Originalna postava benda na poslednjem albumu isporučuje još jednu neopisivu lavinu romantičnih, buntovnih i imaginativnih pesama bez napora kombinujući moderni elektronski instrumentarij sa klasičnim instrumentima poput flugelhorne, harmonike ili viole
Vreme: 4. februar
Mesto: Studentski kulturni centar
Produkcija: SKC
Ulaznica: 1000 dinara u pretprodaji
Najevropskiji od svih američkih bendova ponovo je na putu. U poslednjih nekoliko godina ovaj sastav
posetio je Beograd dva puta, u oba navrata izazvavši fantastične reakcije publike. Sada nam dolaze u originalnoj postavi promovišući novi album
Cabin in the Sky i dokazujući da i dalje i te kako imaju šta da kažu i pokažu.
Tuxedomoon su davne 1977. godine u San Francisku osnovali Blaine L. Reininger i Steven Brown, dvojica studenata koji su se upoznali u laboratoriji za elektronsku muziku gradskog koledža. Nakon što im se pridružio Peter Principle, bend je počeo sa prvim nastupima.
Pod velikim uticajem onoga što se u Evropi događalo na muzičkoj sceni tog vremena, bend je spajao uticaje punka i new wavea sa sopstvenim artističkim težnjama, pa nije čudno što su im prvi koncerti održavani na neobičnim mestima i bili oplemenjeni saradnjom sa vizuelnim umetnicima.
Prva dva izdanja koja su objavili samostalno odjeknula su povoljno širom domovine, pa je bend uspešno sklopio savezništvo sa umetničkim istomišljenicima sa istočne obale – ekipom Andyja Warhola – što ih je prečicom odvelo u Njujork i učinilo ih neočekivanim delom tada nabujale no-wave scene.
Po povratku u Kaliforniju bend su kontaktirali
The Residents, na čijoj su etiketi Tuxedomoon zatim i napravili neka od svojih klasičnih remek-dela. Spoj nadrealističkih vizuelnih rešenja i hrabrog prkošenja žanrovskoj definiciji u muzici doneo im je naklonost kritike ali i publike sa obe strane Atlantika.
Bend je nakon američke turneje 1980. godine produžio putovanje i po Evropi. Oduševljeni tamošnjim senzibilitetom i razumevanjem njihove muzike, članovi donose odluku da se presele na stari kontinent.
Nakon pola godine provedene u Roterdamu, nova selidba u Brisel označiće početak jedne od najplodnijih faza u radu Tuxedomoona. Tokom čitavih 80-ih bend je eksperimentisao, stvarao i svirao na turnejama, hraneći se plodnom atmosferom kulturne razmene karakterističnom za Brisel.
Iako su 1989. godine članovi odlučili da oficijelno stave tačku na rad grupe, saradnja se nastavila kroz radove na muzici za balet, film, televiziju...
Brown, Principle i Reininger će se sresti i raditi zajedno 1997. godine na Festivalu u Tel Avivu i biti iznenađeni fantastičnim prijemom kod tamošnje publike. Dalji nastupi na festivalima u Grčkoj i Italiji rezultiraju jednako sjajnim prijemom, što ih navodi na ideju da ponovo pokrenu bend pod imenom Tuxedomoon. Kanska premijera filma
Downtown 81 (o njujorškoj downtown sceni ranih 80-ih, čiji su i Tuxedomoon bili članovi) godine 2000. je još jedan delić slagalice.
Konačno, susret sa nemačkim
DJ Hellom, i njegov entuzijazam prema Tuxedomoonu (objavljivanje remiksa pesme Tuxedomoona
No Tears), potpomognut gomilom od 50.000 ljudi na žurci održanoj na trgu u Meksiko Sitiju, ubrizgava novi život bendu i podstiče ih na saradnju sa mladim elektronskim umetnicima, ali i na ponovni polazak na turneje.
Od tada bend svira bez mnogo predaha, uglavnom po Evropi – od Španije do Rusije, urađen je čitav album sa remiksima od strane savremenih plesnih i elektronskih producenata i objavljen koncertni DVD sa snimkom nastupa iz Sankt Peterburga. Konačno, stigao je i novi album.
Cabin in the Sky u šali nazivaju prvim pop albumom Tuxedomoona, ali on, kao i svi prethodni, izmiče bilo kakvoj žanrovskoj karakterizaciji. Originalna postava benda potpomognuta mladim snagama (na primer Tarwater, DJ Hell, John McEntire) isporučuje još jednu neopisivu lavinu romantičnih, buntovnih i imaginativnih pesama bez napora kombinujući moderni elektronski instrumentarij sa klasičnim instrumentima poput flugelhorne, harmonike ili viole.
U Beogradu ćemo ih videti u SKC-u (subota, 4. februar), a pored divlje i originalne muzike zagarantovan je i potpun čulni doživljaj kroz video i scenografsku manipulaciju za koju je zadužen sada punopravni član benda George Kakanakis. Tuxedomoon su uvek bili zainteresovani za istraživanje granica i njihovo prekoračenje. Beogradski koncert nam obećava da ćemo još jednom biti svedoci njihovog brisanja i uspostavljanja novih.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.