Ganc novi FUNK! je tu da nam ispripoveda priču o našem plesnom zvuku, juče, danas (a možda i sutra)
Tamo gde se, recimo, Marko Nastić u svojoj Fatboy, Jr. epizodi okliznuo, Sevdah Baby je stupio čvrstim korakom. Ganc novi FUNK! je kvalitetno izdanje, album koji predstavlja refleksiju nekih naših manje pogubnih pometnji koje sada možemo i smemo da nazovemo eklektikom.
Ganc novi FUNK! je album krupnih ambicija koje se tiču kako zvuka za kojim Sevdah Baby traga, tako i naglašenog koncepta, koji se može odrediti kao melanž široko shvaćenog pojma funka, kao kičme svake zaumne i efektne plesne muzike i lokalnog kolorita i konteksta. Uz to, ovo ostvarenje snagu crpi iz možda ne toliko bogate, ali ipak, sasvim valjane zaostavštine plesnog zvuka SFRJ-srpskog porekla, te se može sagledavati i kao dnevnik potrage za ovdašnjim primerima funka i na treću decimalu.
Već sam napor Milana Stankovića (što je građansko ime Sevdah Baby gurua) da se napokon nađe uspelo rešenje za večitu zagonetku srpske aprporijacije savremenog klupskog zvuka je za svaku pohvalu. Naime, još od prvih koraka pop-kulture u nas, plesnom zvuku su pristizale redovne porcije prezira viđenih za vrste na evolutivno nižem stupnju razvoja. Takav odnos prema plesnom popu je u većini slučajeva bio tek pokušaj da se prikrije strah od onoga što se ne razume, kao i nesposobnost (muzičko-tehnološka) ovdašnjih pregalaca da nađu sinhronijski odgovor na dominatna svetska notna gibanja.
Zbog toga u vrhunske domete ove „ploče“ svakako ulazi interpretacija Kokete Srđana Jula, koja je usled svoje ambivalentnosti u vreme prve inkarnacije bila skrajnuta. Sevdah Baby je prevodi u prirodni habitat – princeovski doživljenog funka uz malo ovovremenske šminke. Pojašnjenje svog heteronima, Stanković nudi u eksplozivnoj eklektici na srpski način u To je Sevdah, baby, kojom iza sebe ostavlja šminkeraj Shazalakazooa, a, naravno, i konfekciju Bregovića iz truba-faze i njegovog nespretnog klona, Sanje Ilića.
Nakon Yo!hambina 91 koga smo tokom godine dobrano izgustirali i koji donosi upečatljiv ogled na temu jasne kontektualizacije i prilagođavađanja uvezene hip-hop baštine, sledi jedan od vrhunaca čitavog izdanja – odlično koncipran pop-vremelov u formi moćnog plesnog hita ZNOJ!, u kom se našlo prostora za naklon svim relevantnim personama i toponimima vaskolikog srpskog funka kroz istoriju. ZNOJ! je istinska kruna ovog izdanja, a količina sjajnih detalja i intrigantnih finesa koji su stali u tek sedam minuta i nadahnjuje i zbunjuje (osim toga, u ZNOJU! MC stil Loua Bennyja deluje ’prirodnije’ nego u Yo!hambinu).
Svoju hitoidnost (i lucidnost) 3 poljupca je dosad višestruko potvrdila, a sva je prilika da će njenim putem krenuti i izvanredna Najbolja, odličan ogled na temu SFRJ synth-popa, koju zavodljivom interpretacijom obeležava Annette. Ovom pesmom Sevdah Baby i gosti su učinili da ne toliko bogato nasleđe synth popa sa ovih prostora dobije na značaju i dodatnom smislu.
Annette je odlična i u preporođenoj Ljubi me brzo, izgrađenoj na referenu i frazi numere zaboravljene makedonsko-srpske skupine KIM (izdanje The Best of ovog benda predstavlja riznicu najrazličitijih mogućih semplova i prava je šteta što se izdavač - PGP RTS - ni dve godine kasnije nije potrudio da ovu kolekciju marketinški isprati). Ova pesma, uz remiks Nikad nećeš znati srce jedne žene, Zdenke Kovačiček, na kojoj je verveoska intervencija bila i pomalo preagresivna, ali koja ipak prodiše punim plućima, takođe ulazi u uspelije delove. Na njih se naslanja i intrigantno izveden Oktopus 80 koji bi mogao da jednako posluži kao deo soundtracka za neke buduće (naravno, evroatlntski orijentisane) Otpisane ili neku novo (kad već sanjamo, zašto ne i ovdašnje) viđenje softcorea Povest o O.
Ipak, albumu na mahove zafali koherentnosti. Štrče temeljno dekonstruisano-rekonstruisana, a izlišna Nove godine od U škripcu, daleko uspelija, uz kruder-dorfmeisterovsku upotrebu hipertrofiranog basa prerada Budućnost je stigla DLM-a, te flamenko kafanski dert Now You Want me Back (prosto, nekad linija razdavajanja između Les Negresses Vertes i Black Panthersa biva tanka i teško uočljiva). Međutim, tako nešto se može očekivati od debitanata, kao i od izdanja koja neguju ovaj zvuk.
Uz sve, upadljive, kao i mikroskopom ulovljene falinke, Ganc novi FUNK! uspeva da se nametne na više nivoa – uspeo portfolio sada već formiranog izvođača ozbiljnijeg kalibra, bukvar bolje prošlosti (ili rekontekstualizacije njenih manje uspelih trenutaka), manifest pokreta koji zaslužuje vetar u leđa, uspeo mixtape i, najvažnije, funkcionalna zbirka šarenolikog plesnog popa.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari