(EMI)
Sedam godina nakon tragične smrti Layne Staleya, grunge veterani predstavljaju novog pevača
Facelift (1990), Dirt (1992) i Alice In Chains (1995) su nezaobilazne stavke kada se govori o sceni Sijetla tokom poslednje decenije prošlog veka.
U poređenju sa Soundgardenom, Pearl Jamom ili Nirvanom, Alice In Chains su najviše bili pod uticajem heavy metala. Budući da je metal u vreme objavljivanja debija Facelift bio vrlo popularan, bend je mogao da računa na širu popularnost, a bezmalu pomoć mu je dao i MTV, redovnom rotacijom prvog singla Man In The Box. Ipak, Facelift je samo nagovestio ono što će Dirt u potpunosti otelotvoriti.
Dirt ulazi u panteon najboljih grunge ostvarenja i predstavlja kamen temeljac stvaralaštva benda. Sporim i oporim rifovima, prošaranim zaraznim razvučenim melodijama najbolje je opisao atmosferu Sijetla, dok se tekstualno bavio tokom svesti uživaoca heroina na prilično otvoren način.
Akustični Jar Of Flies (1994) je jedan od najuspešnijih i najprodavanijih EP izdanja, a Alice In Chains je još mračniji od prethodnika, i reflektuje sve teža psihička stanja kroz koja je Layne Staley prolazio. Vrhunac tenzija među članovima benda bio je nesrećni MTV Unplugged, na kome se jasno vidi zla krv između Cantrella i Staleya.
Black Gives Way To Blue je četvrti studijski album. Nakon smrti Laynea Staleyja 2002. od overdosea, bilo je nezamislivo da će Alice In Chains ikada ponovo zasvirati. Staley je bio jedinstven frontmen i pevač.
Ipak, bend je zamenu pronašao u tamnoputom Williamu DuVallu, koji je radio kao roadie na solo turnejama Jerryja Cantrella. Zastrašujuće je koliko DuVallov glas podseća na Staleya. U pojedinim trenucima deluje kao da razlike i nema.
Ipak, ta „neznatna“ razlika je važna. Koliko god prizivao duh Layne Staleya i koliko god DuVall bio tehnički dobar, s druge strane je očigledno da ne može da iznese dozu brutalne emotivnosti koju je posedovao originalni pevač. Vokali su harmonski složeni u istom maniru kao i na ranijim izdanjima, i tu nema neke bitnije izmene. Međutim, DuVall jednostavno nema karakterističnu staleyevsku crtu karikiranja melodija, zavijanja i produžavanja slogova. DuVall, dakle, ne ide preko ivice.
Mali broj ljudi je svestan činjenice da je srce benda bio i ostao Jerry Cantrell. Osim što je vrhunski gitarista, većinu vokalnih deonica je ranije delio sa Staleyem, dok je na novom albumu njegova pevačka uloga veća nego pre. DuVall zapravo tek na trenutke peva sam, češće je Cantrell u ulozi glavnog pevača, a najveći prostor zauzimaju njihovi dueti.
Zbog toga Black Gives Way To Blue podseća na još jedan Cantrellov solo album. No, kako Cantrell za svoje solo albume nikada nije dobio dovoljno pažnje, tek na izdanju potpisanom imenom benda konačno pokazuje kolike su njegove zasluge. On je ispunio sva očekivanja – rifovi su odlični, jaki, mračni i spori.
Produkcija je besprekorna. Check My Brain i A Looking In View su odlični singlovi i mogu da se nose sa ranijim hitovima, kao što su Them Bones, Angry Chair ili No Excuses. When The Sun Rose Again je jedna od najboljih pesama na ploči. Naizgled jednostavan, akustični aranžman, obogaćen je složenim vokalnim harmonijama, perkusijom i gitarom, i u takvoj svedenosti instrumenata potpuno je sačuvana autentična atmosfera benda.
U naslovnoj numeri koja zatvara album, gostuje Elton John. Njegovo prisustvo nije toliko upečatljivo muzički. Iako predstavlja marketinški štos, može se reći da je to lep i neočekivan gest, jer su pesma i tekst posvećeni preminulom pevaču.
Kao i raniji albumi, Black Gives Way To Blue ima nekoliko filera, no oni ne umanjuju značaj koji ovaj album ima – u godini u kojoj ima jako malo originalne gitarske muzike.
Možda mladim naraštajima novi Alice In Chains hitovi neće značiti isto onoliko koliko su Would?, Nutshell ili Man In The Box značili generacijama koje su uz te pesme i odrasle, no Black Gives Way To Blue je velika nagrada za sve Alice In Chains nostalgičare, ali i album koji ubedljivo pokazuje da grunge može dobro da zvuči i u novom milenijum.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari