(Autorsko Izdanje)
Presek stanja na domaćoj metal sceni uz pomoć autentične autorske poezije
Biti pesnik u Srbiji dvadesetprvog veka svakako je po malo dekadentno. Biti heavy metal pesnik, reklo bi se, znači otići barem korak dalje i zagaziti u domen apsurda.
No, Milan B. Popović je jedan od onih autora koji svoju priču guraju napred, tvrdoglavo, bez odustajanja, uz napore i odricanja što svedoče da za njih malo toga na svetu ima veću važnost. I to zaslužuje poštovanje.
Posle tri izdate zbirke poezije, Popović je sledećim potezom skrenuo u drugi medij. Onako kako je estetika metala inspirisala njegovo liričko stvaralaštvo, tako je sada on rešio da zatvori krug, postulirajući – uostalom sasvim ispravno – da poezija dobija puni smisao i stvarnu dubinu tek kada sa ravni papira uzleti u 3D posredstvom ljudskog glasa. No, umesto da se dohvati gitare, pljune i zapeva, Popović je sebi namenio mesto koordinatora jednog opsežnijeg projekta.
Vreme Brutalnih Dobronamernika je kompilacijski album koji istoimenu Popovićevu štampanu zbirku, da tako kažemo, sa stadijuma nacrta dovodi do stadijuma završene građevine, okupljajući metal i rok bendove sa različitijih geografskih i filozofskih pozicija unutar zajedničke nam domovine.
Popovićeva poezija svakako profitira od muzičkog tretmana, njena naglašena melodramatična crta i neretko pretenciozne, pa i nezgrapne figure (videti, uostalom, naslov) svedoče o miljeu iz kog je autor crpeo nadahnuće i uparivanje sa adekvatnom muzikom daje rezultate što deluju prirodnije i ubedljivije. Ovo, doduše znači i da je u dosta slučajeva i sama muzika melodramatična, pretenciozna i (estetski) nezgrapna, što će bez sumnje obezbediti dodatnu municiju onima što metal vide isključivo kao adolescentski eksapizam i baš ništa drugo.
Izbor izvođača na ovom disku i njihova čitanja Popovićevih predložaka ne ostavljaju mnogo prostora za druge zaključke. Upadljivo je odsustvo ekstremnijeg krila domaćeg metala čija bi muzika i estetika pomalo uravnotežila situaciju. Ne znači to da black i death metalci nisu skloni pretencioznosti i melodrami, ali makar to umeju da rade na neposredniji, intenzivniji način.
Slušanje ove kompilacije u cugu ne može a da u slušaocu ne izazove osećaj melanholije i zasićenosti setom dok se pita je li moguće da su skoro svi domaći metalci zamišljeni i zagledani u nedohvatne dubine ljudske duše.
Dobro, nije da ovde nema i tvrde svirke, na primer petrovački Backbone više nego propisno treskaju, Iskaz se iz opšte atmosfere tugaljivosti izdvaja mišićavim metal-repom, a Alogia pojačana Slađanom Milošević zvuči ubedljivije nego ikad. Seraphim, Abonos, Darkshines i Tales of Dark... su u onome što rade sve bolji, ako im već nedostaje originalnosti u mešanju progresive, oper(et)e i opresivne metal discipline.
Preovlađujući slušalački utisak je da je domaća metal scena (barem ovaj njen deo) mnogo više zainteresovana za tužne kontemplacije nego za besni rokenrol. Neki to rade kroz redukcionističke strategije (Popboksov Danilo Nikodinovski sa svojim projektom Amaranth), neki odlaze u romantizam (A.R. Club, Demether), neki posežu za sada već retrofuturističkim mešanjem elektronike i gitara (Disparador), a neki su na tragu sakralne muzike (Asphalt Chant).
Ima ih i koji zvuče kao da su ispali iz 80-ih (Art Diler, Heaven Rain), što je, u zavisnosti sa koje strane ograde posmatrate stvar, vrlo dobro ili urnebesno loše. Tu je i ne-metal podrška Broken Stringsa i Instant Karme. Ovi prvi tonu u ponore akustičarske patetike, a ovi drugi bez mnogo napora isporučuju najbolji komad na albumu jer njihov srpski bluz zvuči autentičnije od većine metala kog kolege ovde prikazuju.
Što je, avaj, boljka od koje srpski metal hronično pati. Nedostatak nacionalnog ili lokalnih identiteta u ovoj muzici nije stvar koja se može zameriti samo Srbiji, ali to ne znači da zamerku ne treba ponavljati dok se stvari ne poprave. Vreme Brutalnih Dobronamernika, doduše, sugeriše da se srpski metal, uz priznavanje zanatskih kvaliteta, generalno bori sa tugom i apatijom umesto sa demonima što vitlaju mačevima i bljuju vatru.
Ne znamo koja je borba važnija ali znamo koju bismo radije izgubili.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari