(Domino)
Šta se dogodi kada Josh Homme uzme pod svoje skute jedan od najživljivih i najtalentovanijih bendova generacije
Arctic Monkeys nisu bez razloga za kratko vreme dospeli na mesto portparola generacija koje su početkom ovog veka postajale punoletne. Bilo je potrebno nešto više od energićnih i naivnih rifova i tekstova koji se u duhovitom maniru dotiču svih tema koje muče tinejdžere da bi se u poplavi istorodnih bendova, kojima prišivena odrednica indie služi da se prikrije nedostatak identiteta, stekao taj status.
To su Monkeysi i isporučili na prva dva albuma; nesvakidašnja harizma frontmena Alexa Turnera i sviralačko umeće (pre svih bubnjara Matta Heldersa) bili su siguran garant za planetaran uspeh. A onda su došli odrastanje, The Last Shadow Puppets, a sa njima u paketu i Josh Homme.
Favourite Worst Nightmare je već nagovestio skretanje ka mračnijem, ozbiljnijem izrazu, ali, uprkos svim dešavanjima koji su pratili nastanak Humbuga, promena koju on donosi je, u najmanju ruku, neočekivana. Prodorni zvuk i zabava svoje su mesto, praktično nasilno, prepustili sporoj, opijenoj i često monotonoj psihodeliji u kojoj se i Alexov oštar pripovedački stil pretvorio u puppetovsko pevušenje.
Zahvaljujući produkciji koju je većim delom potpisao Homme, zvučna aura koja obavija Humbug odaje osećaj autentičnosti i smelosti, što je, imajući u vidu njegov kreativan post poslednjih godina, pomalo i ironično. Nasuprot novootkrivenom metalskom imidžu iz rane epohe, šefildska četvorka je hrabro uplovila u vode psihodelije kraja 60-ih, crpeći gro inspiracije u radu Iron Butterflya, ali i alternativnih kantautora te ere, koji su u velikoj meri oblikovali akustiku Turnerove prošlogodišnje ploče The Age of Understatement.
Međutim, eksperimentisati u projektu je sasvim drugačije od podređivanja etabliranog benda istim tim uticajima, što je u ovom slučaju doživelo punu potvrdu. Dok je The Last Shadow Puppets zvučao kao dašak svežeg vazduha, najnovija epizoda Arctic Monkeysa deluje kao usiljeni eskapizam, puka potreba da se promeni kormilo bez jasno utvrđenog plana i cilja.
Iako je pesmama konkretno teško zameriti na nedostatku atmosfere, utisak je da Humbug u celini funkcioniše kao pokvareni mlin, koji se negde pri sredini gotovo u potpunosti raspada. Nije problem u tome što su Monkeysi novi senzibilitet više usmerili ka razrađivanju tonaliteta nego ka energiji, niti u tome što je materijal daleko manje pristupačan od prethodnih, pa čak ni u činjenici da je Turnerova tekstualna oštrica ovoga puta osetno otupila, već u generalnom osećaju indiferentnosti koji ostaje iza ove ploče. Jednostavno, uz Humbug slušalac se polako pretvara u sliku i priliku Monkeysa na bini, postajući sve više nezainteresovan.
Potpuni raskid sa ozloglašenim indie getom iz koga su iznikli, sled je na koji su Monkeysi nedvosmisleno ukazivali. Ipak, u ovakvoj konstalaciji, čini se da je bilo pametnije da su nesumnjivo talentovani Britanci barem još koju godinu ostali klinci.
Povezano:
• Favourite Worst Nightmate, recenzija albuma (2007)
• Whatever People Say I Am, That’s What I Am Not, recenzija albuma (2006)
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari