Pioniri instrumentalnog postrocka na šestom albumu pokušavaju da dokažu neprikosnovenu vladavinu u žanru
Mogwai je često apostrofiran kao najpopularniji instrumentalni rock sastav na planeti (iako su se u njihovom katalogu povremeno pojavljivali vokali). Razlog za krunu koju oni čitavu dekadu ponosno šetaju ovim poljem više je istorijske prirode nego plod njihovih vanserijskih muzičkih mogućnosti. Naime, Škoti nikada nisu napravili savršen album i umeli su debelo da podbace izlazeći u javnost izdanjem koje nije dostojno ni njihovog moldavskog “real“ cover benda.
Ipak, reći da su se oni samo našli na pravom mestu u pravom trenutku je potcenjivanje, jer trebalo je smozgati šta uzeti od Slinta, My Bloody Valentinea i Pink Floyda, a da to ne zvuči pretenciozno. Uz to, valjalo je takvu smesu oblikovati prema sopstvenoj estetici i načiniti je prepoznatljivom i izazovnom daleko širem krugu ljudi od tadašnjih postrock elitista.
Mogwai su tačno znali kako da iskoriste tihi/glasni kontrast, kako da održe tenziju i uspostave ravnotežu između bučnog i prijatnog zvuka. Instrumentalna muzika gotovo filmskog karaktera im je oduvek bila vodilja i vizija im nije manjkala, ali zato kreativnost jeste, o čemu svedoči priličan broj fillera na dosadašnjih pet albuma.
Kako god, danas se o njihovoj nedodirljivosti teško može govoriti, iako većina fanova i dalje kategorički stoji iza te odavno demistifikovane teze, nipodaštavajući ostatak scene terminima “generičko“, “neinventivno“ ili “dosadno“. Da stvar bude ironična, 90% njih bi hladne glave novu ploču svojih miljenika upravo pripisalo nekom od tih bendova da ne znaju ko je stvarno potpisuje.
Dakle, The Hawk Is Howling ne nudi mnogo više od onoga što se već 30-ak puta moglo čuti samo ove godine. Nakon eksperimentalnog izdanja Mr. Beast, koje je u sebi objedinjavalo i najmetalskiji i najpopastiji momenat u karijeri, Škoti su rešili da se vrate zvuku koji ih je proslavio, prvi put napravivši potpuno instrumentalan album.
Takav potez je u startu bio pogrešan, i to iz više razloga. Prvo, više nije 1997. godina i konkurencija ne samo da postoji, već je napredovala do kvalitativno visokog nivoa. Drugo, čak i da se prenebregne nadahnuće dojučerašnjih učenika, Mogwaiovci očigledno više nisu u stanju da isporuče tako eksplozivan epski zvuk kakav je krasio prvenac Young Team (koji nikad nisu uspeli da nadmaše).
Treće i najvažnije, eksperimentalni Mogwai je zvučao zaista zanimljivo i pružao je prostor za široko muzičko manevrisanje, što je ovim povratkom i načinom na koji je izveden redukovano. Još kada se uzme u obzir saradnja s kompozitorom Clintom Mansellom na magičnom saundtreku za film Darrena Aronofskog Izvor života, priča postaje zabrinjavajuće nejasna.
Uvodna numera I'm Jim Morrison, I'm Dead daje naznake puta kojim su momci iz Glaszgova mogli da krenu da se nisu upustili u megdan s mlađim i idejama znatno bogatijim snagama. Krhka i graciozna, ona majstorskim aranžmanom daje potajnu nadu da bi THIH moglo biti to dugo očekivano Mogwaiovo savršenstvo, ali u isto vreme predstavlja i ubedljivo najlepši trenutak na ploči.
Ostatku se ne može prigovoriti da je loš, ali je zato podjednako nerealno izjavljivati kako je u nečemu poseban. Kada pokušavaju da vaskrsnu energiju svoje rane noise faze (Batcat), pokažu kako mogu da budu živahni (The Sun Smells Too Loud) i zamišljeni (Kings Meadow), ili dok besciljno tumaraju prostranim sazvučjima (Thank You Space Expert), Škoti zvuče simpatično i uigrano, ali predvidljivo i nikad spektakularno.
Batcap (Queen Elizabeth Hall, 12. 05. 2008)
Zapravo jedini pedalj do kraja sage u kojem će oni bljesnuti u punom sjaju je masivna I Love You, I'm Going To Blow Up Your School, gde su krešendo i dinamika napokon iskorišćeni u maniru koji dolikuje jednom tako velikom imenu.
U tome leži suština problema, jer ako su krajnji dometi “najpopularnije” instrumentalne rock grupe današnjice dve odlične pesme, nekoliko solidnih i gomila nepotrebnih, biće da trenutno nešto ne štima s pravcem ili s rasporedom snaga unutar njega. No, kako je prvi deo rebusa demanti ove godine već doživeo u pločama sastava The American Dollar, Giants ili The Seven Mile Journey, nije teško pogoditi gde dolazi do neslaganja.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari