Histerični optimizam, infantilni kitch-pop, mnogo pozajmljenica i falsetto. Pižama žurka može da počne!
Dve godine nakon pet miliona prodatih primeraka debitantskog ostvarenja, Mika hrabro juriša u boj protiv skepse i nepisanog pravila po kom drugi album zapravo predstavlja pravu meru izvođača.
Mika nije inovator, nije ekspermentator, nije ni vratolomijama skolon, zato The Boy Who Knew Too Much igra na sigurnu kartu – infantilno razdragani, druželjubivi pop upitne inteligencije i još upitnijeg roka trajaja. I ko bi ga mogao otkriviti što ne odustaje od pelcera koji garantuje pun cvat?
Mika je svojevrstan fenomen – iako je očito početna zamisao bila ponuditi još jednog Robbija Williamsa, ali bez lutanja u pravcu učestalih skandala, nehigijeničnosti i nezdravog života, Mika je svojim falsetom i ukupnom pojavom polaznom konceptu dodao i dozu blage histeričnosti. Muzički gledano, on i u drugoj epizodi istrajava na pevljivom i urednom kitsch-popu koji, pak, više duguje istoriji britanskog mjuzikla nego pop-pretačama.
Mika je shvatio očigledno – tinejdžeri kojima se on prvenstveno obraća ponekad požele i da zaplešu, a većina njih nikada neću postići robotoliku preciznost koreografija (mahom američkih) bubblegum pop vedeta. Zato im on nudi muzičku pokrivalicu za vedre žurke u pidžamama, npr.
Ovaj put Mika je pokušao da to naglasi, potcrtavajući konceptualnu prirodu ovog albuma. Iako sam naziv u sebi nosi odrednicu ’dečak’, Mika je kroz The Boy Who Knew Too Much poželeo da ponudi leksikon koji predočava uspone i padove mladića kakav je sam bio u uzrastu od 18-19 godina. Tačno je da površne tinejdžerske patnje čine tekstualnu okosnicu gotovo svih numera, ali sam koncept je teško uočiti kao upadljiv okvir, bez prethodnog glasnog upozorenja.
The Boy Who Knew Too Much počiva na jasnoj i jednostavnoj premisi. Ovde nema mesta mudrovanju i potrazi za novim bojištima i preprekama za prevladiti. Upravo suprotno, Mika nudi kolekciju pesama koje predstavljaju blagu i prostu nadogradnju prvenaca. Produkcija je raskošnija i osmišljenija, ali sličnost u postavci i krvnoj slici bode oči iole usresređenijim slušaocima (ili barem recenzentima).
Na primeru konkretnih pesama to izgleda ovako – početna We Are Golden je najbliži rod Big Girls (You’re Beautiful), Rain je zamena za Relax, Take it Easy, dečije razbrajalice Toy Boy i Blame it on The Girl prate trag Lollipop, dok Good Gone Girl konkuriše za dvojnicu Grace Kelly, itd. Ziheraštvo je ponekad zapravo odraz opreza i samoosvešćenosti po pitanju vlastitih mogućnosti i dometa, i u svetu pop-merkantilizma ostaje savim legitiman potez.
Iako je prirodno stanište Mikinih pesama ostvrsko muzičko pozorište, u nekim od pesama lako je ući u trag fascinacijama i uzorima. Tako, I See You sa zamašnom gudačkom glazurom i gotovo smešnom prenaglašenom dramatičnošću asocira na pokojnog Jacksona iz poznije faze, Touches You u referenu donosi melodijsku pozajmicu iz Father Figure Georga Michaela, a Blue Eyes se oslanja na Girls Just Wanna Have Fun Cyndi Lauper. Rain se ugnezdila na raskršću Pet Shop Boys i Scissor Sisters, a Dr. John, u kojoj Mika spas od slomljenog srca traži u toplom majčinom zagrljaju, donosi parafrazu Yellow Submarine (The Beatles, naravno).
Ovoj ploči (i uopšte Miki) je posve nemoguće diviti se, i lako je razumeti one kojima se želudac prevrće i na sam pomen njegovog imena i sve što ono sa sobom nužno nosi (histerični optimizam, kastrato prenemaganje i obavezno ogoljeni pupak, recimo), ali je ovo i album u kom je na izvesnom nivou lako uživati.
I koji, što je njemu lično važnije, nije bez smisla, budući da nudi nekoliko sigurno uspešnih singlova i predah do nekog narednog izdanja na kome će, nadamo se, njegov um sustići njegove stvarne/biloške godine. Pa bio to i samo koncept.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari