitalnosti, za primer The Rolling Stonesima, ali i mlađim naraštajima.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari