Umesto klasične kompilacije, Obojeni Program je ponudio zbirku novih verzija ranijih pesama. Sadašnjost grupe je svetla, a pitanje budućnosti ostaje otvoreno
Prva dva albuma Obojenog programa, Najvažnije je biti zdrav i Ovaj zid stoji krivo, pripadaju onom malobrojnom panteonu yu rock izdanja koja su uspela da urade nešto nezamislivo. Oni su nastali uprkos dominantnom sistemu vrednosti u kulturi kojoj pripadaju, i bili su toliko snažni izuzeci da pravila koja su ih sputavala posle njih nisu mogla da ostanu ista. Takođe, oni su bili individualni činovi (izneseni tvrdoglavošću pojedinaca koji sviraju u bendu) koji su svojom beskompromisnošću i neposrednošću u glavi slušaoca momentalno suspendovali svakodnevicu ispunjenu brutalnošću i gubljenjem razuma.
U tom smislu, osećanje koje su doneli može da se uporedi jedino sa onim koje vas obuzme kada na primer slušate prve albume Buldožera ili Discipline Kičme.
Tokom naredne dve decenije, Obojeni program je objavio još pet albuma (plus živi Prijatelju kočnice ti ne rade baš sve) i popunio slagalicu zvanu Novi Sad. Kosmos u tvom srcu / Igračke se voze levom rukom definitivno zatvara taj veliki krug, i poput njihovih regularnih albuma, pokazuje u punoj meri da se ideja promene i danas nalazi u srži poetike Obojenog programa. Izdanje je osmišljeno kao brzo premotavanje (nazivi pesama su postale asocijacije, poput H1, Hitić…) koje različite faze benda, sve do poslednjih albuma, u potpunosti prevodi u ravan sadašnjeg trenutka.
To znači da je upliv elektronike u aranžmanima većine pesama dominantan. Takođe, to znači i da su pesme sa poslednja tri albuma doživele najmanje promena.
Pri tom se vodilo računa i o izboru, ali i o tome da način “presvlačenja” bude prilagođen potrebama pojedinih pesama. Tako je singl Boya Ja hoću te (ja neću hevi metal) postala džepna simfonija, electro-punk za 21. vek (prekršten u Boye). U intervjuu koji je svojevremeno dao Ritmu Kebra je rekao kako mu je bilo važno da album Verujem ti jer smo isti bude hard. Najteže na ovoj kompilaciji zvuči upravo prvi singl sa tog izdanja ABCD Avioni (sada samo Avioni) – Kebra gotovo mrzovoljnim glasom deklamuje o našem neprestanom udaranju glavom u isti zid (onaj što stoji krivo), dok gotovo hladni sintisajzeri u refrenu prelaze u teškometalni rif na granici dronea.
Susret starijih pesama (recimo, do albuma Ili pet minuta ispred tebe) sa elektronskim impulsima i modernim gitarskim rešenjima čini da nešto od one nezamislivosti s početka diskografske karijere (bend je nastao 1980. i bio je protiv objavljivanja albuma) iskrsne i ove 2009. godine. To se naročito odnosi na način na koji potpomognut brujanjem mašina i sintisajzera, Kebra u pesmi Kosmos u tvom srcu (ovde potpisana kao H1) izgovara reč JA, utapajući identitet u bujicu paradoksa tako da nikada ne bude kao celina uhvatljiv za sistem (koji, i sam postavljen naglavce, postaje baš dobar).
Kosmos u tvom srcu / Igračke se voze levom rukom na taj način pokazuje da Obojeni Program odbija da “bude isti”, zarobljen u bilo kom trenutku u prošlosti, i radije stremi ka tome da, uz sav rizik, “bude svoj” s obzirom na aktuelni trenutak. Međutim, ako je suditi po odsustvu novih pesama i aranžmanima pesama sa poslednjih albuma, ovo izdanje ostavlja pitanje budućunosti benda potpuno otvoreno.
Po rifovima, lupovima, refrenima, stihovima i stavovima koji se ovde mogu čuti, Obojeni Program danas zauzima neobičnu poziciju na srpskoj sceni - alternativan je kako u odnosu na mejnstrim rock, tako i u odnosu na onaj deo srpske scene koji nalazi izlaz u hermetičnosti i ekperimentu, iza kojih se kriju nedostatak poruke i iskrenosti.
Upravo zbog toga, otvaranje nekog novog poglavlja rada novosadskog benda bilo bi smisleno i potencijalno lekovito.
Besplatan download: www.exitmusic.tv
Povezano:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari