Helmut Geier je snimio jedan od najboljih elektronskih albuma ove godine
DJ Hell (ili samo Hell) je ključni čovek u popularizaciji tzv. electroclasha, glavešina etikete International DJ Gigolo, poznat DJ eklektičnog ukusa.
Ipak, 46-godišnjem Helmutu Geieru je pošlo za rukom nešto što se u svetu plesne muzike susreće ređe nego u drugim stilovima – kao organizator i lovac na talente na sceni je opstao kao značajan faktor duže od četiri-pet godina (koliko je obično dovoljno da se jedan podžanr „ispuca“, tj. da hajp splasne).
Teufelswerk je ambiciozno i obimno izdanje koje se sastoji od dva diska u ukupnom trajanju od gotovo dva sata. Prvi disk je obeležen tradicionalnim 4x4 (ili što bi u narodu rekli "buctuc") zvukom odgovarajućeg tempa, naslovljen Night i generalno je namenjen klupskoj publici. Drugi, Day, vuče korene iz krautrocka i srodnih pravaca, i pogodniji je za aktivno slušanje nego za ples.
Album otvara U Can Dance, koja se iz minimalnog ritma, jednostavne bas linije i naizgled bezrazložno ošamućeno-ostrašćenog glasa Briana Ferryja postepeno razvija u punokrvnu, sintom zasićenu plesnu traku.
Pesme poput Electronic Germany i Bodyfarm 2 bi bez problema mogle da se pripišu Anthony Rotheru, i prosto pucaju od uticaja kako Kraftwerka, tako i starijeg tehna sa one strane okeana. Ovo i nije čudno s obzirom na stilsku bliskost dvojice autora, a pogotovo zato što je upravo Rother jedan od značajnijih saradnika na ovom izdanju.
Spoj sa P. Diddyjem u The DJ će svakoga začuditi, bez obzira na više nego poznatu Hellovu eklektičnost u izboru kako ploča prilikom DJ-inga, tako i saradnika pri autorskom radu (treba imati na umu i da se Diddy pojavio sa čačkalicom u spotu za hit Keep On Waiting). Ovom numerom dominira naravno Sean Combs, Puff Daddy ili kako vam drago, koji repuje o didžejevima, nazivajući one koji puštaju duge verzije pesama gotivcima, dok su oni koji puštaju kratke verzije, po njemu – seronje.
Sama pesma nije loša, ali banalna Diddyjeva poruka svakako ne doprinosi tom utisku, naprotiv.
Drugi disk je još zanimljiviji, i sasvim bi dobro funkcionisao i kao zaseban album. Prividan kontrast u konceptu prvog i drugog diska ne treba da zavara – od njega ne treba očekivati nekakav razvodnjen ambijentalni pejzaž, već daleko veći upliv akustičnih instrumenata. Nakon početne Germania, paralela sa Rotherom se ponovo pojavljuje, te smo po atmosferi i formi navedeni na Geomatrix 1-10 koje se na njegovom poslednjem albumu takođe nalaze na drugom disku (a ovaj takođe predstavlja neplesnu kolekciju).
Ipak, nakon najprijemčivijeg komada sa ovog albuma The Angst & The Angst pt.2 navedeni smo na drugu, mnogo „moderniju“ vodenicu – tretman žičanih instrumenata i sofisticirani nenametljivi elektronski bit mirišu neodoljivo na poslednje avanture sastava Booka Shade. Putovanje se nastavlja delom kroz nešto manje pitke vode i završava se briljantnom obradom pesme Silver Machine pionira space rocka Hawkwind.
Kao celina, Teufelswerk je odličan album, a isto bi se moglo reći i za svaki disk pojedinačno. Raznovrsnost žanrova je majstorski usklađena, a dugogodišnje iskustvo je evidentno. Iako na njemu nećete naći pregršt nikad viđenih inovacija, kvalitet je nesporan.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari